Dům s pečovatelskou službou
Adresa: Nároží ulic Loretská a Mayerova, Horažďovice
Investor: Město Horažďovice
Architekt: Alena Šrámková — Architekt
Projektant: Alena Šrámková, Tomáš Koumar, Jan Hájek
Profese:
Stavební řešení: Ondřej Korčák
Statické řešení: Martin Škoda
ZTI: Michal Otta
Vytápění: Antonín Ernst
Elektro: ELPROS Praha, s. r. o.
Dodavatel: GEOSAN GROUP, a. s., závod Plzeň
Režné zdivo: Karel Smejkal
Okna, arkýře: ŘEMESLA AZ, s. r. o., Strakonice
Stavbyvedoucí: Milan Klouda
Soutěž: 05/1998
Projekt pro ÚR (SP): 09/1998, 04/1999 (SP)
Realizace: 4/2001-12/2002
Plocha stavebního pozemku: 1764 m2
Zastavěná plocha: 650 m2
Celkový obestavěný prostor: 6562 m3
Hlavní užitná plocha: 1600 m2
STAVEBNÍ NÁKLADY
Celkové náklady vč. DPH: 26,5 mil. Kč
Náklady/m2 užitné plochy: 16 565 Kč
Náklady/m3 obest. prostoru: 4050 Kč
Místo určené ke stavbě neleží v historickém centru,ale naopak tam, kde se město rozšiřuje v obytnésídliště. Lokalita je neutěšená, nese znaky běžnésídlištní zástavby a je jenom velké štěstí, že v těsnémsousedství stojí rodinné domy a mateřská školka.Záměrem autorů bylo vybudovat přívětivýa obytný objekt s poněkud zvýšeným standardemvnitřních prostorů i povrchových materiálů. Novostavbaby měla doslova potěšit ty, kteří opouštějíprostředí, na které jsou zvyklí, a přecházejí do nového— cizího a také do nové cizí společnosti.
Nový dům je navržen ve dvou samostatných objektech,které hmotově odpovídají nízkým pavilonůmsousední školky. Objekt A respektuje zastavovacíčáru Mayerovy ulice a spolu s objektem B vytvářívnitřní uzavřené nádvoří, které je od vedlejší budovyTelecomu odděleno betonovou zdí s lavicí.Nádvoří je oproti úrovni okolního chodníku sníženoo 90 cm a terén v okolí obou domů je plastickydosypán a dotvarován. Plastická úprava vlastníhonádvoří už bohužel nebyla na přání investora realizována.V objektu A je umístěno 12 bytů — 4 garsoniéry a 8dvoupokojových, v objektu B je 16 bytů — 8 garsoniéra 8 dvoupokojových — v různých velikostech od30 do 48 m2, ve druhém patře rozšířených do obytnýchprosklených arkýřů. Byty jsou přístupné zeschodišťové haly, která se vedle červeného tělesavýtahu otevírá přes tři patra.
Každý dům má v přízemí umístěné společné zázemí,v objektu A rozšířené o klubovnu, místnost pro ošetřovatelky,lázeň a prostor pro prodejnu přístupnoupřímo z Mayerovy ulice.
Oba domy jsou zděné s fasádou z lícového zdiva. Stropy, schodiště a výtahové šachty jsou z železobetonu.Podlahy v bytech jsou tradiční dřevěné, stejnějako okna, vnitřní dveře a vestavěné kuchyně. Cílemautorů bylo dát bytům pro staré lidi dobrý prostorovýa materiálový standard při zachování přijatelnéceny. Tu se dodavateli — byť za cenu různé úrovněsubdodávek — podařilo udržet na cca 4050 Kč/m3včetně přípojek a terénních úprav.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.