Zklidnit dopravu, snížit počet parkovacích stání a znovu vytvořit kvalitní a reprezentativní veřejné prostranství na jednom z nejvýznamnějších náměstí Prahy. Takové jsou hlavní cíle vítězného návrhu ideové soutěže o revitalizaci Malostranského náměstí.
Do mezinárodní architektonicko-urbanistické soutěže vyhlášené pražským magistrátem ve spolupráci Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy se přihlásilo dohromady 40 architektonických studií. Vítězný návrh představila porota v čele s uznávaným česko-švýcarským architektem a univerzitním profesorem Miroslavem Šikem.
„Prvotní funkci náměstí v minulosti tvořil kvalitní veřejný prostor a nejenom dopravní uzel a parkovací plocha, jako je tomu teď,“ říká předseda poroty. Další nedostatky současné podoby náměstí vidí Šik především v tom, že náměstí není volně prostupné, vybavení městským mobiliářem je nedostatečné a celková kompozice prostoru je dopravou fragmentovaná.
Právě redukce dopravy a parkovacích míst a zájem, aby vznikl příjemný městský prostor respektující tradici a historii tohoto významného náměstí, byly hlavním kritériem při hodnocení soutěžních návrhů. Porotu přesvědčily projekty, které horní i dolní část náměstí řešily jako jednolitý městský prostor obohacený o lokální motivy.
1. cena
Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský
Zvítězila jednoduchost
Hlavní cenu převzalo trio architektů Martin Hájek, Václav Hájek a Petr Horský. Otec a syn Hájkovi mají s řešením náměstí již zkušenosti. Zvítězili i v soutěži o architektonický návrh na náměstí v Hradci Králové, který se momentálně realizuje. Úspěch zaznamenali i v soutěži o náměstí v Kostelci nad Černými lesy. Takto významné veřejné prostranství ale navrhovali poprvé. „Prioritou našeho řešení byla jednoduchost, nechtěli jsme konkurovat fasádám historických budov. Chtěli jsme upřednostnit pohyb pro pěší a vytvořit příjemný prostor pro setkávání lidí, společenské a kulturní akce a trhy,“ komentuje vítězný návrh architekt Martin Hájek, který přijel do Prahy převzít cenu.
„U vítězného návrhu porota ocenila, že respektuje historické prostředí a sjednocuje celý prostor. Prostorové řešení náměstí doplňuje kvalitní mobiliář a historizující lampy podél tramvajové trati,“ komentuje jeho návrh Miroslav Šik. Zároveň oceňuje, že je dopravní řešení vítězného návrhu založeno na předpokladu postupného snižování dopravního zatížení uličního prostoru v oblasti Malé strany v kontextu s nadcházejícími změnami v komunikační sítí města.
Soutěž byla vyhlášena jako „ideová“ – na základě jejích výsledků Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy doporučí městu vybraný návrh k realizaci. Autorům oceněných soutěžních návrhů tak může být zadáno zpracovat navazující stupně projektové dokumentace.
„Soutěž na úpravu Malostranského náměstí se stane důležitým podnětem pro další soutěže a projekty pro veřejné prostory Prahy, které dnes nejsou ve stavu, jaký by odpovídal jejich historickému a společenskému významu,“ říká architekt Jan Šépka z Institutu plánování rozvoje a hl. m. Prahy.
IPR Praha považuje cestu architektonických soutěží za správnou a město ji bude nadále podporovat: „Zahájím jednání o realizaci vítězného návrhu,” přislíbil při slavnostním vyhlášení výsledků primátor Tomáš Hudeček. Předpokládaný termín zahájení realizace úprav Malostranského náměstí je rok 2016.
Na vyhlášení výsledků soutěže navazuje venkovní výstava všech soutěžních návrhů, která bude k vidění v dolní části Malostranského náměstí
do 10. října 2014.
2. cena
Atelier M1 architekti s. r. o.
O kanceláři projektů a soutěží (organizátor soutěže na řešení Malostranského náměstí):
Kancelář projektů a soutěží je nově zřízené pracoviště v Sekci detailu města. Jejím úkolem je zajistit, aby investicím města do veřejných prostranství předcházela koncepční příprava například formou architektonických soutěží. Měla by se tak výrazně zlepšit celková kvalita úprav veřejného prostoru města. Mezi prvními kroky kanceláře je příprava dokumentu Strategie koncepční přípravy investičních záměrů ve veřejných prostranstvích hl. m. Prahy.
Doplněno Stavbaweb:
Výsledky soutěže
1. cena (200 000,- Kč) návrh č. 5:
Ing.arch. Martin Hájek, Ing.arch. Václav Hájek, Ing.arch. Petr Horský
2. cena (140 000,- Kč) návrh č. 25:
Atelier M1 architekti s.r.o.
Ing.arch. Jakub Havlas, Ing.arch. Jan Hájek, Mgr. akad. arch. Pavel Joba,
spolupracovníci: Ing.arch. Jakub Straka, MgA. Michal Tichý, Mgr. Vít Havránek,
konzultace: Ing. Petr Macek, Ing.arch. Miloš Solař
3. cena (80 000,- Kč) návrh č. 16:
Ing. arch. Ivan Retter
spoluautoři: Ing.arch. Zuzana Retterová, Ing.arch. Lukáš Taller, Bořek Němec
Venkovní výstava všech soutěžních návrhů je až do 10. října instalovaná v dolní části Malostranského náměstí.
Více informací o soutěži najdete na stránkách Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy – ZDE.
Opravdu jsou tam jenom dve lavicky?