barokní refektář dominikánského kláštera u Sv. Jiljí v Praze, vchod Jilská 7a
čtvrtek 17. leden 2013 v 19:00 hodin
Jsou památkáři škůdci brzdící jakýkoli zdravý rozvoj, apoštolové průměrnosti, nebo naopak světci (byť možná jurodiví), kteří jako jedni z mála stráží základní západní hodnoty, od kterých se většinová společnost podle mnohých odvrací? A jsou opravdu všechny nové zásahy do starých zdí tak kongeniální? Nejsou architekti jen falešnými proroky pokroku, kteří tvrdohlavě prosazují vlastní vize? Kdo je advokát budoucnosti? Je tak jasné, co je vlastně předmětem památkové péče? Vítězí v současném pojetí oboru duch nad hmotou, nebo hmota nad duchem? Je uchování matérie spolehlivým či dokonce jediným nositelem paměti, kritériem přetrvání a tím i branou budoucího života? Kde začíná a kde končí kompetence památkové péče? Kam až sahá právo majitele památku přetvořit? Jak památkovou péči, která se dotýká života nás všech, dnes nově chápat? K debatnímu stolu nad nelehkými otázkami usednou u dominikánů, v budově, kterou samotnou brzy čeká zásadní proměna, dva muži, kteří téma promýšlejí – byť každý z jiného úhlu pohledu – po celý svůj život: Prof. Rostislav Švácha a architekt Josef Pleskot.
Debatu moderuje Norbert Schmidt. (ctu-uk.cz)
(doplněno 29.1. : Záznam diskuse mezi profesorem Šváchou a architektem Pleskotem o památkové péči, která proběhla za mohutné účasti veřejnosti v refekráři dominikánského kláštera v Jilské ulici 17. 1. 2013, byl zveřejněn na webu Českého rozhlasu ZDE.)
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.