Dům Sněžka a jeho proměny v historii

Fotogalerie ke článku (9)

1814

1814

1817

1817

1891

1891

1892

1892

1914

1914

1920

1920

1921

1921

2005 exteriér

2005 exteriér

2005 interiér

2005 interiér
Celá fotogalerie (9)

Chronologický přehled stavebního a historického vývoje domu

1812 - Nedaleko dvojitého vývěru Křížového pramene je roku 1812 postaven dům čp. 19, tehdy nazýván Prager Haus. Jedná se o čtvrtý dům postavený v Mariánských Lázních. První zachycení jeho podoby je na grafice z roku 1814. Dům byl od počátku zamýšlen a realizován jako lázeňský.


1821 — První dochovaná zmínka o zadním či zahradním domu, který vzniknul pravděpodobně v první čtvrtině 19. století. Mezi tímto zadním domem a přední hlavní budovou byla přistavěna dvorní patrová křídla, která obsahovala kočárovnu — remízu. Vnitřní dvůr zůstal dosud volný.


1872 —
Nový majitel, baron Fleissner, iniciuje přestavbu zadního (zahradního) domu a zvýšení bočních křídel na dvoupatrová. Podle záznamů ve stavební dokumentaci ale není úplně jisté, jestli k přestavbě zadního domu nakonec skutečně došlo.


1874 — Je vypracován plán a začínají práce na novostavbu zadního domu. Stavební povolení bylo nové majitelce domu, baronce Fleissnerové, uděleno 19. září 1874
a kolaudace stavby proběhla 8. července 1875.


1890 - Stavitel Ing. Eduard Stern připravil pro nového majitele objektu, hoteliéra Josefa N. Habermanna, plány na realizaci novostavby přední budovy, kterou pojal jako mohutný neorenesanční palác. Stavební práce na novostavbě začaly 18. října 1890 a skončily 28. dubna 1891. Kolaudace proběhla 19. května 1891. Přední dům tak dostal podobu dvoupatrové budovy o pěti okenních osách.


1911 - Před novou lázeňskou sezónou byl do střední osy nad hlavní vstup předního domu vložen půlválcový arkýř, který byl prosvětlený třemi okny mezi čtyřmi polosloupy a ve 2. patře završen balkonem. V přízemí byl zřízen obchodní portál.


1913 - Po skončení lázeňské sezóny započaly stavební práce na radikální přestavbě a navýšení objektu podle projektu arch. Hanse Kajzara. Vytvořil se tak kompaktní blok budov svírající drobný vnitřní dvůr. Od roku 1914 pak byl v provozu dokonce i osobní a nákladní, elektrický výtah pro čtyři osoby, který procházel od přízemí až do třetího patra.
1923 - Opět podle projektu arch. Hanse Kajzara, provedena adaptace jídelny — restaurace v prostoru vpravo od vestibulu předního domu. Vybouráním dvou příček se prostor jídelny zvětšil a propojil s novým lokálem jižního traktu. Okna v nároží se zde rozšířila a dostala půlkruhové záklenky.


1926 — Od tohoto roku je novým majitelem karlovarský hoteliér Franz Präuer. Podle přípisu z tohoto roku víme, že v průběhu předchozích šesti let došlo k výraznému zvýšení hodnoty nemovitosti. Zřídila se nová vrátnice, telefonní budky, nádržky na ryby, kuchyňská kamna. Dále proběhla přestavba restaurace, prádelny a zavedla se i teplá a studená voda. Podle dokumentace mělo být provedeno i osazením dvojitých oken a dveří. Věrohodnost dokumentu ale snižuje to, že například okna zůstala stávající, stará. Co tedy bylo skutečně provedeno a co nikoliv, nevíme. Faktem však zůstává, že nový majitel zakoupil dům od „správní a revizní společnosti“ Posrednik, spol. s r.o. za cenu 2 100 000 Kč.



1928 - V tomto roce podle projektu arch. Hanse Kajzara byla provedena vestavba hotelové haly — „Bureaux“. Na základě několika předložených variant byla vybrána varianta co nejméně zasahující do dispozice objektu a méně náročná na bourací práce — hala byla vložena do prostoru dvora a zpřístupněna z první mezipodesty hlavního reprezentačního schodiště přední budovy. Její osvětlení bylo řešeno pomocí proskleného stropu formou vitráže.



2. pol. 20. století — Na přelomu 1. a 2. poloviny 20. století docházelo pouze k drobným opravám a úpravám. V roce 1945 byl hotel konfiskován a dán do národní správy. Tehdy došlo k jeho přejmenování na Majestic a záhy poté na Sněžku. Později byl hotel také začleněn do sítě odborářských ozdravoven. V 60. a 70. letech však došlo k největším zásahům do objektu. Proběhlo vybourání příček krajních pokojů předního domu a protažení chodby až k oknům severního a jižního průčelí, k výměně všech vnitřních dveří, přeměně vnitřního dvora na pouhý provozní světlík apod. Tyto zásahy však nepoškodily objekt nevratným způsobem a jsou naštěstí reverzibilní. Koncem 90. let 20. století byl zchátralý hotel načas mimo provoz z havarijních důvodů.
'


2005 — Dům Sněžka kupuje v katastrofálním stavu developerská společnost United Hotel Investments Bohemia, s. r. o. a připravuje projekt na jeho rekonstrukci. Ačkoliv je firma UHI Bohemia zejména hotelovým developerem, nově se stává Sněžka rezidenčním bydlením na základě architektonického projektu prof. Evy Jiřičné a týmem představovaným AID Design a AED Project.


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*