Společnost Czech Property Investments (CPI) chce do jara roku 2009 v Ústí nad Labem postavit komplex složený z hotelu a administrativně-obchodního centra.
Investor: Czech Property Investments Group, a. s.
Developer: Czech Property Investments Group, a.s.
Architekt: Jiran Kohout Architekti, s.r.o.
Generální dodavatel: výběrové řízení ve 3. čtvrtletí 2007
Mluvčí společnosti Michaela Winklerová ČTK řekla, že čekají jen na vydání stavebního povolení. Firma se s městem Ústí nad Labem dohaduje kvůli parkovacím místům.
Stavba komplexu má stát zhruba 500 milionů korun. Ve čtyřhvězdičkovém hotelu bude 86 pokojů se 172 lůžky a kongresová hala pro 250 lidí. Další části komplexu zaberou kanceláře a obchody, projekt počítá i se stavbou bytů. Na místě, které je od osmdesátých let zcela prázdné, vznikne i malé náměstí se zelení.
Podle náměstka primátora Jana Řeřichy město zatím nedalo svolení ke stavebnímu povolení hlavně kvůli malému počtu parkovacích míst, která zde mají vzniknout. Projekt počítá s tím, že v podzemí bude moci parkovat 211 aut, ústecká radnice však požaduje 350 míst. Stavba totiž zabere dosud využívané parkoviště, navíc míst je v centru Ústí nad Labem kritický nedostatek. Podle Řeřichy CPI předložila návrh, jak situaci vyřešit. Místa mají vzniknout ne přímo v komplexu, ale jeho blízkém okolí.
Urbanistické řešení projektu z dílny architekta Zdeňka Jirana (Jiran Kohout Architekti, s. r. o.) vychází z tvaru pozemku a konceptu klasické městské blokové zástavby. Administrativně obchodní centrum v půdorysu nepravidelného Z procházející diagonálně celým pozemkem doplní na nároží Špitálského náměstí při Masarykově ulici šestipodlažní dominanta hotelu s kongresovým centrem a na opačné straně při ulicích Prokopa Diviše a Moskevská osmipodlažní bytový dům s 12 rezidencemi. Jednotlivé funkční celky nesou svébytné architektonické rysy, administrativní část charakterizují živější prosklené plochy, naproti tomu hotel předpokládá akcent na jednotlivé pokoje a opticky zvýrazněná okna. Důraz je kladen na formování veřejně přístupných prostor uvnitř bloku, kde vzniknou dvě menší náměstíčka s odpočinkovými plochami a vodními prvky. Sem směřují i hlavní vstupy do objektu, restaurace, kavárna a obchodní prostory. Náměstí kopíruje stávající pěší koridory od autobusové a tramvajové zastávky v Masarykově ulici na Špitálské náměstí, a proto jsou místa ve vnitrobloku propojena řadou elegantních průchodů, loubí a uliček; systém průhledů nabízí přirozený optický kontakt s rušnými ulicemi mimo samotný areál. Vlastní obchodně-administrativní centrum zahrnuje v přízemí 3500 m2 maloobchodních ploch včetně supermarketu o rozloze 1000 m2 a všestranně orientovaných služeb, jako lékárna, cestovní kancelář, banka atd., které doplní útulné kavárny a restaurace. Druhé až čtvrté podlaží je vyhrazeno pro moderní administrativní prostory (5300 m2).
Zdroje: Zpráva ČTK, 21. 10. 2007; www.cpi.cz
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…