(ČTK) – Retrospektivní výstava k devadesátinám architekta Ivana Rullera je úterka k vidění v brněnské vile Stiassni. Mezi jeho nejznámější práce patří například brněnská hala Rondo. Výstava potrvá do 19. února 2017.
Ruller patří k nejvýznamnějším žijícím českým architektům. „Výstava ve vile Stiassni prezentuje na 60 panelech a několika modelech výběr z jeho prací. Jde o projekty realizované i soutěžní nerealizované,“ uvedl ředitel Metodického centra moderní architektury v Brně Petr Svoboda.
Zmínil například soutěžní návrh budovy radnice v Amsterdamu, projekt budovy radnice v Torontu, budovu opery v Bagdádu nebo soutěžní návrh Nového egyptského muzea v Káhiře. „Pochopitelně nemohou chybět ani ikonické brněnské stavby, jako je budova Janáčkovy opery či hala Rondo,“ uvedl Svoboda.
Stavby navržené Rullerem stojí mimo Brna například v Bratislavě, na vodním díle Dalešice, v Kroměříži, Hodoníně, v Praze a jinde. Soupis děl, kterými obohatil fond moderní české architektury, zahrnuje přes 500 položek.
Ruller studoval u předních brněnských architektů, mimo jiné u Bohuslava Fuchse a především Bedřicha Rozehnala, u nějž byl už za studií asistentem. Pět let pracoval ve škole u profesora Miroslava Kopřivy, ale v roce 1959 musel nedobrovolně odejít. Vystřídal pak několik projekčních ústavů, v letech 1968 až 1979 působil v Útvaru hlavního architekta, pak se živil jako samostatný architekt.
Na jeho díle je patrný vliv funkcionalismu 30. let a moderny. Zúčastňoval se i mezinárodních soutěží. Mezi jeho oceněnými návrhy byl třeba projekt Náměstí národů v Ženevě (1957), studie radnice v Torontu (1958), český pavilon v Ósace (1968), spolupracoval na památníku v Osvětimi či na vybudování muzea historie v libyjském Tripolisu.
V komunistickém Československu byl pro své postoje v nelibosti. Po roce 1989 byl čtyři roky děkanem Fakulty architektury, v roce 1994 se stal profesorem. V roce 2003 mu prezident Václav Klaus udělil medaili Za zásluhy o stát v oblasti umění. O rok později získal cenu Obce architektů za celoživotní dílo.
zdroj foto: www.vila-stiassni.cz
Doplněno Stavbaweb:
villa Stiassni v Brně: Ivan Ruller, architekt
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.