IIV. Cena Bohuslava Fuchse za nejlepší ateliérový projekt na Fakultě architektury VUT

Reportáž a výsledky


REPORTÁŽ

Na Fakultu architektury v Brně ve středu 28.5.2014 opět zavítala soutěž ateliérových semestrálních prací pod jménem Cena Bohuslava Fuchse. Tradičního hodnocení studentských projektů se ujaly tři proslulé osobnosti z řad praktikujících architektů, aby vybraly mezi pracemi ty nejlepší.
Cestu na fakultu architektury si tentokrát našel architekt Marek Štěpán, působící v Brně. Tato osobnost se proslavila svým vkladem do současné sakrální architektury, ale především také populárními Freedomky. Díky zkušenostem z předchozího působení na brněnské škole má nejlepší předpoklady k posuzování studentských prací. Podobně jako neméně zkušený Radek Suchánek. Tento porotce působí na škole architektury v Liberci a s výukou mladých architektů má rovněž dobrou praxi. Třetici doplňuje architektka Martina Buřičová ze skupiny Caraa, která do Brna dorazila ze svého pražského ateliéru.
Ze studentů se letos opět aktivně účastnili laureáti minulého ročníku soutěže. Luděk Šimoník, Martin Kůs i Bc. Petr Štukheil se podíleli na společném hodnocení prací svých spolužáků a dotvářeli tak šestičlennou komisi.
Po ranním setkání všech porotců na fakultě architektury, mohlo odstartovat hodnocení prací vystavených v jednotlivých ateliérech. Nejprve však byl zvolen předseda poroty, jehož hlas by v případě nerovnosti názorů nekompromisně rozhodl. Stala se jím paní architektka Martina Buřičová. Celodenní posuzování a výběr nejkvalitnějších prací se v odpoledních hodinách přehoupl v debatu o deseti finalistech. Zlatým hřebem byla diskuse o třech vítězných pracích. V pět hodin odpoledne konečně padl verdikt poroty a vše mohlo směřovat k samotnému vyhlášení oceněných.
Letošní ročník Ceny Bohuslava Fuchse svým hlavním tématem zabrousil do svízelů a paradoxů studentského života. Obdobně byla koncipována jak motivační kampaň, tak i slavnostní večer. Vyhlášení probíhalo od 18 hodin v upravených prostorách výtvarné dílny, kde byly před plným hledištěm studentů a pedagogů zveřejněna  dlouho očekávaná jména vítězů.
První tři práce vysloužily svým autorům nejen unikátní sošky, ale i řadu věcných cen od sponzorů. Jednu ze sošek si odnesla za projekt Dům na celý život slečna Tereza Dvořáková. Návrh vznikl pod vedením Ing. arch. Jana Mléčky. Její kolega Bc. Jan Havlíček si svým projektem Komunitního centra na Lesné rovněž vysloužil titul "vítězná práce". Vedoucím jeho projektu byl Ing.arch. Vítězslav Nový. Třetici nejlepších uzavíral projekt Vinařství Dolní Kounice z pera Bc. Radka Pasterného z ateliéru prof. Ing. arch. Ivana Kolečka.
Dalších sedm projektů bylo ohodnoceno titulem "oceněná práce". Novinkou bylo letos udělení ocenění za "nejlepší ateliér". Porota po zevrubných debatách vybrala ateliér na ústavu UN2 se zadáním Res Publica IV. Za kvalitou studentských prací zde stáli architekti David Mikulášek, Pavel Jura, Vítězslav Nový a Jan Sochor. I jim patřily velké gratulace a nemalý sponzorský dar od firmy Legia.
Na závěrečné slovo moderátora večera navázala volná zábava a diskuse nad projekty a spojená s hudebním doprovodem a ochutnávkou lahůdek z kuchyně šikovných studentek fakulty architektury.

Organizátorem Ceny Bohuslava Fuchse je Studentská obec fakulty architektury (SOFA).
Sponzory akce byly firmy Archiweb, ERA21, Legia, Sonberk,  VIZarch a VUT v Brně.
Akce se konala za podpory fakulty architektury VUT v Brně.



VÝSLEDKY

VÍTĚZNÉ PROJEKTY

Vinařství Dolní Kounice
Pět smyslů v architektuře
Bc. Radek Pasterný (5.ročník)
vedoucí práce: prof. Ing. arch. Ivan Koleček


Dům na celý život
Tereza Dvořáková (3.ročník)
vedoucí práce: Ing. arch Jan Mléčka

Komunitní centrum Lesná
Res Publica IV.
Bc. Jan Havlíček (5.ročník)
vedoucí práce: Ing. arch. Vítězslav Nový

OCENĚNÉ PROJEKTY
Parcela na Baštách

Horáčková Markéta (3.ročník)
vedoucí práce: prof. Ing.arch. Petr Pelčák, Ing. arch. Bohumila Hybská, Ing. arch. Zdeňka Vydrová

TRIP HOUSE

Bc. Martin Vlček (5.ročník)
vedoucí práce: Ing. arch. Jan Mléčka

RESTART/MIND/UNDERGROUND/SYSTEM
Architektonický prostor
Bc. Smržová Kristýna (5.ročník)
Bc. Andrea Šrolová (5.ročník)
vedoucí práce: Ing. arch. Jan Mléčka

Pavilon U Buku
ZAN (1. ročník)
Jakub Formánek, Vojtěch Heralecký, Matěj Bednařík, Patrik Kučavík, Kateřna Vítková, Eva Machainová, Barbora Zámečníková, Beronika Šlesingerová, Kristýna Uhrová, Karolina Lysá, Hanin Al-Gibury, Ivana Lososová, Miroslava Panáčiková, Nikola Stibůrková, Kateřina Marečková, Adéla Šmeidlerová, Katarína Rábeková, Ivona Uherková, Markéta Mullerová
vedoucí práce: doc. Ing. arch Jiří Palacký, Ph.D
Rekonverze továrny Zetor – divize Motor na Sportovně kulturní centrum
Res Publica IV.
Bc. Marek Petrík (5.ročník)
vedoucí práce: Ing.arch. David Mikulášek

Sjednocení horizontál

Zdeněk Zedka (3.ročník)
vedoucí práce: Ing.arch. Jan Foretník, Ph.D.

Komunitní centrum
Res Publica IV. – Brno Sever
Bc. Martin Janoušek (5.ročník)
vedoucí práce: Ing. arch. Vítězslav Nový

NEJLEPŠÍ ATELIÉR
Res Publica IV.
UN2

grafika:  Ján Juráš
fotografie: Bc. Martin Vlček / www.martinvlcek.com
Bc. Jakub Ertl
text: Ing.arch. Nina Ličková

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*