V Praze se v současné době konají další dvě podobné akce. Dnes startuje na nákladovém nádraží Žižkov nový festival Landscape Praha zaměřený na využívání městského veřejného prostoru. Potrvá až do září, podobně jako festival EnviroCity, který začne v sobotu.
Praha 17. června (ČTK) – Možnostem využívání městského veřejného prostoru se bude věnovat nový festival, který v Praze potrvá od středy do poloviny září. Jedním z míst, na která chce Festival Landscape Praha 2014 upozornit, je nákladové nádraží na Žižkově. Druhé sídlo festivalu bude v Galerii Jaroslava Fragnera. Na návštěvníky čeká šestice výstav, přednášky, umělecké akce a performance – vše se bude týkat krajinářské architektury a tvorby zaměřené na veřejný prostor.
"Mnoho projektů je z oblasti rekultivace, rehabilitace opuštěných částí krajiny nebo průmyslových území, urbanizace zanedbaných městských veřejných prostor – vše pro nové, převážně rekreační funkce a sportovní vyžití, pro setkávání, kulturu a vzdělávání," řekl kurátor Fragnerovy galerie a jeden z autorů festivalu Dan Merta. Upozornil třeba na výstavu Krajina z druhé ruky, která ukazuje novou podobu německé průmyslové krajiny a specifika tvorby zeleně v postindustriálních areálech,
Výstavní část doprovodí koncerty, různé instalace nebo ukázky guerillových průniků do veřejného prostoru. V Galerii Jaroslava Fragnera kurátoři pod názvem CzechScape představí nejvýraznější kreace české krajinářské architektury s jejími přesahy do dalších disciplín v posledních 20 letech od soukromých zahrad po intervence do veřejného prostoru. Sáhli například po známějších realizacích ateliéru MCA (Bastion v Praze), Josefa Pleskota (Jelení příkop) nebo Cigler Marani Architects v kancelářském komplexu na pražském Chodově.
Objevná by podle pořadatelů mohla být výstava zaměřená na historii oboru české krajinářské architektury, jejž utvářeli například Ladislav Žák, Ivan Otruba a Vladimír Sitta.
Momentky z přípravy Landscape festivalu Praha (Zdroj: GJF)
Všechny fotografie jsou ze 4. dubna 2025. Popisky zkusím doplnit, šlo se staveništěm od Masarykova nádraží mezi budovou Masaryčky a…
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…