Amsterdam i Praha mají jasno: Město nelze plánovat bez jeho obyvatel.
Jak se mohou občané zapojit do debaty o budoucnosti svého města? Kde a jak může být jejich hlas prospěšný? Do jaké míry má být plánování města v rukou expertů a těch, kteří si jeho obyvatelé demokraticky zvolili? Na řadu důležitých otázek, které se týkají participace občanů na tvorbě města, odpovědělo FÓRUM PRAHA – AMSTERDAM.
Praha, 4.11.2014 – „Plánování města by měla z osmdesáti procent tvořit komunikace,“ říká Eric van der Kooij z Odboru prostorového plánování města Amsterdam (DRO), který se společně s kolegy, radním pro územní rozvoj a místostarostou Amsterdamu Ericem van der Burg účastnil ve dnech 2. – 4. listopadu Fóra pořádaného Institutem plánování a rozvoje hlavního města Prahy. V rámci programu byl uspořádán workshop pro odborníky v oblasti plánování, zástupce samosprávy i neziskové organizace a panelová diskuze pro širokou veřejnost.
Amsterdam se zapojováním občanů do strategického a územního plánování města kontinuálně zabývá a prokazuje skvělé výsledky.
Za své dlouholeté úsilí získal cenu EuroCities 2010. Rovněž zavedl nový inovativní přístup řešení nedostatku flexibility a nadbytečné byrokracie ve veřejném sektoru. „Součástí našeho úsilí bylo devětadvacet společenských večerů, kam jsme pozvali opravdu nejširší veřejnost, včetně lidí bez domova. Pochopili jsme, že kombinací mnoha různých nápadů a postřehů lze dospět k nejlepším výsledkům,“ komentuje Eric van der Kooij.
„Chceme, aby se občanská společnost podílela na tvorbě vize naší metropole. Nechceme se stát součástí konfliktu mezi lidmi, kteří město plánují, a lidmi, kteří v něm žijí,“ říká Tomáš Ctibor, pověřený řízením Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy, důvody k zahájení výměny zkušeností a dobrých příkladů praxe mezi Amsterdamem a Prahou. Praha se podle něj v poslední době nevydává pouze cestou kvalitního a fundovaného plánování městského rozvoje, ale také otevřené diskuze: „Nikdy dříve nebylo územní plánování Prahy tak otevřeno podnětům veřejnosti, jako je tomu dnes.“
IPR Praha momentálně připravuje například online aplikaci SplouPraze, která bude sloužit ke sběru různých projektů a nápadů širokého spektra aktérů města, jako jsou neziskové organizace, odborná i laická veřejnost, úředníci nebo investoři. Sdílené informace z Fóra Praha – Amsterdam poslouží především jako cenný podnět do budoucna: „Pomůže nám zformulovat nové metody a nástroje pro otevřenou komunikaci s veřejností, městskými částmi a neziskovým sektorem, jakýsi manuál participace,“ informuje Ctibor.
Workshop pro odborníky v oblasti plánování a zástupce samosprávy umožnil expertům na městské plánování prodiskutovat problémy, se kterými se potýkají při navazování dialogu s občanskou společností. „Role městského plánovače v sobě musí obsahovat i myšlení kulturního a sociálního antropologa,“ upozornil Eric van der Kooij na skutečnost, že institucionalizované plánování se lidem nesmí vzdalovat a debatu s nimi nelze podcenit.
Tisková zpáva IPR Praha
Jak se říká, slibem nezarmoutíš.
Tohle je vymazlený dům v šíleném terénu. A to, že má kolem sebe bujnou až divokou zahradu, mu hodně sluší.
Škoda, že u fotografií nejsou popisky na co a odkud se dívám a kdy to bylo foceno,
Nějak tomu nerozumím. V článku se píše o fasádním stínícím prvku, ale fotky a část textu je o vnitřní stěně.…
co na to říci - na Mercerově stupnici kvality měst se na prvých třech místech obvykle střídají Vídeň, Curich a…