O udržitelném rozvoji se debatuje téměř po dvě generace, jak v globálním, tak i v lokálním měřítku. U nás získalo uvažování o udržitelném rozvoji impuls v roce 2006 s novým stavebním zákonem. Samotný zákon však rozumný přístup k prostředí nezajistí.
V poslední době se udržitelný rozvoj stal jakousi institucí. Propojenost sociálních, ekonomických a přírodních vlivů a jejich vzájemné vlivy je třeba stále pečlivěji zvažovat.
Hodnocení, co je a co není „udržitelné“, je pochopitelně velmi individuální a podléhá různým zájmům.
Kniha z nakladatelství Grada však neusiluje o přesný návod, co je udržitelné. Měla by čtenáři poskytnout základní informaci, jak na udržitelný rozvoj nahlížet v měřítku obcí a regionů. Dále se věnuje vybraným tématům, které s tématikou souvisejí, např. hodnotě území, únosnosti území, krajině a ekologické stabilitě. Protože nevhodné rozhodnutí na místní úrovni může ovlivnit i širší území, je zařazena i kapitola o nadmístní koordinaci. Poslední skupina kapitol se věnuje nástrojům, které dosud nejsou běžně užívány, např. hodnocení na základě kvantitativních ukazatelů a modelování rozvoje území.
Autoři se snažili publikaci napsat tak, aby byla srozumitelná co nejširšímu okruhu čtenářů a ukázat vše na příkladech.
Maier, Karel a kol.: Udržitelný rozvoj území.
Grada Publishing, a. s., Praha 2012, 254 str., 299 Kč
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.