Kreativní klastr Praha

V samém srdci Prahy na Staroměstském náměstí zůstává už víc jak devět let nevyužitý blok historických radničních domů. Současné vedení Prahy do těchto významných prostor, které dříve sloužily úředníkům magistrátu, vrátí život. Ve spolupráci s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy a Univerzitou Karlovou přemění opuštěné domy na jedinečné centrum vzdělávání, kultury a kreativity.

Projekt Kreativní klastr Praha, který spočívá v propojení kreativního, akademického a veřejného sektoru spolu s výzkumem a inovativním podnikáním, představili dne 12. února  v domě U Zlatého rohu pražská primátorka Adriana Krnáčová a ředitel IPR Praha Petr Hlaváček.

„Je dobře, že v dlouhodobě nevyužívaných Radničních domech vznikne kreativní centrum, klastr, kam mohou lidé chodit pracovat, vzdělávat se, navštěvovat přednášky, zapojovat se do komunitních projektů či prostě jen relaxovat,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová. „Inspiraci jsme čerpali v zahraničí. Podobné projekty fungují v Budapešti, Lodži nebo třeba Amsterdamu, kde kreativní klastr vybudovali v bývalých docích. Dobrým příkladem je třeba i košická Tabačka, která se stala přirozeným centrem pro různá mezioborová setkání a stejně tak by tomu mělo být v Praze,“ dodala primátorka.

Projekt kulturního klastru vychází ze závěrů nového Strategického plánu. Ten ve své analýze poukazuje na skutečnost, že Praha nedostatečně využívá svůj kulturní a kreativní potenciál. Přitom v půlkilometrovém úseku mezi Národní třídou a Palachovým náměstím se vyskytuje zdaleka nejvyšší koncentrace kultury ve městě.

Umístění klastru do Radničních domů na Staroměstském náměstí má i druhé opodstatnění. V současné době, kdy dochází k pozvolné degradaci historického jádra města, je více než zapotřebí nabídnout obyvatelům i návštěvníkům města alternativu k převažujícímu stylu komerční zábavy. „Představujeme si, že by zde vznikla jakási přirozená kulturní brána pro ty návštěvníky, kteří do Prahy přijíždějí za něčím víc než jen za levným pivem,“ uvedl ředitel IPR Petr Hlaváček.

Už dnes Praha tyto prázdné domy pro podporu kreativních aktivit částečně využívá. Vedle nepravidelných jednorázových akcí typů Designblok či Famufest využívá část bloku Umělecko-průmyslové muzeum nebo Skautský institut. Obdobné klastrové projekty zaměřené na posílení soudržnosti a výkonosti kreativního sektoru jsou obvyklé v celé Evropě a v naprosté většině případů je jejich provoz založen na úspěšné spolupráci podnikatelské a neziskové sféry se státem či (častěji) samosprávou.
tisková zpráva IPR Praha

Doplněno Stavbaweb:
Pražské centrum kultury a kreativity oživí devět let prázdné domy

(ČTK) – Klastr je původně termín týkající se hlavně průmyslu, označené pochází z anglického „cluster“, což je shluk, chumel či hromada. Má jít o seskupení nezávislých firem a přidružených institucí, které si navzájem konkurují, ale také kooperují. Například poblíž Prahy se letos v lednu otevřelo inovační centrum InnoCrystal zaměřené na rozvoj biotechnologických projektů s mezinárodním potenciálem. Z průmyslu se označení přesunulo i do jiných oblastí. Kreativním klastrem je například přeshraniční CreaClust Zlín-Trenčín, který vznikl spoluprací tamních univerzit.

Blok radničních domů, který už roky zeje prázdnotou, těsně sousedí se Staroměstskou radnicí. Řadí se k němu i historický Dům U Minuty, z něhož je výhled přímo na Staroměstské náměstí. Původně tam sídlili magistrátní úředníci, kteří se ale v roce 2006 sestěhovali do pronajatého Škodova paláce. Za dvacetileté užívání paláce se Praha zavázala zaplatit více než čtyři miliardy korun. Vedení města se kvůli nájemnému s majiteli soudí.

Využití pro chátrající domy se dosud najít nepodařilo. Praha byla několik let vázána smlouvou s módní návrhářkou Blankou Matragi, která před lety vyhrála výběrové řízení a chtěla domy přestavět. Ze záměru ale sešlo. Minulé vedení Prahy se chtělo na dočasném pronájmu domluvit s Uměleckoprůmyslovým muzeem, které své vlastní kanceláře opravuje.

Podle původního projektu měly v komplexu domů vzniknout byty. Město počítalo s investicí 900 milionů korun. Památkáři se ale obávali o osud už tak poničených domů.

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*