2. ročník studentské architektonické soutěže, který uspořádala architektonická a projekční kancelář HELIKA a. s.
Předmětem soutěže byl urbanisticko-architektonický návrh areálu kampusu lékařské univerzity pro město HO – administrativní centrum regionu Horní Volta státu Ghana. Dle zadání měl návrh komplexu zahrnovat prostory pro výuku, ubytování, vědu a výzkum, administrativu univerzity, společensko-sociální funkci a jeho nedílnou součástí mělo být také dopravní řešení areálu.
STUDENTI ARCHITEKTURY TECHNICKÉ UNIVERZITY V LIBERCI ZÍSKALI OCENĚNÍ V ARCHITEKTONICKÉ SOUTĚŽI
2. ročník studentské architektonické soutěže, který uspořádala architektonická a projekční kancelář HELIKA a.s., byl zaměřen na zpracování urbanisticko-architektonického návrhu areálu kampusu lékařské univerzity pro město HO v Ghaně. Návrhy studentů hodnotili Prof. ing. arch. Martin Rajniš, Ing. Jan Žemlička a Akad. arch. Vladimír Kružík. Porotci udělili 2 druhé ceny, každou v hodnotě 45 000 Kč, které získali Marie Pavlasová a Adam Trefil, oba z liberecké univerzity.
Předmětem soutěže byl urbanisticko-architektonický návrh areálu kampusu lékařské univerzity pro město HO – administrativní centrum regionu Horní Volta státu Ghana. Dle zadání měl návrh komplexu zahrnovat prostory pro výuku, ubytování, vědu a výzkum, administrativu univerzity, společensko-sociální funkci a jeho nedílnou součástí mělo být také dopravní řešení areálu.
„Letošní zadání bylo stejně jako u minulého ročníku zaměřeno na urbanismus. Tentokrát ale měli studenti zadání těžší, protože s ohledem na vzdálenost Ghany od České republiky, se na místo nemohli zajet podívat. U vítězných projektů mohu jako předseda poroty konstatovat, že se studenti s tímto zadáním vyrovnali velmi dobře a doufám, že účast všech studentů v naší soutěži jim ukáže různé podoby práce architekta, která není rozhodně jednoduchá,“ uvedl Akad. arch. Vladimír Kružík z pořádající architektonické a projekční kanceláře HELIKA a.s.
Po dlouhých diskuzích se nakonec porota rozhodla neudělit první a třetí místo, a naopak ocenit 2 nejlepší návrhy místem druhým a odměnou 45 000 Kč za každý návrh. Vítězi soutěže se stali studenti architektury Technické univerzity v Liberci – Marie Pavlasová a Adam Trefil.
Návrh Marie Pavlasové ocenili porotci jako nejpřijatelnější z hlediska prolínání prostorů a prostupu okolní přírody do struktury architektury stejně tak z hlediska barevnosti. Kvazi nahodilá struktura kampusu zachovává jednoduchost a řád. Porotci také kladně ohodnotili profesionální prezentaci projektu. Druhý oceněný návrh Adama Trefila kvitovali porotci pozitivně především s ohledem na ztvárnění obytné části kampusu, který je živou strukturou čerpající z tradic ghanského osídlení. Prezentace projektu se velmi blížila profesionální úrovni.
Hodnocení jednotlivých soutěžních návrhů:
Porota posuzovala návrhy tak, že je porovnávala mezi sebou a hledala vítěze z toho, co bylo předvedeno. Jako hodnotící kritéria (bez pořadí důležitosti) byla použita kritéria uvedená v soutěžních podmínkách, doplněná a rozšířená takto:
A struktura, funkční a prostorové vazby, celkový názor na řešení lokality
B výraz jednotlivých objektů
C respektování klimatu
D úroveň prezentace návrhu
E naplnění stavebního programu universitního kampusu
* soutěžní návrh ALRIGHT Marie Pavlasová, FUA TUL
A nejpřijatelnější koncept umožňující prolínání prostorů, vznik vzájemných vztahů a prostup okolní přírody do struktury; kvazi nahodilá struktura kampusu zachovává jednoduchost a řád
B pohříchu spíše „evropský“ výraz domů, „africký“ charakter objektů je příliš povrchní, oceněna je snaha o barevnost a odvolání na inspirační zdroje návrhu
C technický koncept je bohužel nutno hodnotit jako hrubě podhodnocený, realita by si vyžádala změnu koncepce jednotlivých objektů (např. fasády jsou navrženy bez stínění atd.)
D prezentace (ve srovnání s ostatními návrhy) je na nejvyšší úrovni, budiž jen připomenuto že méně je více…
nbsp;
* soutěžní návrh GHANA GHANA Adam Trefil, FUA TUL
A ocenit lze návrh obytné části kampusu, který je živou strukturou čerpající z tradic ghanského osídlení, u části výukové je hodnocena kladně prostorová a časováflexibilita navržené metastruktury; handicapem návrhu je vertikální a horizontální oddělení obou částí kampusu a tudíž omezení vzniku rozmanitosti a živosti lokality, metastruktura se jeví jako nákladná záležitost mimo koncept místa stavby
B velmi je oceněn výraz obytné části kampusu, ten vykazuje řadu předností soudobého, jasného myšlení vycházejícího z akceptování faktu proměnlivosti forem – navazuje se na tradici, ale zároveň návrh zůstává velmi moderní
C technický koncept je možno hodnotit jako návrh s nejvyšší mírou zohlednění místního klimatu, jako slabinu návrhu lze označit menší míru (v porovnání s návrhem ALRIGHT) propojení navržené stavby s přírodním okolím
D prezentace (ve srovnání s ostatními návrhy) je na přijatelné profesionální úrovni
Zdroj: TZ Helika, Crest Communications a.s., 3.11.2010
Architektonická a projekční společnost Helika působí na českém trhu investiční výstavby a poradenství již od roku 1990. V krátkém období se pak přerodila v akciovou společnost. Helika se vyprofilovala jako přední architektonická, projekční a inženýrská společnost v oblasti pozemního stavitelství a dopravních staveb. Od května 2004 rozšířila společnost HELIKA své aktivity na Slovensko a otevřela svoji pobočku v Bratislavě. V červnu 2007 se stala součástí nadnárodní korporace Obermeyer působící v oblasti architektury a projekčních činností v zemích po celém světě. K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří rekonstrukce budov ústředí České národní banky v Praze Na Příkopech, výstavba Národní technické knihovny v Praze – Dejvicích, multifunkční projekt Centrum Chodov v Praze na Jižním Městě, výstavba chirurgického pavilonu Vojenské nemocnice v Praze – Střešovicích, rekonstrukce Dětské fakultní nemocnice v Motole, výstavba obytného komplexu Zelené údolí v Praze – Kunraticích či multifunkčního sportovního centra O2 Arena v Praze – Vysočanech. Helika je také architektem a generálním projektantem projektu nemocnice a baziliky v Libreville, hlavním městě Gabonu. www.helika.cz
1. ročník studentská architektonicko-urbanistické soutěže o budoucí podobě Nových Hájů v Praze 11 – „Metamorfóza městského prostoru“ – naleznete zde
Moc se mi park líbí, není to uhlazená unylost posekaných trávníků. Divokost a rozmanitost parku a křovin je daleko více…
Škarohlíde :-) , copak nevidíte ty možnosti? Každé ráno uděláte z těch venkovních spáčů četu, která nakluše a s radostí…
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…