Editoři knihy: Peter Noever, Marek Pokorný
Texty: Josef Hoffmann; Peter Noever, Marek Pokorný, Rainald Franz, Martina Straková (komentáře a rodokmen Hoffmannovy rodiny)
Jazyková spolupráce: Milena Tučná (čeština), Claudia Mazanek, Anna Mirfattahi (němčina)
Překlady: Bernd Magar, Pavel Mašarák, Andrew Oakland
Grafický návrh a sazba: Štěpán Malovec
Vydání autobiografie Josefa Hoffmanna připravily Moravská galerie v Brně společně s MAK â?? Rakouským muzeem užitého a současného umění. Kniha vychází nejen v česko-německé verzi, ale také v německo-anglické, a v prodejnách MG je k dostání za zvýhodněnou cenu za 249 Kč. Zájemci se v ní dočtou, jaké názory má tento proslulý secesní architekt a designér na svou tvorbu, ale nahlédnou také do jeho soukromého života. Kniha přináší osobní postřehy a vzpomínky na stavby, které Hoffmann realizoval, na vznik a fungování proslulých uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte, jež spoluzakládal, ale také například na jeho klienty.
„Vyzdvihnout si zaslouží především jeho komentář o průběhu stavby paláce Stoclet, který byl nedávno zapsán na seznam UNESCO, sanatoria v Purkersdorfu nebo příběhy, které se udály ve venkovském domě rodiny Primavesi v Koutech nad Desnou, jenž patří k jeho nejvýznamnějším realizacím, avšak ve své původní podobě již bohužel neexistuje. Pozoruhodné jsou Hoffmannovy komentáře o založení a fungování Wiener Werkstätte, jejich likvidaci a o jeho nezlomné a nakonec úspěšné snaze vybudovat dílny nové. Poutavé vzpomínky obsahují také řadu jmen Hoffmannových spolupracovníků, bez kterých by nebyla vídeňská secese a moderna možná,“ upřesňuje Martina Straková.
Josef Hoffmann byl jednou z vůdčích osobností bouřlivého vývoje umění na přelomu 19. a 20. století. Svou architektonickou činností a designérskou tvorbou spojenou s vedením uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte udával jejich směr v průběhu první poloviny 20. století. Jeho jedinečné dílo je od sedmdesátých let 20. století studováno a interpretováno předními světovými teoretiky. Dosud však bylo málo příležitostí zjistit, jak nahlížel své dílo a život sám Josef Hoffmann. Právě vydaná kniha má umožnit čtenáři, aby prostudoval text, který architekt napsal někdy mezi lety 1948—1950. Snažil se v něm shrnout tvorbu od samých počátků svého života prožívaného v idylicky popisovaném rodném městě Brtnici, přes studium v ateliéru Otto Wagnera ve Vídni, založení Wiener Werkstätte až po dobu poválečnou.
Autobiografie byla poprvé vydána v roce 1972 jako součást časopisu Ver Sacrum. Text vyšel pouze v německém jazyce. Z iniciativy Společnosti přátel Josefa Hoffmanna byla roku 1998 vydána kniha Josef Hoffmann a jeho rodný dům v Brtnici, která přinesla český překlad úvodní části autobiografie věnované Hoffmannovým vzpomínkám na Brtnici. Nyní předkládáme čtenářům knihu, jež obsahuje celý text a je přeložena do češtiny a angličtiny. Celá řada údajů, které Hoffmann v textu zmiňuje a nemusely by být z různých důvodů některým čtenářům jasné, je vysvětlena a popsána v druhé části knihy. Podrobnosti o historii Hoffmannovy rodiny doplňuje obsáhlý rodokmen, který od předků narozených v 17. století dospívá až k Hoffmannovým potomkům žijícím dnes ve Spojených státech. Čtenáři je předložena řada biografických hesel Hoffmannových spolupracovníků a dodává tak knize hodnotu encyklopedie moderny svého druhu. Díky spolupráci s nakladatelstvím Hatje Cantz bude kniha ve své německo-anglické verzi dostupná čtenářům po celém světě.
Martina Straková
kurátorka Moravské galerie v Brně
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.