Koncertní hala v Ostravě

Steven Holl Architects a Architecture Acts zvítězili v mezinárodní soutěži na koncertní halu v Ostravě. Vítězný návrh zvolilo šest členů poroty ze sedmi.
Nová hala s 1300 místy přiléhá k Domu kultury města Ostravy. Navržena byla jako „dokonalý hudební nástroj ve svém pouzdře“ ve spolupráci s Nagata Acoustics. Poskytne prostory pro Janáčkovu filharmonii Ostrava, přední český orchestr pro současnou hudbu.
Hluk z dopravy je odstíněn umístěním haly směrem do parku při severní straně stávající budovy, zatímco nový vstup z promenády vystupuje nad Dům kultury a spojuje ji s koncertní halou foyerem zalitým denním světlem. Dramatický, doplňující se kontrast mezi novým a starým vytváří kulturní mezník pro město Ostrava.
Hladký obal ze zinku uchovává „nástroj“ v půdoryse protáhlého centrálního typu (vineyard) z betonu a javorového dřeva. Teorie času českého skladatele Leoše Janáčka budou ústředním motivem a dají řád interiéru koncertní haly. Akustické panely jsou uspořádány podle „Sčasování“ (rytmu) ve třech variantách – 1. Znící 2. Sčítací 3. Scelovací

Člen poroty Rafi Segal o vítězném návrhu říká: „Nejde o velikost budovy, ale o její důležitost a význam.“ Jiný porotce, Krzysztof Ingarden, dodává: „Je to úžasná architektura, která citlivě zvažuje vztah mezi městem Ostravou a parkem za stávající budovou. Věřím také, že vítězný projekt se stane symbolickou stavbou obnovy města.“
Předpokládané otevření nové koncertní haly je v roce 2023.

Tisková zpráva


Komentáře

 1. Čtenář Stavbawebu says:

  V Česku holt nejsme zvyklí na architekturu organických tvarů a na její kombinaci s pravoúhlou architekturou už vůbec ne. Přitom celá historie architektury je o doplňování nových tvarů mezi staré – tedy pokud se ty staré rovnou nebouraly (ale to by dnes bylo křiku).
  Podle mě je to stejně jen o zvyku, jako např. Nová scéna Národního divadla nebo Žižkovský vysílač. Vážně mě mrzí, že se nepostavila Kaplického knihovna na Letné a přeji Ostravákům, aby měli víc odvahy. Tahle kombinace vůbec není špatná.

 2. Čtenář Stavbawebu says:

  Ostrava si reprezentační koncertní síň určitě zaslouží, žijí a tvoří tam špičkoví hudebníci, vyspělí posluchači. Ale, pánové, skutečně tomu chcete dát tuto tvář, tuto podobu ? Je to projev doby, násilí mezi lidmi, násilí v umění, v architektuře. I když nepochybuji o kvalitách Stevena Holla a jeho čínsko amerického týmu, umí navrhnout vždycky něco kultivovaného, rovněž o akustickém řešení, ale nemyslíte, že kultura zaslouží něco příjemnějšího, za co se nebudou naši potomci stydět….?

 3. Čtenář Stavbawebu says:

  Tao kombinace starého a nového je velmi špatným řešením. Exteriér nového SO je z velké části zakyt původním SO. Tyto dva SO nejdou k sobě, a dodatečné popisování a vyzdvihování takových staveb je vždy zavádějící. Důležitý je vizuální vjem, a ne slohová páce o tom, jak je to pefekně vyřešeno.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*