Ve středu 4. května 2011 pořádá Nadace Partnerství v budově ombudsmana diskuzní setkání věnované proměně pozemků mezi Obilním trhem a Špilberkem. Tyto (dnes zanedbané) bývalé měšťanské a církevní zahrady plánuje Nadace Partnerství ve spolupráci s městem Brno, Veřejnou zelení a vlastníky pozemků proměnit na odpočinkovou a vzdělávací zónu.
Na setkání pozvala Nadace Partnerství zástupce Veřejné zeleně města Brna, Magistrátu města Brna, Jihomoravského kraje, neziskových organizací, vlastníky pozemků, sousedy a nájemníky okolních bytů, partnery projektu, nájemníky budoucího poradenského centra, návštěvníky přilehlých kaváren i porodnice na Obilném trhu. „Chystanou proměnu zahrad sousedících s nadačními pozemky nazýváme pracovně Otevřený Špilberk, protože úzce souvisí s naším projektem Otevřené zahrady, na kterém již pracujeme. Okolí našeho pozemku nabízí například velký prostor pro biologické, zahrádkářské a ovocnářské programy,“ uvádí ředitel Nadace Partnerství Miroslav Kundrata.
Otevřený Špilberk Současně se zahradou Nadace Partnerství dokončí město v roce 2012 rekonstrukci horní části parku Špilberk na severní straně a rekonstrukci objektu Hlídka, který bude také věnován environmentální výchově. Magistrát připravuje pro zastupitelstvo návrh zpřístupnění Špilberku po městských pozemcích od Obilního trhu. |
Na setkání Nadace Partnerství nejprve plánovanou proměnu představí, následovat bude krátká procházka a na závěr diskuze s účastníky a jejich nápady, čím nový odpočinkový prostor obohatit. „Všechno chceme plánovat spolu s brněnskou veřejností. Je pro nás důležité zjistit, co jim v okolí Obilného trhu chybí, stejně jako jejich podněty, jak toto nově otevřené území využít. V případě veřejného prostranství je totiž největším „expertem“ na jeho využití právě veřejnost,“ doplňuje arch. Robert Sedlák z týmu Prostory Nadace Partnerství.
Nadace Partnerství se otázce využívání veřejných prostranství a plánování s veřejností věnuje dlouhodobě. V Brně například vypracovala pro město Brno analýzu využití Zelného trhu, průzkum a projednání architektonické soutěže Římské náměstí v Brně pracuje na využití brněnských vnitrobloků. Tyto analýzy by měly předcházet zadání architektonických studií a projektů rekonstrukcí veřejných prostranství.
Severní svah Špilberku od začátku 19. zdobily upravené měšťanské a klášterní zahrady. Po válce, v důsledku vyvlastnění většiny domů a částečně i vlivem vybombardování části nemovitostí naproti Obilnímu trhu, zahrady postupně pustly. Některé z nich dodnes čekají na vyřešení restitucí. Nadace Partnerství projednala s magistrátem města Brna a s Veřejnou zelení ideový záměr zpřístupnění a využití zanedbaných pozemků tak, aby tvořily přechodnou zónu kolem Národní kulturní památky Špilberk, kde probíhá poslední etapa rekonstrukce parku. Projekt Otevřené zahrady je impulsem k obnově celého svahu nad ulicí Údolní. Město Brno připravuje na svých pozemcích vybudování cesty, která bude spojovat Obilní trh s parkem pod Špilberkem. Dokončení těchto záměrů by se mělo potkat na podzim roku 2012 a Brňanům tak budou zpřístupněny z ulice Údolní téměř 4 hektary dosud zanedbaných plochy zeleně.
Související články:
Otevřená zahrada 29.4.2011
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!
Projekt pana Vostrackého sleduju už delší dobu, má opravdu cit pro funkční a zároveň estetické stavby. Tahle není výjimkou.