Coworkingové centrum Opero

Záměrem investorů bylo vytvořit coworkingové centrum nabízející špičkové služby v netradičních prostorách. Oslovily je bývalé grafické dílny a ateliéry v dvorním traktu významné architektonické památky v centru Prahy – Štencova domu. Interiéry díky členitému uspořádání odpovídaly jejich představě vytvoření různorodých pracovních a pobytových prostředí.
Nakladatelská činnost Jana Štence byla důležitá tím, že sdružovala významné osobnosti malířů, sochařů a architektů spolku Mánes. Hlavním záměrem bylo navázat na slavnou historii domu a vytvořit sdílený prostor pro práci a společenské akce. 
Po restituci objekt prošel rozsáhlou rekonstrukcí: zatímco uliční trakt a fasády dvorních objektů mají zachované nebo rekonstruované původní prvky a detaily, vnitřní povrchy a zařízení byly upraveny v duchu 90. let minulého století. Při stavebních úpravách jsme odstranili sádrokartonové předstěny a podhledy a odhalili původní stavební konstrukce. Vyměněné byly téměř všechny nášlapné vrstvy podlah, bylo změněno nebo doplněno umělé osvětlení a elektroinstalace, upravena dispozice.
Díky vnitřním atriím a velkým proskleným plochám je v Operu dostatek denního světla. V hlavní hale s výškou přes dvě podlaží je multifunkční prostor s přeskupitelným nábytkem, v přízemí jsou dále jednací místnosti a kancelář s pevnými pracovními místy. Samostatné kanceláře jsou v odděleném traktu v patře. K vybavení patří kuchyňka, kavárna a tiché hovorny. Požadavkem investorů bylo vybavit Opero nábytkem a zařízením ve vysokém standardu s nezaměnitelným charakterem a s ohledem na různorodou skladbu členů coworkingu. Soustředili jsme se na přírodní materiály, dubové dřevo a marmoleum je na podlahách, atypický nábytek je z jasanového dřeva a oceli v přírodní černé barvě.

Autorská zpráva

Autoři: Ing. arch. Mária Maninová, Ing. arch. Norbert Gáfrik, Petr Hanousek

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*