Chebská kasárna na Zlatém vrchu čeká letos demolice

(ČTK) – Postupná likvidace bývalých kasáren na Zlatém vrchu v Chebu bude letos pokračovat hlavními demoličními pracemi. Město chtělo objekty po armádě zlikvidovat už loni, zpozdilo se ale zpracování projektu a chyběly i peníze, řekl ČTK starosta Petr Navrátil (ČSSD).

„K částečné demolici už docházelo. Byly odstraňovány dřevěné prvky budov a došlo i k jejich částečné demolici. Ale hlavní práce nás čekají letos. V roce 2015 jsme ještě neměly vyčleněny dostatečné prostředky, letos už máme v rozpočtu sedm milionů korun,“ uvedl Navrátil. Budovy by podle vedení města měly být demolovány v prvním čtvrtletí roku.

Město získalo kasárna před více než deseti lety, jenže s podmínkou desetiletého nekomerčního využití. Kvůli této podmínce se ale nepodařilo najít vhodný projekt, který by se v areálu mohl realizovat. Nyní jsou budovy v tak špatném stavu, že zbývá už jen demolice.

Město má zpracovanou studii budoucí podoby kasáren. Podle Navrátila nyní ale není ve finančních možnostech města kasárna zasíťovat a připravit na stavbu rodinných a bytových domů ze svého, bude proto spíše hledat developera, který by se na přípravě areálu bývalých kasáren podílel.

Areál kasáren přitom leží na jižním svahu s výhledem na městské centrum. Přes kasárna mají vést navíc komunikace na Špitálský vrch, který je další rozvojovou lokalitou Chebu do budoucna.
zdroj foto: encyklopedie.cheb.cz

Doplněno Stavbaweb:
Cheb: Kasárna u Mostní brány

Již kolem roku 1900 byla stará pěchotní kasárna na Kasárním náměstí v tak dezolátním stavu, že mužstvo muselo být provizorně ubytováno v nouzových dřevěných ubikacích za městem. V roce 1909 bylo konečně rozhodnuto postavit nová pěchotní kasárna. Město zakoupilo pozemek pod Zlatým vrchem a v prosinci 1912 byly zahájeny stavební práce. Po jejich dokončení v roce 1914 se kasárna stala sídlem 73. regimentu. Po roce 1918 zde byl umístěn 5. prapor hraničních myslivců. Kasárna byla opuštěna po roce 1990. Dvanáctiletá správa vojenskou ubytovací službou a převod kasáren na město Cheb v roce 2002 s blokací, bez možnosti využívat kasárna dalších 10 let k obchodním účelům, proměnily kasárna v ruinu. Zajímavý soubor budov s neorokokovou fasádou pod Zlatým vrchem tak brzy zmizí z obrazu města.
Více informací o historii a výstavbě kasáren včetně fotogalerie najdete na stránkách encyklopedie města Cheb ZDE.

V roce 2013 ateliér A69 – architekti zvítězil v urbanisticko-architektonické soutěži o budoucí podobě kasáren Zlatý vrch a Špitálského vrchu v Chebu. Vítězná studie navrhuje vybudování rezidenční čtvrti na místě bývalých kasáren s dostatkem zeleně a přírodním amfiteátrem v prostoru bývalé střelnice.
A69- architekti: Špitálský vrch. Urbanistický návrh konverze areálu kasáren v městskou čtvrť

Související články:
A69 – architekti vyhráli soutěž na vzhled kasáren na Zlatém vrchu 19.11.2013
Cheb vyhlásil urbanisticko-architektonickou soutěž na využití bývalých kasáren a navazujících pozemků 10.4.2013
Budoucí podobu Zlatého vrchu v Chebu určí architektonická studie 16.10.2012
Město Cheb vypíše architektonickou soutěž na využití bývalých kasáren na Zlatém vrchu 26.7.2012
Cheb připravuje architektonickou soutěž na využití Zlatého vrchu 10.5.2012 

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Znovu a znovu mě fascinuje logika té 10-i leté blokace. Aby si náhodou města vůči armádě potažmo státu |nenamastila| kapsu.
    A skutečně: dobrá věc se podařila !
    1. Město 10 let platilo ostrahu – to je 1. zbytečný náklad.
    2.Teď zaplatí demoliční práce, naložení, odvoz a uložení stavební suti – to je 2. zbytečný náklad.
    3. Prodej soukromému developerovi se udá stejně, jako by se udál před těmi 10 lety, ale už jen za cenu pozemku. Takže za nesrovnatelně nižší cenu. To je 3. zbytečná finanční ztráta eráru.
    Jak říkám – dobrá věc se podařila.
    Jen by mě zajímalo:
    – jestli naši zákonodárci mají pocit dobře vykonané práce,
    – jestli někdo vyčíslil škody, která tato závistivá taktika na území ČR napáchala,
    – jaký efekt to přineslo armádě a státu.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*