Konference Šetrné budovy přilákala stovky odborníků

Fotogalerie ke článku (1)

LCF Challenge Europ

LCF Challenge Europ
Celá fotogalerie (1)

Americké centrum v Praze hostilo 26. března 2009 konferenci na téma ekologicky šetrných budov, které jsou úsporné i finančně. Aktuální téma přilákalo deset českých a zahraničních přednášejících a na sto dvacet posluchačů z řad odborné i laické veřejnosti.

Akce byla zajímavá nejenom pozvanými odborníky, ale také jejími organizátory. Konferenci pořádal tým mladých advokátů klimatu — Petr Vogel, Petr Kotek, Jakub Holovský a Tomáš Kliegr, kteří se zapojili do Projektu Challenge Europe, celoevropské iniciativy za snížení emisí CO2.
V návaznosti na konferenci budou spuštěny internetové stránky www.setrnebudovy.cz a www.energysim.eu.


Příklady diskutovaných témat:
* výhody šetrných budov: vysoký komfort, nízké provozní náklady i náklady na marketing, přidaná hodnota pro kupujícího, odolnost proti poklesu poptávky
* šetrné budovy nejsou pouze bytové stavby, ale také veřejné budovy, hotely, divadla či administrativní budovy
* podpora ekologických staveb Ministerstvem životního prostředí: program „Životní prostředí“ a „Zelená úsporám“

Konference, jejímž cílem byla především výměna zkušeností na poli výstavby environmentálně šetrných budov mezi experty a odbornou veřejností, měla dvě tematické části — první se týkala architektonických, technických a sociálních aspektů ekologicky šetrných budov, druhá jejich ekonomických aspektů.


Zelenou architekturu na příkladech různých typů budov představil Rab Bennetts, architekt ze společnosti Bennetts Associates Architects (Velká Británie). Účastníci konference se mohli na vlastní oči přesvědčit, že šetrné budovy nejsou pouze otázkou bytových staveb, ale také veřejných budov, hotelů, divadel či administrativních budov. Největší pozornost vzbudila Ústřední knihovna v Brightonu a Shakespearovo divadlo ve Stratfordu nad Avonem. Součástí každého architektonického návrhu z kanceláře Bennetts Arch je tzv. energetický koncept ověřovaný pomocí počítačových simulací chování budovy. Rab Bennetts také věří, že zelená architektura není pouze o spotřebách energie. Důležitý je též dopad tzv. svázané energie použitých stavebních materiálů či odpadové a vodní hospodářství budovy.


Profesor Randall Thomas z katedry stavební fyziky Univerzity v Cambridge vyzdvihnul propojení mnoha kritérií udržitelné architektury, mezi které patří např. snížení spotřeby energie na chlazení ve spojitosti s aktivací betonové stropní masy, potřeby přívodu čerstvého vzduchu, akustiky apod. Dle jeho názoru musí architekt chápat veškeré vazby svého návrhu, stejně jako instalace obnovitelných zdrojů na budovách má jít vždy pospolu s redukcí energetické náročnosti daného objektu.


Komerční výhody developerských projektů bytových domů a bariéry pro rozvoj energeticky úsporných budov shrnul Jan Řežáb ze společnosti JRD, s. r. o. Mezi výhody pro uživatele domu patří vysoký komfort bydlení a nízké provozní náklady (příklad bytového domu v Praze: náklady na vytápění bytu o rozloze 100 m2 jsou 100 Kč na měsíc). Výhodou pro developerské firmy jsou mj. nižší náklady na marketing při propagaci těchto domů. Protože se v současnosti jedná o poměrně módní záležitost, jsou energeticky šetrné domy odolné proti současnému poklesu poptávky po klasickém bydlení a do budoucna lze počítat s rychlejším růstem cen těchto bytů.


Na druhou stranu rozvoj nízkoenergetických staveb čelí několika překážkám. Mezi nejvýraznější patří vyšší investiční náklady stavby, slabá motivace investora, který není budoucím uživatelem stavby či nedostatečné know-how všech zainteresovaných profesí (architekt, projektant, investor, stavební firma).


