Dům Karla Čapka je na prodej

Bratři Čapkové si dvojdům na Vinohradech nechali postavit v letech 1923 – 1924 podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Po jejich smrti zdědili dům pozůstalí rodinní příslušníci. Pozemek v nabídce realitní kanceláře má bezmála tisíc metrů čtverečních.

Dům bratří Čapků, Bratří Čapků 1853/28, Praha 10-Vinohrady (zdroj: Wikimedia Commons / autor: Podzemnik)
Praha 10 chce koupit dům Karla Čapka, který je na prodej

(ČTK) – Zastupitelstvo Prahy 10 dnes posvětilo záměr radnice koupit polovinu vily bratří Čapků. Polovina dvojdomu, který stojí na území městské části, nedávno nabídla k prodeji realitní kancelář. O nemovitost, která se prodává včetně pozůstalosti, má zájem i stát.

"Život i dílo bratří Čapků je s Prahou 10 významně spojen, historicky spolupracujeme se Společnosti bratří Čapků a podle Karla Čapka byla přejmenována i nedaleká základní škola," uvedl nový starosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (Klub nezávislých).

Součástí odkupu by měl být i historický inventář včetně archiválií, rukopisů, fotografií, nábytku i předmětů z cest. Praha 10 by v domě mohla zřídit například muzeum a galerii bratří Čapků.

Praha 10 chce objekt koupit v případě, že cena nemovitosti bude podložena znaleckými posudky a nepřesáhne 30 miliónů korun a cena historického inventáře nepřesáhne dle znalců 19 miliónů korun. Případnou koupi by muselo opět schválit zastupitelstvo. Realitní kancelář nabízí nemovitost za 49 milionů.

Doplněno Stavbaweb:
Dvojdům bratří Čapků
Bratří Čapků 28 a 30, čp. 1853 a 1854, Praha 10-Vinohrady
1923 – 1924

Na počátku dvacátých let vyrostlo v Praze několik kolonií úřednických rodinných domů, osad stavěných na principu zahradních měst. Na samou východní hranu vinohradské kolonie se rozhodli z bytu na Kampě přestěhovat bratři Josef a Karel Čapkové, kteří si nechali v letech 1923–1924 postavit dvojdům podle návrhu architekta Ladislava Machoně. Uliční, severní průčelí stavby vytváří jižní frontu malého náměstí, obklopeného domy od architekta Josefa Kalouse. Spisovatel Karel Čapek (1888–1938) obýval se svým otcem pravou část domu, levá připadla bratru Josefovi (1887–1945) s rodinou, který si v podkroví zřídil malířský ateliér. U Karla – v domě nebo na zahradě – se scházívali legendární pátečníci. Architektura tohoto poměrně rozsáhlého dvojdomu vycházela z kotěrovského pojetí, charakteristického jednoduchým, pevným objemem, zakončeným valbovou střechou s úzkými vikýři. Plastičnost průčelí dotvářel umírněný dekor v duchu národního slohu. Významnou součástí domu byla i rozsáhlá zahrada orientovaná k jihu, na jejíž podobě se podílel žák Pavla Janáka – architekt Karel Dudych. Architekt domu Ladislav Machoň stál generačně a názorově blízko kubistické skupině, k níž patřili i bratři Čapkové. Po dokončení dvojvily Čapkových se Machoň pokoušel dále rozvíjet dekorativní styl – nejen v přístavbě pavilonu pro katalogy Národní knihovny v Klementinu, ale také v obchodních a obytných stavbách v rodných Pardubicích. Později přešel k funkcionalismu v návrhu poštovních budov na Letné a v Luhačovicích nebo státních úředních budov v Pardubicích. Přes velmi rozsáhlou tvorbu zůstal však Ladislav Machoň jaksi ve stínu slavnějších kolegů. Proslul však vynikajícími organizačními schopnostmi, jimiž ovlivnil řadu významných kulturních i politických akcí. Komunisté se mu ovšem ještě poděkovali za jeho činnost pro národ nespravedlivým vězněním na počátku let padesátých. /VŠ
(zdroj: Slavné stavby.cz)

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*