Ve středu 4. května 2011 pořádá Nadace Partnerství v budově ombudsmana diskuzní setkání věnované proměně pozemků mezi Obilním trhem a Špilberkem. Tyto (dnes zanedbané) bývalé měšťanské a církevní zahrady plánuje Nadace Partnerství ve spolupráci s městem Brno, Veřejnou zelení a vlastníky pozemků proměnit na odpočinkovou a vzdělávací zónu.
Na setkání pozvala Nadace Partnerství zástupce Veřejné zeleně města Brna, Magistrátu města Brna, Jihomoravského kraje, neziskových organizací, vlastníky pozemků, sousedy a nájemníky okolních bytů, partnery projektu, nájemníky budoucího poradenského centra, návštěvníky přilehlých kaváren i porodnice na Obilném trhu. „Chystanou proměnu zahrad sousedících s nadačními pozemky nazýváme pracovně Otevřený Špilberk, protože úzce souvisí s naším projektem Otevřené zahrady, na kterém již pracujeme. Okolí našeho pozemku nabízí například velký prostor pro biologické, zahrádkářské a ovocnářské programy,“ uvádí ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Otevřený Špilberk Současně se zahradou Nadace Partnerství dokončí město v roce 2012 rekonstrukci horní části parku Špilberk na severní straně a rekonstrukci objektu Hlídka, který bude také věnován environmentální výchově. Magistrát připravuje pro zastupitelstvo návrh zpřístupnění Špilberku po městských pozemcích od Obilního trhu. |
Na setkání Nadace Partnerství nejprve plánovanou proměnu představí, následovat bude krátká procházka a na závěr diskuze s účastníky a jejich nápady, čím nový odpočinkový prostor obohatit. „Všechno chceme plánovat spolu s brněnskou veřejností. Je pro nás důležité zjistit, co jim v okolí Obilného trhu chybí, stejně jako jejich podněty, jak toto nově otevřené území využít. V případě veřejného prostranství je totiž největším „expertem“ na jeho využití právě veřejnost,“ doplňuje arch. Robert Sedlák z týmu Prostory Nadace Partnerství.
Nadace Partnerství se otázce využívání veřejných prostranství a plánování s veřejností věnuje dlouhodobě. V Brně například vypracovala pro město Brno analýzu využití Zelného trhu, průzkum a projednání architektonické soutěže Římské náměstí v Brně pracuje na využití brněnských vnitrobloků. Tyto analýzy by měly předcházet zadání architektonických studií a projektů rekonstrukcí veřejných prostranství.
Severní svah Špilberku od začátku 19. zdobily upravené měšťanské a klášterní zahrady. Po válce, v důsledku vyvlastnění většiny domů a částečně i vlivem vybombardování části nemovitostí naproti Obilnímu trhu, zahrady postupně pustly. Některé z nich dodnes čekají na vyřešení restitucí. Nadace Partnerství projednala s magistrátem města Brna a s Veřejnou zelení ideový záměr zpřístupnění a využití zanedbaných pozemků tak, aby tvořily přechodnou zónu kolem Národní kulturní památky Špilberk, kde probíhá poslední etapa rekonstrukce parku. Projekt Otevřené zahrady je impulsem k obnově celého svahu nad ulicí Údolní. Město Brno připravuje na svých pozemcích vybudování cesty, která bude spojovat Obilní trh s parkem pod Špilberkem. Dokončení těchto záměrů by se mělo potkat na podzim roku 2012 a Brňanům tak budou zpřístupněny z ulice Údolní téměř 4 hektary dosud zanedbaných plochy zeleně.
Související články:
Otevřená zahrada 29.4.2011
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.