Dánsko netradičním pohledem, aneb O kodaňských komínech a architektuře

Martin Vonka

Obr. 2: Průmyslová zóna v Kodani, větrné elektrárny v moři

V době, kdy lidé slezli ze stromů, přestali se drbat v kožichu a ovládli oheň, se začaly stavět komíny. Nejprve malé, jako součást lidských obydlí, a postupem doby a technického rozvoje větší a větší. Komíny tvoří nedílný prvek našeho životního prostoru. Někdy je okolo sebe ani nevnímáme a míjíme je bez povšimnutí (všimli jste si například někdy, že kousek od Betlémského náměstí v Praze je čtyřicetimetrový komín?). Komíny jsou potěšením i prokletím, jsou krásné i škaredé, jsou odrazem dob dávných i současných. Tento článek se zabývá dánskými komíny (z Kodaně a jejího předměstí) a pohledy z nich.

Obr. 1: Komín elektrárny Amagerværket v průmyslové zóně Kodaně, v pozadí most Ã?resund Bridge do švédského Malmö Obr. 3: Komíny pivovaru Carlsberg (komín vlevo z roku 1879, vpravo 1891)
                                                                                               
Placatá krajina, kterou se honí západní větry, malebné hrázděné domy, parky, jezera, kola a cyklostezky, koně, obory plné divoké zvěře, nejstarší užívaná vlajka na světě – to vše je Dánsko. Dánové nikam nechvátají a pomalu proplouvají svým tradičním životem plným svědomité práce, zábavy, sportu a oslav všeho druhu, kde nesmí chybět pivo a dánská vlajka. Komíny je nezajímají, snad jen emise z nich vycházející. Jenom socha Malé mořské víly, symbol Kodaně a prakticky celého Dánska, směřuje neustále svůj pohled ke komínům průmyslové zóny na pobřeží Kodaně (obr. 1, 2).

Obr. 4: Frederiksborg – komín krematoria
I když je Dánsko zemí větrných elektráren (které kryjí již 20 % celkové spotřeby elektrické energie v Dánsku), najdeme zde také tepelné elektrárny, teplárny a spalovny. Jejich vyšší komíny (nad 100 metrů) nebývají ale betonově šedé jako v České republice (s natřenými červeno-bílými pruhy), ale např. v průmyslové zóně Kodaně jsou natřeny bíle s černým ukončením (obr. 1). V mnoha případech bývají také komíny pomalovány pestrobarevnými a nápaditými motivy – např. má komín barvu několika odstínů modré s namalovanými obláčky, nebo jsou na něm nakreslení racci, jahody, struktura žirafy (jaká to krásná analogie, že?) apod.
Z těch tradičních komínů nelze opomenout nádherné a originální přes 100 let staré komíny v pivovaru Carlsberg (obr. 3) a komín v kodaňském krematoriu, se vznešeným "pagodovým" tvarem, celý obepnutý břečťanem (obr. 4).
A co lze spatřit, když na některé dánské komíny vylezete? Občas nic zvláštního. Kodaň a její okolí jsou sice velmi malebné, ale rovinatý terén není pro pohled z ptačí perspektivy příliš zajímavý.
Nicméně z komínů lokálních kotelen a výtopen (komíny výšek 15-80 metrů) lze v mnoha případech spatřit z urbanistického a architektonického hlediska zajímavá sídliště. Dánové své domy rádi prefabrikují – na každém kroku lze potkat stavby z železobetonových panelů, případně panelů na bázi dřeva. Prefabrikace zpravidla dává sídlišťním domkům jednotný vzhled, projektanti asi s oblibou používají v CAD programech klávesové zkratky CTRL+C, CTRL+V (obr. 5, 6).
Linie řadových domů jsou často dopravně obsluhovány slepými ulicemi, nebo ulicemi, kde je maximální povolená rychlost 30 km/h a navíc jsou řidičům do cesty postaveny různé retardéry pro zpomalení dopravy. Především bezpečnost – to mají Dánové rádi.
Prefabrikované budovy ale nemusí být rozhodně jednotvárné a „šedivé“, jaké známe z našich měst. Studentské koleje v Søllerødu vypadají na první pohled jako zděné, ve skutečnosti se jedná o železobetonový stěnový prefabrikovaný systém s nepravidelným a docela originálním tvarem (obr. 7). Obvodové stěny mají i dobrý tepelně technický standard – ve skladbě stěny je obsaženo 160 mm minerální vlny.

Obr. 5: Sídliště rodinných domků v Nærumu Obr. 6: Sídliště rodinných domků v Lyngby

V Kodani a blízkém okolí lze spatřit velmi málo „klasických“ panelových domů podobných těm, které známe z ČR. Šly by snad spočítat na prstech všech čtyř končetin. Dominantou předměstí Kodaně v Gladsaxe je soubor celkem pěti 16podlažních panelových domů (obr. 8), které jsou vidět prakticky z celé Kodaně. Jejich nasvícená schodiště tvoří řadu paralelních osvětlených vertikálních linií, které v noci z dálky vypadají jako čárový kód. Obecně však Dánové nemají moc rádi vysoké budovy, a tedy budov, jako jsou výše zmíněné, najdeme v celém Dánsku velmi málo.
Tato krátká aktualita si nedělá ambice na odborný článek, pouze krátce informovala o netradičním tématu – komínech a nastínila možnost nezvyklého náhledu na svět kolem nás. Informace zde prezentované byly autorem nasbírány a fotografie pořízeny během zimy a jara roku 2005.
Více informací mohou zájemci nalézt na webu www.vonka.wz.cz v oddílu prekiontrie.
(foto archiv autora)

Obr. 7: Studentské koleje v Søllerødu Obr. 8: Panelové domy v Gladsaxe


publikováno v časopise Stavba 5/2005 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*