Harmonie skrytá v cihlách

Společnost Wienerberger s. r. o, která na českém trhu působí od roku 1992 a patří do skupiny Wienerberger, nabízí široký sortiment moderních keramických a keramicko-betonových stavebních materiálů vhodných pro konstrukci rozličných pozemních staveb. Pro budování zdí a stropů slouží osvědčený cihelný systém Porotherm, který komplexně řeší celou problematiku hrubé stavby. Proces výstavby tedy probíhá rychle a přesně s minimálním množstvím prořezu a tedy zbytečného odpadu. Wienerberger dále nabízí historické, klasické i moderní keramické střešní tašky Tondach, vysoce jakostní licové cihly a obkladové pásky Terca, cihlovou dlažbu Penter a širokou škálu příslušenství. Součástí nabídky jsou i rozsáhlé poradenské služby zákazníkům. Pokud hledáte inspiraci, navštivte některou z referenčních staveb, vzorkovnu, případně veletrh, kde vám bude poskytnuta i náležitá odborná rada.

Při pohledu na dokončenou hrubou stavbu svého rodinného domu mi napadlo, že je vlastně velká škoda něco tak promyšleného a technicky dokonalého navždy zakrýt vrstvou omítek a dalších materiálů. Co tak použít keramicko-betonový překlad na hudební nástroj a hrdě ho vložit do rukou zkušeného muzikanta?

Havajská kytara
Steel kytara a s ní spjatý styl hry byl vyvinut na Havajských ostrovech v průběhu 19. st. Při hře je položen nástroj na kolenou hudebníka v horizontální poloze. Hráč v levé ruce drží kovový slider (běžec, želízko) určující pohybem po struně výšku tónu, pravou rukou drnkáním rozezvučuje struny. Jedná se tedy o bezpražcovou variantu akustické kytary, pro hru je typické používání glissand, ať už v jednohlase, tak v souzvucích. K celosvětovému rozšíření steel kytary ale došlo až s příchodem elektrofonické varianty tohoto nástroje v počátku 20. stol. Postupně vzniklo několik mutací nástroje se dvěma krky, pedály, nožními ovladači a dalšími pomůckami rozšiřujícími zvukové možnosti instrumentu. Technicky komplikovanější nástroje jsou uloženy na pevných nohách a klasickou kytaru připomínají jen vzdáleně, díky absenci rezonanční skříně.

V České republice došlo k módnímu rozšíření tohoto nástroje především pod vlivem havajské skupiny Václava Kučery (tzv. Kučerovci). Nástroje byly vyráběny především amatérsky, někdy až z kuriozních dílů. Nejproblematičtějším komponentem byl snímač, který se vyráběl přebroušením magnetů z elektroměrů a následným ručním navinutím cívky lakovaného drátu. Lehce zavádějící označení havajská kytara je fenoménem ryze českým, jinde ve světě je většinou elektrofonická varianta nástroje označována jako steel guitar. V současné době ji můžeme slyšet především v country kapelách a havajských revivalech.

Keramosteel kytara
K výrobě tohoto nástroje jsem se dostal náhodou. Při stavbě rodinného domu jsem byl obklopen cihelným systémem Porotherm. Když jsem náhodně položil keramický překlad na dvě tvarovky, představil jsem si hned hudební nástroj. Muzikant má holt netradiční představy i u zapnuté míchačky… Po letech jsem se k nápadu vrátil a ze zbylých kusů jsem vyrobil bizarní nástroj ve stylu steel kytary. Základem nástroje jsou tři horizontálně uložené KP prvky systému Porotherm s vybroušeným otvorem pro snímač. Armovací pruty jsou nahrazeny odlehčenými variantami kovových tyček na jedné straně tvoří svařenec s kovovou plotnou a na druhé jsou napnuty pomocí matic. Vzhledem k tomu, že keramicko-betonový překlad je v konstrukci stavby namáhán podobně jako u hudebního nástroje, pouze tlak cihel je nahrazen pnutím strun, nebylo nutno nástroj dále vyztužovat. Do připravených děr jsem umístil struny z elektrofonické kytary, snímač jsem napojil na zesilovač a můžeme muzicírovat…

Keramorchestr
Pokud vás hudební nástroje vyrobené z keramických materiálu zaujaly a chcete vědět víc, zavítejte na stránky keramorchestr.cz případně facebook.com/keramorchestr, kde najdete hudební ukázku hry na další netradiční instrumenty jako jsou keramohousle, kreamoviola, keramobubny a keramokytary vyrobené ze střešních tašech Tondach, Keramocajón a keramobasa vytvořená z POT trámců a cihel Porotherm a moho dalšího. Podle návodu si také některé hudební nástroje můžete doma vyrobit. Nástroje si také můžete osahat a Keramorchestr poslechnout na stánku Wienerberger na některém ze stavebních veletrhů. O tom, že nejde o orchestr ledajaký, svědčí i fakt, že byl v březnu 2018 zapsán do České knihy rekordů.
Petr Pavlinec

Související články:
Keramobubny  10.12.2019
Keramoelektrárna  7.11.2019
Máte dobře vypálenou kytaru?  6.8.2019
Jak vám hraje střecha?   2.8.2018

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*