Investor nechtěl kytky ani kuchyni, chtěl loft. Přitom si koupil pouze 4+kk. Proto se obrátil na SMLXL architekti a dal jim volnou ruku.
„Zadání bylo jasné a šli jsme se podívat na byt. Ten si klient koupil jako holobyt, tedy pouze tak, aby splnil nutné minimum pro kolaudaci, tedy bez podlah, obkladů a vybavení. V horním patře nebyly ani dokončené příčky, pouze ty nutné pro oddělení koupelny a kuchyně. Dostali jsme do rukou developerský projekt, který ukazoval, že byt je navržen spíše jako klasické 4+kk než loft,“ říká Ing. arch. Hana Štepková.
Protože se bytový dům dokončoval a do převzetí byl čas, mohli se architekti pustit do navrhování bytu. Ve spodním patře zrušili ještě jednu příčku, která tvořila předsíň a komoru pod schodištěm a zakrývala betonovou konstrukci. Obytný prostor se tím zvětšil a odlehčil.
Místo stísněné komůrky pod schody navrhli úložný prostor pro boty, kabáty a tašky po celé vstupní stěně. Naopak si pomohli příčkou, která vymezila prostor pro kuchyni tak, že vytvořila zádveří a schovala i vstup na toaletu. Podlahu v celém spodním patře udělali v betonové stěrce. Cílem bylo, aby se návštěvy nemusely zouvat a mohly bez obav procházet z hlavního obytného prostoru na terasu. Toto řešení se investorovi zalíbilo.
Kuchyni architekti umístili do niky a navrhli ji tak, že obsahuje dostatek úložného prostoru i veškeré vybavení, které není na první pohled vidět. Dominantou se stal velký stůl z tenké betonové desky. „Tu pro nás na zakázku vyrobila firma Gravelli,“ líčí Hana Štepková.
Stůl slouží pro vaření, ale hlavně pro setkávání přátel. Byl doplněn šesti barovými stoličkami, které jsou i přes svou subtilnost velmi stabilní a pohodlné. Závěsná světla nad stolem jsou z kolekce Diesel, která přesně zapadají do koncepce bytu.
Zelená stěna
Při návštěvě showroomu betonových stěrek, kde měli i zelené živé stěny, bylo rozhodnuto. Květiny do bytu investor původně nechtěl, ale zelená stěna má vlastní zavlažovací systém, takže se o ně prakticky nemusí starat a květiny na stěně mají úplně jiný rozměr. To rozhodlo.
Schodiště, které bylo původně obalené v sádrokartonu a připravené pro montáž mohutného zábradlí, architekti nechali v surovém betonu a pouze jej opatřili dřevěnými stupnicemi z dubové podlahy, kterou položili v horním patře bytu. Schodiště tak propojuje spodní obytnou část s privátní ložnicí nahoře.
„Zábradlí jsme chtěli udělat jen lehké,“ říká architektka a dodává: „V bytě bydlí pouze mladý muž, proto jsme si to mohli dovolit. Zvolili jsme zavěšení z horní podesty, takže zábradlí působí, jako by létalo. Trik je pouze v tom, že navazuje na horní část a celá konstrukce je kotvena do betonového stropu.“
Již když se stoupá po schodišti nahoru, překvapí, že nejen zábradlí je ve vzduchu. Levitující postel je další fascinující prvek. Ta je vyrobena z ocelové tenké konstrukce a zavěšená na ocelová lanka. Je kotvena i do stěny, takže i když vypadá, že se vznáší, tak se ani nehne.
Ložnice je propojená s koupelnou, která je na vyvýšeném betonovém stupni. „Vana v prostoru, ze které se může majitel dívat i na televizi, byla jeho přáním,“ vysvětluje architektka. Naopak sprchový kout je ukryt za skříní, takže obyvatel má dostatečné soukromí. Stěna u umyvadla je opatřena vysokým zrcadlem a nerezovým obložením, ze kterého vystupují jen tenké police na odložení několika drobností, zavěšení ručníku či fénu. Ostatní kosmetika je v pohodlném úložném prostoru ve velké skříni z kovolaminátu a nerezu.
Celý horní prostor je definován svou otevřeností, jsou tu vloženy jen dva černé boxy. V jednom z nich je walk-in šatna, druhý slouží jako technická místnost s pračkou a sušičkou. Přesto, že je prostor prakticky celý otevřený, jsou jednotlivé funkční prostory patrné, a to i díky piktogramům, které byly nastříkané přes šablonu sprejem na stěnu.
Byt má po obou stranách okna, a tak světlo proniká dovnitř v každou denní dobu. Večerní osvětlení je zajištěno více světelnými okruhy. Je tak možné si navolit atmosféru dle libosti.
Tisková zpráva
Velmi pěkné ale pro člověka pracujícího rukama nedostupné.
To máte co slavit.taková lumpárna,památkově chráněné i Uneskem. Zločinci že SŽ nechali most schválnězchátrat,je to na trestní oznámení. Odborníci vypracovali…
Je nepoměr mezi investicemi do dopravních cest a okolí, břehy Vltavy jsou veřejná zeleň, bez trvalé péče a investic; od…
Tak si říkám, nakolik je takto nasvícená katedrála autentická, jestli má tu správnou atmosféru. Nebo jestli by ji původní stavitelé…
Ostrava to udělala chytře a tím, že počkala, objevila a mohla vyřešit i novodobý problém se zásilkovými boxy.