group8: Korálový dům, Ženeva

Nový bytový dům je součástí regenerace bývalé průmyslové lokality. Spolu s Bambusovou rezidencí dotváří velký městský blok. Na křižovatce Rue du Grand-Pré a Chandieu navrhuje kancelář ADR veřejný prostor náměstí s fontánou a sochou od Fabrice Gygi.


nbsp;

Stavba se snaží naplnit vysoký standard co se týká prostoru a vybavení, stavebních materiálů a opláštění. Přáním je dosáhnout štítek Nízkoenergetický dům, proto používá optimální izolaci pláště a výkonné technické instalace (topení zajituje tepelné čerpadlo, stropem vede dvouproudé větrání). Vysoce efektivní energetický standard umožnil získat o 10 % víc povrchu ve srovnáním s požadavkem zadání obyvatel.


Architekt: group8
Místo: Rue du Grand-Pré, 1202 Geneva, Švýcarsko
Foto: Régis Golay, FEDERAL Studio

Projekt management: PBM Planungs und Baumanagement AG
Stavební projekt: Walt+Galmarini AG, Perreten & Milleret
Technický projekt: SB Technique
Sanita: Mike Humbert ingénieur conseil
Elektro: MAB-Ingénierie SA
Stavební fyzika: Physics Basler & Hoff mann Holding AG

Pozemek je přístupný z hlavní třídy Grand-Pré, lemované stromy, která prochází přímo blokem domů. Budoucí parkování v podzemí bude přístupné vjezdem přilehlé budovy Azure Centre.
Budova má šest pater a dvoupatrový penthaus s mezonetovými byty, jedno podzemní podlaží. Korálový dům obsahuje 5 bytů o 4 až 6 místnostech (včetně kuchyně). V přízemí a prvním patře jsou komerční pronájmy.


Fasáda do ulice je prosklená, exponujíc obytní místnosti navenek, což podtrhuje fakt, že budova je proříznutá ulicí, nebo to působí jako řez domečkem pro panenky. Klienti speciálně požadovali dům bez balkonů. Nejvhodnější řešení schopné propojit byt s vnějškem, bylo zasklít stěny velkým posuvnými okny.Směrem do dvora jsou jednotlivé místnosti rozpoznatelné díky oknu perforujícímu hrubou omítku na izolaci zdi.
Vnitřní dospozice bytů byla vyvinuta jako typologický systém, v němž je hala centrem půdorysu, kolem ní se rozkládají ostatní místnosti. Objem dvoupatrové atiky je navržen jako objekt na podnoži, který pozvolna splývá s oblohou díky aluminiovému obkladu.


Konstrukční systém byl počítán nejen na stabilitu domu (včetně seismických měření), ale také k zajištění vyšší zvukové izolace mezi byty a mezi byty a společnými prostory. Proto mají všechny nosné zdi a desky větší tloušťku, než vyžadují normy.
Tepelné izolace na fasádách a střeše jsou navrženy na standrad nízkoenergetického domu a s jasnou snahou omezit spotřebu energie a snížit provozní náklady obyvatel.
Okna do dvora nejsou k přímému větrání: jsou opatřená hliníkovými rámy s přerušením tepelného mostu, dvojitě zasklená nejnovější technologií a s třetím sklem umístěným vně kvůli větrací mezeře; okna mají stínění na motorek.
Teplo a teplou vodu produkuje tepelné čerpadlo na geotermální vrty. Byty jsou vytápěny nízkoteplotním podlahovým topením. Vinutí vložené do betonové podlahy je zásobováno z rozvodny v přízemí, která nastavuje teplotu každé místnosti podle umístění a velikosti. V létě tatáž síť rozvádí studenou vodu k chlazení místností.
Nucené větrání s rekuperací nasává centrálně čerstvý vzduch (filtruje ho, zbavuje prachu, v případě nutnosti zvlhčuje a zahřívá), pak ho rozvádí stropy hale a koupelně do místností. V koupelně je poté odčerpáván vydýchaný vzduch a veden zpět do centrály do výměníku, odkud je vypouštěn. Tak je budova zásobována čerstvým vzduchem, bez nutnosti otevírat okna a ztráta energie větráním je minimalizována.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*