Dům na zlomu

Usazení domu se přizpůsobuje nesmírně složitému pozemku. Ten je na poměrně malé ploše převýšený o 11 metrů. Svah není plynulý, v minulosti bylo odtěženo velké množství zeminy. Svah (prakticky stěna) teď není nijak zajištěný. 
Dům je usazený při severní straně pozemku. Zády zajišťuje svah a vytváří část odebrané hmoty. Stavba je navržená jako částečně zapuštěná do terénu se zelenou střechou. Jejím konceptem je splývání a vykukování. Shora je takřka neviditelná – svah se přelévá na jeho střechu a nedá se rozeznat, kde končí krajina a kde začíná dům. Zespodu naopak vynikne hmota, která se vypíná směrem k výhledu. Dům je definovaný soustavou kleneb, které se propisují i do fasády. Jednotlivé pokoje/komnaty jsou jako kukátka namířená směrem na Znojmo.
Vytváříme dojem několika sklepů navršených na sobě, několika sklepů vyhloubených v různých úrovních. Jde o stavbu, která nabízí současný komfort obývání, ale zároveň se dům snaží vrůst do okolí natolik, jako kdyby zde byl celý věk. Jako by někdo odkrojil kus svahu a obnažil jeho vnitřnosti.
Dům se obepíná kolem soukromého dvorku, který je položen nad cestou, takže poskytuje soukromí ale zároveň výhled. Po střeše domu je možné vystoupat až na vrchol svahu, kde se nachází rodinný vinohrad, sklizeň se výtahem rovnou transportuje do lisovny. Z lisovny je to pak jen pár kroků do hodovní místnosti. Hrozny se tedy v jednom místě pěstují, sklízí, lisují a víno se zde i skladuje. Nakonec se tady ale hlavně nakonec i pije!

Autorská zpráva

Studie novostavby vinařského domu s bydlením
Autoři: ORA – Jan Hora, Jan Veisser, Barbora Zmeková
Užitná plocha: 320 m2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*