ČKA nominovala na cenu EU technickou knihovnu a hotel v Benešově

Česká komora architektů (ČKA) nominovala na Cenu Evropské unie za současnou architekturu (Mies van der Rohe Award) budovy Národní technické knihovny v Praze a hotelu Karlov v Benešově. Z desítek předložených návrhů vybere odborná porota nejlepších 30 až 35 evropských staveb, které budou představeny v katalogu a na putovní výstavě. V soutěži se udílí ještě zvláštní cena pro začínající architekty.

Přehlídka staveb, které postoupily v minulém ročníku soutěže do finále, se uskuteční v říjnu letošního roku ve Veletržním paláci v Praze.


Praha 27. srpna (ČTK) – 
"Maximálně pět staveb nominují experti a instituce. Skupina nezávislých expertů z České republiky dosud nominace neoznámila," sdělila mluvčí ČKA Markéta Pražanová.

Nominaci Národní technické knihovny, díla architektů Romana Brychty, Adama Halíře, Ondřeje Hofmeistera a Petra Leška, ČKA zdůvodňuje tím, že architekti při řešení knihovny úzce spolupracovali s výtvarníky, designéry výrobků i grafickými designéry tak, aby se ze stavby stala "učebnice techniky". Architektura podle odborníků nadstandardním způsobem komunikuje s návštěvníkem pomocí vizuálního stylu, obrazu i promyšleným doplňováním prostoru.

NTK

V případě hotelu Karlov v Benešově autorů Ladislava Lábuse, Jiřího Poláčka a Václava Škardy odborníci konstatovali, že specifickým prvkem sjednocujícím dochované a nové stavby je důsledné používání materiálů v přírodní povrchové úpravě. Nadzemní objekty jsou provozně propojeny hotelovou halou využívající původní sklepy částečně pod povrchem terénu.

Hotel Karlov

Cenu uděluje každé dva roky Evropská unie a Nadace Miese van der Roheho nesoucí jméno jednoho z průkopníků moderní architektury a autora brněnské vily Tugendhat. Přehlídka staveb, které postoupily v minulém ročníku soutěže do finále, se uskuteční v říjnu letošního roku ve Veletržním paláci v Praze.

Smyslem ceny je podpořit tvořivost v současné architektuře. Cena zdůrazňuje význam architektury jako spolutvůrce veřejného prostoru a jeden z rozhodujících faktorů, které ovlivňují kvalitu života.

Česká republika se ceny Miese van der Rohe účastní od roku 1997, stavby na území ČR se mezi finalisty objevily zatím pětkrát. Mezi nejlepší evropské stavby se v roce 1997 probojovala budova IPB Banky v Brně od týmu Burian-Křivinka, v roce 2001 Budova MUZO v Praze od Stanislava Fialy/D3A.

V roce 2003 byly mezi finalisty Průchod valem Prašného mostu na Pražském hradě od Josefa Pleskota a Palác Euro na Václavském náměstí v Praze od Petra Malinského, Richarda Doležala, Petra Buriana, Michala Pokorného a Martina Kotíka. V roce 2005 byl mezi finalisty Klášter trapistů v Novém Dvoře u Toužimi od britského architekta Johna Pawsona.

Pro rok 2009 se z ČR dočkaly nominace Středisko ekologické výchovy Sluňákov, nové ústředí ČSOB v Praze a pražský hotel Metropol. Z 340 nominovaných projektů v roce 2009 se vítězem stal norský ateliér Snohetta s realizací Národní opery a baletu v Oslu.

Vítěz: Norská národní opera & balet, Oslo, Norsko. Ateliér: Snohetta / Kjetil Tradal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers © Gerald Zugmann

Vítěz 2009: Norská národní opera & balet, Oslo, Norsko. Ateliér: Snohetta / Kjetil Tradal Thorsen, Tarald Lundevall, Craig Dykers © Gerald Zugmann

Související články:
Pět nominací na Mies van der Rohe Award 2009

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*