Hranice architektury – Otevřená věznice

Kde začíná a končí architektura? Tuto otázku si položil spolek Architekti bez hranic a vznikl tak projekt diskusních večerů Hranice architektury, který má za cíl přivést k jednomu stolu architekty a také odborníky jiných profesí. Diskusní večery Hranice architektury jsou otevřeny jak odborné, tak laické veřejnosti. Zapojení publika do diskuse, ať dotazy či názory, je vítáno.

Hranice architektury – Otevřená věznice
KDY: ve čtvrtek 11. dubna 2019, 19:30 hod
KDE: Skautský institut, Staroměstské nám. 1/4, Praha 1-Staré Město
Vstup zdarma (registrace)
Hosté: Andrea Seelich a Robert Pelikán

České věznice na sebe v evropském srovnání upozorňují jedním negativem: vysokou mírou recidivy. Až 70% dříve odsouzených se do věznic znovu vrátí. V Evropě před sto lety vznikl koncept „otevřené věznice“. Je to zařízení, kde jsou lidé ve výkonu trestu, ale zároveň se učí postupně návratu do společnosti. Recidiva u těchto zařízení je jen 10%.

Jak vypadá otevřená věznice?
A kde taková zařízení fungují? A pro koho?
A proč máme v Čechách jen jednu?
Je architektura ve věznicích důležitá?
Má vězení navrhovat architekt?


Nad těmito otázkami budeme diskutovat s Mgr. A. Dr. techn. Andreou Seelich a JUDr. Robertem Pelikánem, Ph.D. 

Andrea Seelich je architektka, kriminoložka a penoložka a pracuje 20 let v oblasti vězeňství a vězeňské architektury v Evropě. Vystudovala architekturu na VŠUP v Praze, diplomovala s projektem vězení. Ve Vídni vystudovala interdisciplinární doktorandské studium v oborech architektura a kriminologie.
Mimo jiné publikovala monografii Handbuch Strafvollzugsarchitektur [Příručka vězeňské architektury] (Springer,2009), která se stala povinnou četbou na vysokých školách v Německu, Rakousku a Švýcarsku.
Navýšila doporučené plochy pro ubytování vězňů o sto procent a vytvořila koncept a architektonickou studii pro první otevřenou věznici na území ČR v Jiřicích. Žije v Praze a pracuje mezinárodně pro ministerstva, konkrétní věznice, vysoké školy, ale i film a komunální politiku.

Robert Pelikán vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (Ph.D.), pracoval v několika prestižních advokátních kancelářích a v minulosti spoluzaložil také advokátní kancelář Vrána & Pelikán. V letech 2015 až 2018 vykonával funkci ministra spravedlnosti České republiky, v letech 2017 až 2018 také předsedal Legislativní radě vlády. Coby ministr se aktivně věnoval mimo jiné právě prosazení moderních postupů v české trestní politice. Kromě toho aktivně působí v akademickém prostředí. Je autorem několika odborných publikací a na Právnické fakultě Univerzity Karlovy vyučuje právo obchodních společností a soutěžní právo.

Architekti bez hranic je nezisková organizace, která sdružuje architekty a designéry se zájemem o veřejný prostor. Cílem organizace je iniciovat a spolupodílet se na projektech pro znevýhodněné lidi, kultivování veřejného prostoru a posilování mezilidských vztahů. 

Andrea Seelich o otevřených věznicích v Události, komentáře.
Víte, jak vypadají české věznice zevnitř? Zajímavý vhled nabízí seriál ČT Uzamčený svět.
Česko má dvojnásobek vězňů proti evropskému průměru. I tresty jsou delší

Kapacita sálu je omezena, proto je nutná registrace.

Událost na FB

podle podkladů pořadatele


Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*