20.01.2012 od 19:00
21.01.2012 od 19:00
Projekt DŮM, který v lednu 2012 uvedou režiserka a výtvarnice Biljana Golubovič a fotograf Dragan Dragin v galerii NoD, vypráví o osudu jednoho pražského secesního domu a loučení se s ním. 20. a 21. ledna od 19h bude v NoD za přitomnosti performerů a několika původních obyvatel domu uvedena premiéra dokumentárního filmu. Svědectví o domě bude představeno i formou performance a fotografické výstavy.
Osud jednoho domu zpracoval film, divadlo a výstava
Praha 19. ledna (ČTK) – Osud jednoho secesního domu v centru Prahy, který čeká nová etapa v jeho historii a majitel ho chce přestavovat, mapuje umělecký projekt jeho posledních obyvatel. Skládá se z divadelní performance, filmu a výstavy fotografií a všechny tři součásti budou moci vidět v pátek a v sobotu návštěvníci pražské galerie NoD.
Projekt Dům uvedou režisérka a výtvarnice Biljana Golubovičová a fotograf Dragan Dragin, kteří patřili k posledním obyvatelům domu a založili v něm divadelní sdružení. Poté, co byl dům prodán, ho před začátkem rozsáhlé rekonstrukce postupně opouštěli jeho obyvatelé. Golubovičová a Dragin, kteří do Čech emigrovali v 90. letech z bývalé Jugoslávie, v něm zůstali až do rekonstrukce a spolu se skupinou herců, tanečníků a hudebníků se zabývali – inspirováni osudem domu – tématy "dům" a "domov".
Hledali odpověď na otázku, jak se rozloučit s domem, který musí člověk po dlouhých letech obývání opustit kvůli jeho prodeji. Spolu s dalšími umělci se snažili nahlížet na téma domova z různých úhlů pohledu. Vytvořili v domě interaktivní performanci pod názvem Dočasně v provozu, které se v průběhu času účastnili různí příchozí.
Performance měla formu divadelního rituálu, který se inspiroval přechodovým rituálem loučení s umírajícím a zesnulým. V různých podobách se odehrávala po další téměř dva roky, ovlivněna každodenní realitou, dokud i poslední původní prostor v domě, byt iniciátorů a sídlo skupiny, nebyl rozbourán kvůli rekonstrukci. Projektu se zúčastnili umělci z Čech, Slovenska, Polska, Francie, Španělska, Černé Hory a Srbska.
Dokumentární film pracuje s časosběrným materiálem z dvouletého loučení s domem. Představuje sled příběhů ze života skupiny, performance a fiktivního filmového příběhu, ve kterém vystupují reminiscence z různých období paměti domu.
Dragan Dragin od začátku zaznamenával loučení s domem také fotograficky. Zaměřil se na vztah mezi prostorem a člověkem, mezi prostorem soukromým, tedy domovem, a prostorem veřejným, významem prázdného, neobydleného a obydleného, zaplněného prostoru. Vytvořil cyklus, který se skládá z výtvarných diptychů vypovídajících o proměně v člověku, prostoru a čase.
Přesné místo, kde se dům nachází, autoři nechtějí kvůli účastníkům projektu a nájemníkům zveřejňovat. "Náš projekt především uměleckým jazykem upozorňuje na téma, které se netýká jen konkrétního domu, ale celého města a politiky urbanizace. Tento dům určitě není případ ojedinělý, ale stále se opakující," řekla ČTK Golubovičová.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.