Dům na rohu Václavského náměstí není v centru Prahy ohrožen sám

Praha 20. dubna (ČTK) – Základní informace o kauze domu na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice, o jehož možném prohlášení kulturní památkou rozhoduje ministerstvo kultury:


– Budoucnost stavby je nejistá od podzimu 2009, kdy investor, jemuž patří i sousední hotel Jalta a pozůstatky tiskárny v Opletalově ulici, požádal magistrát o vyjádření k možné demolici a výstavbě nové polyfunkční budovy. Budova sama zatím památkově chráněna není, je ale součástí Pražské památkové rezervace.

Rohový dům z roku 1880, který svou současnou podobu získal o čtyři desítky let později, je přitom v dobrém technickém stavu. To už ale neplatí o sousedním objektu někdejší Pražské akciové tiskárny. Ta je dlouhá léta opuštěna a od roku 2006, kdy tam krátce probíhaly stavební práce, navíc přišla o část cenné fasády ve stylu geometrické secese. Z domu, postaveného v roce 1919 a kde sídlily třeba Národní listy, je již jen torzo.

Pražští památkáři udělili souhlas s demolicí a novou stavbou v červnu 2010, proti tomuto kroku však protestovala řada odborníků i laiků. Začátkem loňského února pak ministerstvo kultury rozhodnutí pražských úředníků zrušilo, koncem května ale tehdejší ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09) rozhodl jinak. Majitel podle všeho dosud nepožádal o demoliční výměr.

Petici proti bourání podepsalo loni 14.500 lidí; stížnost proti Besserovu rozhodnutí odmítl letos v lednu z procesních důvodů Ústavní soud. V polovině letošního dubna se konala i menší demonstrace proti plánované demolici. Nyní ministerstvo kultury pod vedením Besserovy nástupkyně Aleny Hanákové zahájilo řízení o prohlášení domu za kulturní památku, Před měsícem ale týž návrh úřad zavrhl s tím, že by se jednalo o účelové prohlašování a zasahování do stavebního řízení.

Stavba na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice není jediná, jíž v centru Prahy hrozí demolice. Nejistá je například budoucnost novorenesančního domu na rohu Revoluční ulice u Štefánikova mostu. Ten by mohl ustoupit novostavbě, která má uzavřít chybějící zakončení řady domů v Revoluční ulici. Národní památkový ústav projekt odmítl, památkáři z magistrátu, kteří mají rozhodovací pravomoc, mu ale dali povolení. Dosud také není rozhodnuto o možném zbourání historické budovy žižkovského nákladového nádraží.

– Od března 1985, kdy vzbudilo rozruch odstřelení cenného nádraží na Těšnově, přišlo centrum Prahy o řadu dalších staveb.

* Velkou nevoli vyvolal případ novobarokního Špačkova domu u Petrského náměstí, který byl zdemolován v roce 1993 a na jehož místě vyrostla novostavba (Praha City Center), která podle památkářů i řady architektů nezapadá do atmosféry této části Prahy.

* Demolice se ale nevyhnuly ani Václavskému náměstí, před čtyřmi lety stavbaři zbořili bez větších protestů veřejnosti v jeho dolní části obchodní dům Diamant a na jeho místě vyrůstá nový objekt.

* V širším centru Prahy pak zmizely například budovy někdejších Ringhofferových závodů na Smíchově, které nahradilo obchodní centrum.

– Odpor části veřejnosti ale vyvolávají i jiné stavební zásahy, než jen demolice historických budov. S nesouhlasem se setkala například přestavba kasáren na náměstí Republiky, ze kterých zůstala jen fasáda, za níž v roce 2007 vyrostlo obchodní centrum Palladium. Podobný osud, tedy že se zachovala vlastně jen fasáda, postihl i Dům u Myšáka ve Vodičkově ulici, jeho případ ale příliš emocí nevzbudil.

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*