Peking/Praha 14. září (ČTK) - Základní údaje o čínské přehradě Tři soutěsky (San-sia), na níž je co do výkonu (18.460 megawattů) největší elektrárna světa:
- Přehrada Tři soutěsky zadržuje řeku Čchang-ťiang (Dlouhá řeka, na dolním toku zvaná Jang-c'-ťiang) u města I-čchang v provincii Chu-pej.
- Přehradní hráz je 185 metrů vysoká a 2309 metrů dlouhá. Vzniklý vodní rezervoár je dlouhý 660 kilometrů, široký průměrně 1,1 kilometru a hluboký kolem 170 metrů. Zaplavil plochu 1084 kilometrů čtverečních a může pojmout až 39 miliard krychlových metrů vody (asi 54 objemů největší české přehrady Orlíku).
- Přehrada se začala stavět v prosinci 1994, v roce 2003 se začala napouštět vodou a přehradní hráz byla dostavěna o tři roky později. Hydroelektrárna s 26 generátory byla dokončena loni v říjnu. Nyní se instaluje dalších šest generátorů, které mají být plně operativní kolem roku 2011 a které zvýší celkový výkon elektrárny na 22.500 megawattů. Současný výkon elektrárny je 18.460 megawattů, což je devětkrát více než maximální výkon jaderné elektrárny Temelín.
- Celkové náklady na výstavbu díla Tři soutěsky Čína vyčíslila na 37,23 miliardy dolarů (asi 651,7 miliardy Kč). Když stavbu v roce 1992 oficiálně schválil čínský parlament, odhadovaly se náklady v přepočtu na 8,35 miliardy dolarů.
- Na stavbu se spotřebovalo 27,15 milionu krychlových metrů betonu a 281.000 tun kovu. Vykopáno bylo 102,6 milionu kubických metrů kamene a zeminy. Použito bylo 29,3 milionu kubických metrů kamene a 354.000 tun betonářské oceli.
- Na stavbě se podílelo na 250.000 dělníků. Na výstavbě se podílely kromě domácích firem společnosti z Japonska, Kanady, Německa, Francie, Ruska, Švýcarska, Ukrajiny a Norska.
- Hydroelektrárna Tři soutěsky má podle Číny ulevit životnímu prostředí, protože pokryje asi desetinu spotřeby elektřiny země. Čína totiž většinu energie získává z tepelných elektráren. Podle Pekingu by měla přehrada skoncovat s katastrofálními záplavami.
- Podle hydrologů ale přehrada narušuje vzácný ekosystém v oblasti a totálně mění lokální klima, což by se mohlo dotknout zemědělců v okolních oblastech i řady ohrožených živočichů. Jen pomyslet se všichni obávají na případné protržení tak velké přehrady zemětřesením.
- Pod vodou z přehrady zmizelo 13 velkoměst a 140 měst, přes 1300 vesnic a tisíce archeologických památek. Asi 1,3 milionu lidí bylo přestěhováno většinou do etnicky odlišných a méně úrodných oblastí.
- Výstavbu přehrady u Tří soutěsek navrhl již v roce 1919 zakladatel novodobé Číny Sunjatsen; stavbě zabránila občanská válka. Později byly práce několikrát zahájeny a opět zastaveny.
nob rmi vju
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…