11.12.2014, od 18:30 hod
Fakulta architektury ČVUT
Můj dům, naše ulice
Individuální bydlení a jeho koordinovaná výstavba
MICHAL KOHOUT, FRANTIŠEK ŠTÁFEK, DAVID TICHÝ, FILIP TITL
Kniha se věnuje celospolečensky závažnému tématu urbanistického kontextu a širších hospodářsko-společenských souvislostí výstavby individuálního bydlení, které představuje většinu dokončených bytových jednotek v České republice. Nabízí pohled na různé podoby individuálního bydlení pro různé charaktery současného vystavěného prostředí: od venkovského přes předměstské a příměstské až po městské. Uvádí výhody, možnosti i úskalí koordinace tohoto druhu výstavby a je určena všem, kteří se na tomto typu výstavby podílí: představitelům veřejné správy, developerům, ale i široké veřejnosti, která o pořízení tohoto typu bydlení uvažuje.
Čtyři cesty ke koldomu
Kolektivní bydlení – utopie české architektury 1900-1989
HUBERT GUZIK
Pro dům, který pod jednou střechou nabízí byty, širokou paletu služeb a místa pro sousedské setkávání či spolupráci, se v češtině vžil přívlastek kolektivní. V průběhu 20. století o tomto obytném typu diskutovali nejen architekti, ale také sociologové, byznysmeni či feministky. I přesto, že účastníci debaty vycházeli z různých světonázorových pozic, napětí mezi individualitou a kolektivitou bylo pro všechny klíčovým tématem. Kniha představuje nejdůležitější české příklady kolektivního bydlení, rozebírá, co si jednotliví původci koldomů od tohoto obytného útvaru slibovali, a přibližuje, jaké sociální procesy měly koldomy ovlivnit.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.