Autoři v komentáři zúročili své zkušenosti z téměř dvacetileté praxe v oblasti památkové péče, stavebního práva a činnosti památkové inspekce ministerstva kultury. Kniha se tak stává příručkou pro široký okruh uživatelů – od pracovníků památkové péče přes zaměstnance stavebních úřadů až po majitele kulturních památek. Zaměření i do řad laické veřejnosti podtrhuje slovníček základních pojmů.
Komentář zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, seznamuje čtenáře s právní úpravou památkové péče v širším rozsahu. Jsou v něm zohledněny i starší předpisy, které dodnes úpravu památkové péče ovlivňují, zejména zákon č. 22/1958 Sb., o kulturních památkách. Protože s výkonem státní památkové péče úzce souvisí obor stavebního práva, jsou v knize zařazena také vybraná ustanovení stavebního zákona (č. 183/2006 Sb.). Zejména s ohledem na problematiku památkové péče jsou tak například okomentovány předpisy upravující stavební povolení, územní souhlas nebo povolení odstranění stavby. Autoři též nabízejí srovnání se slovenským památkovým zákonem z roku 2002, který považují za inspirativní pro český právní řád. V přílohách je čtenářům zpřístupněna řada podzákonných předpisů, výňatky ze souvisejících právních předpisů a také důležitá judikatura.
Jiří Varhaník – Stanislav Malý: Zákon o státní památkové péči. Komentář
Praha: Wolters Kluwer ČR, 2011
vázaná, 1196 stran
Knihu si můžete objednat na adrese http://obchod.wkcr.cz/.
K dostání též v elektronické podobě.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.