Jak mu říkáte? Solární, fotovoltaický, frekvenční? Ať už budete nazývat měnič (nebo snad střídač?) své fotovoltaické elektrárny jakkoli, jedno je jisté: bez tohoto zařízení nebude váš solární systém nikdy správně fungovat. Jak ale zvolit ten ideální? A jaké parametry při jeho výběru sledovat?
Měnič, střídač i invertor
Různé názvy, ale stále jedno zařízení, jehož základní funkcí je převedení stejnosměrného proudu na proud střídavý, který umožní solárními panely vyrobenou elektrickou energii využívat v elektrické síti.
Ač tedy měniče neboli střídače pro fotovoltaiku patří k rozměrově menším součástem solárních systémů, hrají v jejich fungování klíčovou roli, protože zároveň slouží jako svého druhu kontrolní jednotka celého systému, která hlídá důležité provozní parametry (frekvenci, napětí) a v případě výraznější odchylky od normy umí zařízení z bezpečnostních důvodů odpojit od sítě a předejít tak poškození systému či připojených zařízení.
Podstatnou roli hrají i v otázce efektivity celé fotovoltaické elektrárny. Teprve správně zvolený měnič je zárukou optimálního fungování solárního systému – právě na něm záleží, zda dokáže efektivně využít maximální množství vyrobené energie.
Střídače pro fotovoltaiku všeho druhu
Střídače pro fotovoltaiku všeho druhu
Pro výběr správného modelu je nutné znát plánovanou, resp. předpokládanou spotřebu a výkon fotovoltaické elektrárny, aby výkon střídače odpovídal výkonu celého solárního systému. Pokud budou fotovoltaické panely vyrábět více energie, než je nejvyšší výkon měniče, část energie zůstane nevyužita. Optimální výkon solárních panelů činí cca 80-125 % výkonu měniče.
Důležité jsou ovšem i další parametry. Podstatná je třeba samotná velikost solárního systému, podle níž je třeba rozhodnout, zda se spokojíte s měničem jednofázovým (vhodným pro instalace do max. výkonu 3 kW) či bude třeba sáhnout po měniči třífázovém. Pro většinu rozsáhlejších systémů bude navíc vhodnější volit tzv. asymetrické střídače, které umějí distribuovat vyrobenou energii podle situace do jednotlivých fází.
Zejména při plánování většího systému fotovoltaiky pro firmy je pak rovněž třeba uvážit, zda zvolit střídače napojené přímo na elektrickou síť (tzv. on-grid), nebo zda budou přebytky ukládány do bateriových systémů (off-grid střídače). U komplexnějších systémů je také možnost vybrat měniče hybridní, které umějí dle aktuální potřeby buďto přebytky vracet do sítě, nebo je směřovat do baterií. A právě hybridní měniče tvoří jádro široké nabídky velkoobchodu s elektrotechnickým materiálem Elfetex.
Energeticky úspornější
Energeticky úspornější
Pro instalaci velkých i malých solárních systémů lze navíc využívat dotační programy. Vhodný měnič přitom může být jedním z plusů, jež vám usnadní splnění podmínek získání dotace na fotovoltaiku, neboť díky němu bude váš projekt vykazovat maximální efektivitu a úspornost.
Seznam schválených měničů, na které lze získat podporu v dotačních programech, naleznete na stránkách Nová zelená úsporám.
Seznam schválených měničů, na které lze získat podporu v dotačních programech, naleznete na stránkách Nová zelená úsporám.
Při výběru optimálního střídače může také hrát roli například již jeho samotná spotřeba v provozním, ale i stand-by režimu. Z tohoto důvodu je vhodné tento parametr také zvážit při porovnávání produktů, např. měniče značky Wattsonic mají ve stand-by režimu spotřebu > 15 W.
Tisková zpráva
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…