EPS si v Bruselu stěžuje na české úřady kvůli ekologii

Fotogalerie ke článku (1)

Průmyslová zóna Holešov (zdroj: www.zlin.cz)

Průmyslová zóna Holešov (zdroj: www.zlin.cz)
Celá fotogalerie (1)

České úřady porušují směrnici o posuzování vlivů staveb na životní prostředí.

České úřady podle Ekologické právního servisu (EPS) porušují směrnici o posuzování vlivů staveb na životní prostředí. Právníci EPS kvůli tomu podali stížnost k Evropské komisi. Úřady podle nich opomíjejí některé významné vlivy posuzovaných staveb nebo se nezabývají jejich dalšími variantami. Týká se to zejména výstavby dálnic a silnic, sdělil dnes EPS ČTK. O stížnosti ekologové informovali také ministra pro životní prostředí Martina Bursíka; ministerstvo s některými jejich námitkami nesouhlasí.
"Posuzování vlivů na životní prostředí není vedeno tak, aby mohlo být jednoznačně rozhodnuto, jestli stavba bude nebo nebude poškozovat životní prostředí nad přípustnou míru. Spory se tak přesouvají do všech následných správních řízení. To je jedním z hlavních důvodů, proč u nás trvá povolování staveb tak dlouho," řekl Pavel Černý z EPS.
U některých staveb nebyly hodnoceny vlivy na životní prostředí vůbec. Podle ekologů šlo například o průmyslovou zónu v Holešově, kde přitom údajně hrozí závažné riziko znečištění podzemních vod.
V případě dálnic kritizuje EPS schvalování staveb po částech. Ekologicky kontroverzní úseky se začnou schvalovat až poté, co byly schváleny a zahájeny stavby bezproblémových částí, které na ně navazují.
Ministerstvo však s touto námitkou nesouhlasí. Současný zákon o posuzování vlivů na životní prostředí prý neposkytuje žádné prostředky, které by oznamovatele nutily předložit záměr jako celek. "Řešení této problematiky bude předmětem nového zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, na jehož přípravě MŽP intenzivně pracuje," řekl ČTK mluvčí ministerstva Jakub Kašpar.
Pokud EK zjistí, že je stížnost oprávněná, vyzve české úřady k nápravě. Jestliže by tato výzva nestačila, může ČR zažalovat u Evropského soudního dvora. Republice by potom za porušení závazků vyplývajících z evropského práva hrozily pokuty, uvedl EPS.
Jedno řízení EK přitom na základě vlastního šetření již proti Česku zahájila. V ČR je podle komise nedostatečně upravený přístup k soudním přezkumům o povolování stavebních záměrů, které podléhají posuzování vlivů na životní prostředí. V červnu 2007 obdržela vláda stanovisko EK s výzvou k nápravě.
MŽP kvůli tomu již připravilo návrh novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. V pátek 1.2.2008 by k návrhu novely mělo skončit připomínkové řízení, potom půjde k projednání do vlády, uvedl mluvčí ministerstva.

Zdroj: Zpráva ČTK 31.1.2008

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*