Fontana „Propadliště času“

Adresa: Nám.Kinských, Praha 5
Investor: Městská část Praha 5
Architekt: Jan Lauda, Petr Levý
Projektant: LILA — architektonický atelier, s. r. o.
Statika: Václav Jandáček
Technologie fontány: ISPRA, s. r. o.
Dodavatel: SKANSKA c.z.
Stavbyvedoucí: p. Bohadlo
Kamenické práce: Sekores, s. r. o.
Projekt pro (SP): 17.5. 2002
Realizace: 06.2002 — 09.2002

STAVEBNÍ NÁKLADY
celkové náklady (vč. DPH): 12,5 mil. Kč

POPIS FONTÁNY
Motto: Vše to lidské pinožení a víry jsou velmi konečné. Každou špatnost, faleš, však i moudrost a svatost, monument přírody pohltí. Puklá skála — propadliště času — pojme vše — medvědy, hradby i tanky růžové či zelené a čistá vytrysklá voda nám připomene krátkosti našich snažení, očistí duši a nechá zapomenout.
Koncept fontány byl realizován v souladu s požadavky radnice na vytvoření nové prostorové dominanty — vstupní brány Smíchova, nového místa střetávání lidí. Navazuje na širší konceptuální záměry změny celého náměstí Kinských, jako nástupního prostoru Smíchovské strany, mezi pěší osou Malostranské náměstí — Zlatý anděl.

VÝCHODISKA
— Monumentalita zde není vytvářena objemem, ale silou jednotlivých použitých přírodních elementů — kámen, „živá“ voda, dřevo, země. Tomu odpovídá poměrně horizontalizující kompozice objemů, nevyčnívající příliš nad úroveň chodníku. Z hlediska materiálů je to akcentování kontrastů mezi puklými, „lidskou rukou nedotčenými“ mohutnými kamennými deskami liberecké žuly a precizní kamenickou prací vnějšího sienitového okruhu jako zakončení paprskovité dlažby pražské mozaiky (netradiční vzor sedmdesátek s dámou v rotační formě pozitivní a negativní).
— Každá stavba by měla svým způsobem reagovat na místo kde stojí, na jeho historii, odkaz v našich myslích, dobu kdy vznikáâ?¦ . Vlastní náměstí vzniklo v souvislosti s výstavbou kasáren po zboření a zasypání hradeb a odstranění bývalé Ujezdské brány s padacím mostkem, která oddělovala Malou Stranu a Smíchov. Park na náměstí založil městský rada Josef Dvorský roku 1894 a doprostřed nechal převézt barokní Medvědí kašnu z roku 1689. Ta stála na náměstí až do roku 1948, kdy musela ustoupit budování trolejbusové trati. Na konci roku 1945 byl na náměstí instalován sovětský tank č. 23 jako památník osvobození. Osazení tanku bylo více méně politickou akcí na podporu legendy o osvobození Prahy Sovětskou armádou, bylo politickým konsenzem (Historická pravda musí ustoupit pravdě politické — E.Beneš). V roce 1991 byl tank opakovaně přebarvován na růžovo a 13.6. 1991 byl odstraněn.
Viz Motto.

FUNKCE FONTÁNY
Fontána je členěna do dvou nezávislých prvků a to Vodní výtrysky — pulsující vodní stěna a vnější okruh.
Vnější okruh běží permanentně a skládá se z 40 ks trysek typu cascada včetně podvodních světel poháněných 2 ks turbínových čerpadel Grunfos stříkajících do výšky cca 1 — 1,5 m.
Hlavním motivem Fontány jsou Vodní výtrysky, tvořené 24 kusy provzdušňovacích trysek o průměru 40 mm. Tyto vytvářejí vysoce efektní, nezávislé sloupy provzdušněné bílé vody. Proud vody je poháněn 4 ks turbínových čerpadel „Grunfos“ a řízen 4 nezávislými programovatelnými okruhy s frekvenčními konvertory. Délka vodního sloupce je cca 5,50m a standartní výška výstřiku je 8 — 8,50 m. Maximálně dokáže fontána stříkat do cca 10,5 m, ale to je vzhledem k snosu větrem nerealizovatelné. Celý systém je vybaven hlídačem větru, který dle intenzity větru systém na výšce omezuje, či vypíná. Na každé trysce je umístěno jedno světlo. Celá technologie je v nerezovém provedení. Vodní systém fontány je vybaven filtrací a chemickou úpravnou vody. Proti krádeži je vodní systém chráněn nerezovou mříží.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*