Proč se bydlení na státem financovaných sídlištích stalo v poválečném období takovým hitem po celé Evropě i za jejími hranicemi? A proč je dnes tento způsob stavění obecně spatřován jako přežitek? Přednáška The Rise and Fall of Mass Housing (Vzestup a pád hromadné bytové výstavby) zkoumá dějiny hromadné bytové výstavby ve Francii, Velké Británii i ve Spojených státech. Na začátku poskytne zevrubný přehled historie bydlení ve Francii, dále pak osvětlí, proč se v poválečném období vláda tolik zasazovala o hromadnou bytovou výstavbu, co bylo stavěno a pro koho, jak se v průběhu let bydlení proměňovalo a jaký vliv to má na náš dnešní přístup k tomuto typu zástavby, a to obzvláště s ohledem na selhání jejich architektů a urbanistů, a to ať už jsou skutečná nebo je na ně jako na selhání jen pohlíženo. Následně se přednáška zaměří na ústup od sociálního bydlení od 70. let dále s důrazem na pojem lidské teritoriality. Zanedbávání a rozprodávání státních bytových rezerv v tomto období a stažení se státu z role přímého poskytovatele je často zahrnováno pod neoliberalistický přístup a jako typický příklad je uváděna thatcherovská politika a její program „Right to Buy“ (právo na odkup). Přednáška představí i tento pohled, když se zaměří na průsečíky mezi architekturou a sociálními vědami. Jendím z argumentů je, že neoliberalizace bydlení přináší nejen transformaci bytové ekonomiky – tedy mění jeho zdroje ze státních na soukromé –, či jeho podoby, tedy od mnohopodlažní zástavby k rodinným domům. Ukazuje také, že představuje i epistemologický obrat spočívající v posunu od „habitatu“ k „lidské teritorialitě“.
Kenny Cupers je historik architektury a urbanismu se specializací na Evropu 19. a 20. století a její vztah s transatlantickým světem a (post)koloniální Afrikou. V rámci této oblasti se jeho zkoumání zaměřuje na otázky lidského a materiálního působení, epistemologii a geopolitiku modernismu a podobu a postupy sociální intervence. Cupers je autorem knihy The Social Project: Housing Postwar France (University of Minnesota Press, 2014), která rozkrývá, jak nebývalý stavební rozmach ve Francii po 2. světové válce proměnil příbytek v předmět modernizace, prostor každodenní občanské participace a oblast sociální vědecké expertízy. Cupers byl také editorem publikace Use Matters: An Alternative History of Architecture (Routledge, 2013) a společně s Markusem Miessenem spoluautorem knihy Spaces of Uncertainty (Verlag Müller + Busmann, 2002). Jeho texty byly publikovány v bezpočtu knih a odborných časopisů a v hledáčku jejich zájmu byly průsečíky architektury a společenských věd, projevy sociálního státu a neoliberalizace v architektuře, politika participace a kulturní krajiny od pustin či táborů pro mládež až po pouliční prodej. Aktuální Cupersův knižní projekt zkoumá spletitý příběh vztahu impéria a prostředí a zaměřuje se konkrétně na německou říši ve vztahu k subsaharské Africe. Jeho předběžný název zní Modernism and the Environment: An Epistemological History a zkoumá, jak ekologické myšlení formovalo rozmach moderní architektury a urbanismu od konce 19. století dále. Cupers je profesorem historie a teorie architektury a urbanismu a vedoucím urbanistických studií na univerzitě v Basileji.
Další informace naleznete na adrese https://
Přednáška bude v anglickém jazyce.
Facebook událost
podle podkladů pořadatele
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.