Dostavba pražské Staroměstské radnice?

Fotogalerie ke článku (12)

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice

Staroměstská radnice - kolem roku 1870

Staroměstská radnice - kolem roku 1870

Staroměstská radnice - Gočár 1909

Staroměstská radnice - Gočár 1909

Staroměstská radnice - Janák 1909

Staroměstská radnice - Janák 1909

Staroměstská radnice - Hubschmann 1938

Staroměstská radnice - Hubschmann 1938

Staroměstská radnice - Krise 1938

Staroměstská radnice - Krise 1938

Staroměstská radnice - Štursa 1946

Staroměstská radnice - Štursa 1946

Staroměstská radnice - Kašička, Pavlík 1987

Staroměstská radnice - Kašička, Pavlík 1987
Celá fotogalerie (12)

Místo dostavby radnice asi bude soutěž na podobu celého náměstí

Ze zamýšlené architektonické soutěže na dostavbu pražské Staroměstské radnice bude zřejmě ideová soutěž na podobu celého náměstí. Vypracování jejích podmínek bude předcházet řada dalších věcí včetně stavebního a historického průzkumu prostranství. Je to běh na delší trať, řekl dnes ČTK historik umění Jiří Kotalík, který stojí v čele městské pracovní skupiny, jež vznikla v souvislosti s úvahami dostavět radnici.

Se staronovou myšlenkou na dostavbu radnice přišla před obecními volbami pražská ODS. Loni hovořili městští politici o mezinárodní architektonické soutěži, která bude vypsána letos. "Podle mého názoru je zcela scestné tomu říkat soutěž na dostavbu Staroměstské radnice. Je to spíše snaha nějakým způsobem odstranit dlouhodobý neujasněný a provizorní stav náměstí," uvedl Kotalík.

Osnova je podle něho připravena a je otázka času, kdy se proces spustí. Nejprve se shrne vše, čeho se dosáhlo v minulých soutěžích. Od roku 1901 do roku 1967 se jich na dostavbu radnice uskutečnilo sedm, žádná z nich neměla vítěze. Soutěžní návrhy budou podle Kotalíka vystaveny a uskuteční se na toto téma konference.

Spolu s tím by měl být na náměstí proveden průzkum. Pod plochou, hlavně tam, kde bývalo zbořené radniční křídlo, jsou prý zachovány zbytky původní budovy a středověkých domů ze 14. století. Všichni vědí, že pod plochou a hlavně tam, kde bylo křídlo radnice, jsou zachované zbytky původní radnice. "Jsou to prostě svým způsobem takové české Pompeje. Jejich rozsah a míra zachování jednoznačně ovlivní, co se tam může, nebo nemůže," podotkl Kotalík.

Na základě všech poznatků budou teprve vypracovány soutěžní podmínky. "Je to spíš revitalizace Staroměstského náměstí," uvedl historik umění. Zahrnovat by měly například to, zda by měl být obnoven Mariánský sloup, nebo ne, podobu dlažby, ale i konání kulturních akcí a trhů a rozsah restauračních předzahrádek. "Jde o to najít klíč, aby náměstí nebylo jen turistickou atrakcí, ale ideovým středem města a sloužilo lidem," dodal Kotalík.

Podle ředitele kulturního a památkového odboru magistrátu Jana Kněžínka bude záměr postupu posuzovat městská rada. Odhaduje, že první výsledky by mohly být na podzim.

Magistrát by se chtěl v případě Staroměstského náměstí vyhnout problému, kterým je nyní případná výstavba nové budovy Národní knihovny na Letné. Studie knihovny vznikla dřív než urbanistický plán celé pláně, na který zatím nebyla vypsána soutěž.

Na místě zničené části radnice, která nebyla původní, ale pocházela z 19. století, vznikl po válce park. Prostranství je tak vedeno i v územním plánu.

Zdroj: Zpráva ČTK 14.1.2008

Dplněno Stavbaweb (zdroj - internet):

Soutěže na dostavbu radnice

V průběhu 20. století bylo vypsáno několik architektonických soutěží na přestavbu a dostavbu Staroměstské radnice.
Původní gotické křídlo radnice a přilehlé domy středověkého původu byly počátkem 19. století zbořeny a nahrazeny neogotickým křídlem (postaveno v letech 1838 — 1848). Stavba nebyla pozitivně hodnocena, v době silnějšího nacionálního cítění vadil i fakt, že šlo o projekt vídeňských architektů Nobileho a Sprengera. Proto ještě před zničením budovy na konci 2. světové války proběhly čtyři architektonické soutěže na její přestavbu či úplné zbourání a dostavbu nového objektu.
První soutěž byla vypsána ve dvou kolech již v letech 1899—1900. V zadání bylo, že tehdejší neogotické křídlo zůstane zachováno, ale jeho průčelí se může změnit. Soutěž skončila bez vítěze podobně jako další obdobná soutěž z roku 1905. Vítěze měla až soutěž z roku 1908, ovšem vítězný návrh nebyl nikdy realizován.
Předválečných soutěží se účastnila řada renomovaných architektů té doby - J. Gočár, B. Hübschmann, P. Janák.
S většími či menšími časovými odstupy pak následovaly další soutěže, které si zejména od válečného požáru kladou za cíl zaplnit prostor po zbouraném novogotickém křídle radnice. Všechny však buďto skončily bez vítězů nebo se vítězné návrhy nerealizovaly.
V soutěžích se střetávaly projekty v duchu konzervativního historismu, umírněné snahy zasadit moderní architekturu do historického kontextu i monstrózní individualistické projekty, nerespektující měřítko okolní zástavby. 
Od téměř repliky podoby radnice v době před vybudováním novogotického křídla (návrh Ing. arch. M. Pavlíka a Ing. arch. F. Kašičky - porotou byl přijat s rozpaky, ovšem s přehledem vyhrál u širší laické veřejnosti), přes variace modernistické i postmoderní až po vyslovenou hříčku — radnice jako panelový dům v konstrukčním systému VVÚ-ETA.
Soutěže v 80. letech se zůčastnili i architekti Přikryl nebo Florián, ale jejich zřejmě nejinvenčnější návrhy, porota tehdy vyhodnotila jako nezajímavé...


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*