Evropské dřevěné kostely a zvonice ožily poprvé v souhrnném díle
Vůbec prvním souhrnnou prací o evropské dřevěné sakrální architektuře je dvousvazková publikace Dřevěné kostely a zvonice v Evropě autorů Jiřího Langera a Karla Kuči. Dílo, které doprovází na 2500 fotografií a kreseb, je výsledkem rozsáhlého výzkumu na území od Velké Británie po Rusko a od Norska po Rumunsko. V těchto dnech ho vydalo nakladatelství Paseka.
První svazek pojednává o roubených a hrázděných kostelech. Z jejich bohatého evropského fondu jich autoři popisují či zmiňují na 2000. Všímají si nejen architektury, ale i její umělecké výzdoby. Stejnou pozornost věnují západokřesťanské architektuře s důrazem na důsledky reformace i architektuře východokřesťanské. Nezapomněli ani na dřevěné synagogy a mešity.
Druhý svazek autoři věnovali více než 3000 zvonic, rovněž dřevěným i hrázděným, ale výběrově také polozděným a zděným. Zvonice jsou charakteristické pro západokřesťanskou i východokřesťanskou část Evropy a jsou jedním z prvků společné evropské kulturní identity.
Historik a etnolog Langer (1936) působil v muzeích a galeriích na Slovensku a v Rožnově pod Radhoštěm, zakládal a budoval muzea v přírodě, působí v Asociaci evropských muzeí v přírodě, od roku 1996 je šéfredaktorem časopisu Ethnologia Europae Centralis. Založil a budoval Oravskou galerii, je autorem mnoha výstav a katalogů a řady odborných publikací. Spolu s Kučou vydali publikaci Evropská muzea v přírodě.
Architekt Kuča (1961) pracoval v památkových ústavech v Brně a Českých Budějovicích, od roku 1991 působí jako architekt a urbanista a především historik těchto oborů. Je autorem řady publikací z oblasti historie urbanismu a architektury, publikoval desítky odborných studií a článků. Podílel se na grantových výzkumných projektech Atlas lidové architektury a Venkovské kostely v Čechách. Je rovněž lektorem vlastivědného obsahu celé edice turistických map Klubu českých turistů.
Zdroj: Zpráva ČTK 10.6.2009
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.