Dům pod hradem

Dominantu severočeského města Most tvoří vrchol s hradem Hněvín. Na jižním svahu jsou vinice, na severním zahrádkářské kolonie. Ta se pozvolna transformuje, rekreace ustupuje individuálnímu bydlení. Pozemek se nachází v horní polovině severního svahu a má několik specifik: kónický nepravidelný tvar, poddimenzovaný přístup po místní jednosměrné komunikaci, výraznou svažitost, ale přes to všechno výhledy až na masiv Krušných hor. Místo i město plné kontrastů – krajina ustupující těžbě uhlí versus scenérie hor.

Specifičnost pozemku ovlivnila umístění domu a jeho hmotové řešení. Přístupová cesta nad pozemkem klesá a vůči ulici pro nás představuje maximální hranu, kterou by neměla stavba překročit. Její půdorysná stopa koresponduje s průběhem stávající opěrné zdi. Dům je vložen na plošinu ve svahu tak, že střecha přízemní části kopíruje klesající sklon ulice. Hmota se tak minimálně uplatňuje do ulice a nevytváří bariéru pro výhledy do údolí. Celá kompozice graduje do podlažní části, ta evokuje věž, prostor s nejlepším výhledem v domě. Je v ní umístěna ložnice rodičů s oknem na celou šířku místnosti. V interiéru dominují čisté tvary i linie, základní barvy jako bílá, šedá a žlutá. Velká okna vytvářejí zarámované výhledy do krajiny, měnící se obrazy v čase. Není důležité jak bude vybaven interiér, jaká v něm bude sedačka, jídelní stůl, TV atd., jsou to věci pomíjivé a časem se vymění za jiné kusy, ale co zůstane je kontext, výhledy, orientace.

Dům byl navržen jako nízkoenergetická dřevostavba. Z důvodu komplikovaného přístupu na pozemek byla použita prvková technologie, systém two by four. Podlažní i přízemní část jsou zastřešeny plochou respektive pultovou střechou s PVC fólií s vrstvou kačírku. Fasádu sjednocuje dřevěný svislý obklad z tepelně upraveného dřeva – termowoodu, ten byl též použit na posuvnou plnou desku chránící jižní okno do jídelny i na venkovní terasy levitující nad okolním terénem. Prostor kryté terasy a krytého parkovacího stání je obložen deskami Fundermax v šedém provedení. Hliníková okna jsou v černém provedení, podlahy v přízemí bezesparé lité, schody a podlaha v patře z dubových prken

Udržitelnost projektu charakterizují tři body:
Ekologie, recyklace – Snažíme se co nejvíce využít  stavebních materiálů z místních zdrojů a minimalizovat tak náklady na transport a energii. Většina materiálů (dřevo, kámen) je na přírodní bázi, lze je recyklovat a znovu použít. Žula, kámen použitý na venkovní zpevněné plochy je z místních zdrojů, z regionu.

Hmota versus lokalita – Kompozice reaguje na průběh svahu a má městotvorný charakter. Nevytváří do ulice pohledovou bariéru a nebere z ní úchvatné výhledy ze svahu. Dům  je jakoby do svahu zapuštěn a do parteru ulice se projevuje pouze jeho akcent, věž. Střecha nad přízemní částí se uplatňuje ve výhledech z ulice a představuje pro nás další fasádu. Je pohledová, pokrytá vrstvou kačírku a přes ní se shlíží do údolí až na Krušné hory s větrnými elektrárnami.

Optimalizované náklady na provoz – Dům o nízké tepelné ztrátě je navržen v nízkoenergetickém standardu, který pro nás představuje optimum mezi pořizovacími a provozními náklady stavby. Minimalizujeme technologie instalované v domě.

Dům se přirozeně větrá okny,  vytápí ho tepelné čerpadlo vzduch–voda. Umístění, orientace a velikost okenních otvorů napomáhají přirozeně vyhřívat interiér. Například velkoformátové okno v jídelně orientované na jih přináší značné tepelné zisky, naopak proti přehřátí interiéru je chráněné venkovní posuvnou deskou. TUV je ohřívána elektrickým boilerem a dohřívána solárním panelem instalovaným na ploché střeše.  Dešťová voda z obou střech střech je akumulována v zemní nádrži a dále využívána na WC a na zalévání zahrady.

Architektonické řešení
Hmotové řešení vychází se záměru co nejvíce splynout se svažitým terénem, který vytváří mezilehlé terasy. Samotný dům je navržen na nejvyšší terase pozemku. Přízemní část je zastřešená pultovou střechou, jejíž sklon se přizpůsobuje sklonu příjezdové komunikace. Střecha se tak stala jakousi další fasádou s vrstvou kačírku. Dům se půdorysně přizpůsobuje nepravidelnému tvaru pozemku, kompaktní hmotu s výrazným architektonickým prvkem věže člení lodžie a zastřešený prostor parkování. Z lodžie navíc vybíhá subtilní ocelová lávka, která levituje nad svažitým terénem.

Poloha branky a posuvné brány vymezuje pozemek investora na část soukromou, uzavřenou a poloveřejnou, kde mohou před bránou parkovat dvě auta například pro návštěvy. Chodník od vstupní branky se vine kolem betonové opěrné zdi a ústí v hlavním vstupu do domu. Servisní vstup navazuje na kryté parkování. Hlavní obytný prostor s kuchyňským koutem a jídelnou představuje nejdůležitější prostor v domě, proto jeho světlá výška činí 2,8 m. Dětské pokoje a ložnice rodičů mají výšku 2,6 m, ostatní prostory jako jsou chodby, koupelny a sklady 2,4 m. Na obytné prostory navazují pobytové terasy. V patře se nachází ložnice s vlastní koupelnou.

Dům je navržen jako dřevostavba, dřevo se uplatňuje i v obložení fasády. Prostory vybrané z hlavní hmoty domu jako je carport a lodžie jsou obloženy deskami Trespa. Tyto desky byly použity na obložení ostění a nadpraží oken. Jižní fasádu člení velké okno z jídelny, chráněné posuvnou deskou ze stejného materiálu jako fasáda. Okenní otvory a dveře jsou z hliníkových profilů.
Autorská zpráva
Foto: Martin Kocich
 

Základní údaje
Místo: Na Novém světě, Most
Autor: modulora, Ing.arch.Dušan Řezáč, www.modulora.cz
Projektant: Ing.Tomáš Rejna
Hlavní dodavatel: Důmrazdva s.r.o.
Zastavěná plocha: 195 m2
Obestavěný prostor: 880 m3
Realizace: 2013
1. cena v soutěži Dřevěná stavba roku 2013, kategorie Moderní dřevostavby

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*