Dům pod ořechem

Parcela má tvar křivé lahve od vína – hrdlo ústí do ulice, rozšířená část se pak svažuje směrem na jih. Na pozemku se nachází krásný ořešák, který od začátku všem učaroval, nám i klientům. Specifický tvar pozemku a strom určily hlavní koncept projektu.
Koncept si sami pro sebe nazýváme obývákem uprostřed zahrady. Dům zahradu rozděluje na jižně orientovanou společenskou část a severně orientovanou klidovou část, které dominuje ořešák. Výškové řešení stavby vychází z konfigurace terénu. Skládá se ze dvou hmot, které kopírují terén a jsou vůči sobě o půl patra posunuté. Od vstupu je možné sejít o půl patra dolů do „společenské“ části nebo vyjít o půl patra nahoru do „soukromé“ části. Dispoziční řešení bylo vedeno snahou vytvořit velkorysé vnitřní prostory a zároveň umožnit variabilitu místností, které nejsou denně využívány. Chtěli jsme navrhnout krásný a funkční dům obklopený přírodou.
„I try to create homes, not houses.” Louis Kahn

Dům jsme umístili do širší části pozemku. Mohli jsme tak plně využít potenciál zahrady, orientovat dům hlavními prostory k jihu za sluncem. Severně směrem k ořešáku jsou prostory, které vyžadují klid a stín – pracovna nebo odpočívárna sauny. Velkorysá terasa před pracovnou je odcloněná od hlavní zahrady. V létě je tu chládek, pohoda a výhled na ořech. Kuchyňský prostor s jídelnou má vazbu na venkovní krytý prostor. Jeho součástí je zeď, která cloní obyvatele domu od nehezkých výhledů na sousední pozemek a je v ní integrovaná letní kuchyň a sklad dříví.
Garáž se saunou jsme z hlavní hmoty vyčlenili. Toto řešení je energeticky výhodné, umožnilo postavit garáž levnější technologií a současně etapizaci stavby.

Autorská zpráva
Foto: Martin Čeněk

Autoři: Ing. arch. Dalibor Hlaváček, Ph.D., Ing. arch. Ludvík Holub; spolupráce Lucie Vogelová

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*