Řešení těchto nevýhod nabídl František Macholda ze společnosti Ekowatt. Apeloval na nutnost změny organizace návrhu šetrných budov ve formě spolupráce architekta a energetického konzultanta již od počátečního konceptu objektu. Při tvorbě architektonického návrhu lze jednoduše a s nízkými náklady docílit skutečně šetrné budovy. Každý pozdější zásah v projekční a realizační fázi je již problematický a velmi nákladný. Každá větší budova či developerský projekt by měl být založen na energetickém konceptu a ověřen pomocí počítačových simulací chování budovy.


Petr Holub
, poradce náměstka pro ochranu klimatu a ovzduší z Ministerstva životního prostředí představil dvě dotační možnosti, které MŽP připravilo na podporu ekologických staveb. Operační program „Životní prostředí“ je zaměřen na zateplování veřejných budov. V současné době je na tento program vyhrazena dotace v hodnotě asi 5 mld. Kč. Zároveň je v jednání rozšíření programu o dotace na zateplování bytových domů, a to v celkové hodnotě 8 až 11 mld. Kč do konce roku 2013.
Program „Zelená úsporám“ podpoří "ozeleňování" stávajících budov určených k bydlení, ať už rodinných nebo bytových domů, a výstavbu nových ekologicky šetrných domů. Program je financován z výnosů prodeje emisních kreditů v rámci obchodování podle Kjótského protokolu. Předpokládané výnosy v rámci 4 let jsou v řádu 25 mld. Kč.



Následné diskuze po jednotlivých prezentacích měly společného jmenovatele — legislativu. Architekti diskutovali o připravované nové evropské legislativě pro zavedení povinných analýz LCA (Life Cycle Analysis) z pohledu skleníkových plynů emitovaných do atmosféry, finančníci zase kritizovali dotační politiku „Green Investment Schneme“ Ministerstva životního prostředí, která nabude platnosti v dubnu 2009. Kritika směřovala na orientaci Green Investment Scheme pouze na první vlastníky domů, nikoliv na developerské firmy. Rovněž omezení dotací pouze na tepelná čerpadla jako environmentálně šetrné zdroje energie bylo podrobeno velké kritice.



Další podrobnosti o konferenci lze získat na internetových stránkách www.konference2009.setrnebudovy.cz, kde jsou ke stažení také prezentace přednášejících.



O projektu Challenge Europe

Projekt byl v České republice zahájen v červnu 2008 mezinárodní organizací British Council. Je zaměřen na snížení produkce emisí CO2 a ochranu klimatu. British Council a zástupci partnerských organizací vybrali tým 18ti mladých lidí ve věku 18 až 35 let, který podporují v hledání nových způsobů, jak snižovat emise oxidu uhličitého nebo rozvíjet netradiční využití již objevených metod. Tým tzv. „advokátů klimatu“ s pomocí odborníků pracuje na vybraných koncepcích řešení problematiky snižování emisí CO2. V celé Evropě se více než 200 advokátů podílí na rozvoji zhruba 40ti konkrétních návrhů. Rozpracované koncepty jsou představovány v průběhu jara 2009.

Patronem projektu Challenge Europe v České republice se stal Bedřich Moldan, který v současné době působí jako senátor, profesor v oboru ochrany životního prostředí UK, ředitel Centra pro otázky životního prostředí UK a ředitel Kabinetu environmentálních studií AV ČR a UK.

„Advokáty klimatu“ v jejich úsilí formou konzultací a přístupu k informacím podporují kromě British Council také partnerské organizace projektu Challenge Europe - Heinrich Böll Stiftung, Respekt Institut, Centrum pro dopravu a energetiku, RWE Transgas, Energy Centre České Budějovice a Česká zemědělská univerzita, Fakulta životního prostředí. Záštitu projektu poskytlo Ministerstvo životního prostředí České republiky.



Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.britishcouncil.cz a http://challengeeurope.britishcouncil.org.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*