Převládají fotovoltaické zdroje.
Ekonomická nejistota podnikání daná finanční krizí nastartovala projekty výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v Plzeňském a Karlovarském kraji. Mimořádná přitažlivost tohoto oboru je daná vyššími výkupní cenami elektřiny, garantovanými 20 let státem. Hlavním úskalím projektů nejsou peníze, ale jednání s úřady a veřejností, řekl ČTK západočeský mluvčí ČEZ Martin Sobotka.
„Region patří u slunečních, bioplynových, malých vodních výroben a díky Plzeňské teplárenské také u zdrojů na biomasu k nejsilnějším v ČR,“ dodal. S vidinou poklesu standardních zakázek se o tyto projekty stále více zajímají stavební firmy z Plzeňského kraje. Jan Hanuš z Komerční banky ČTK potvrdil, že finanční krize nijak nezpřísnila poskytování úvěrů na tyto investice. Do výroby elektřiny a jejího prodeje se pouštějí podnikatelé a firmy z různých oborů. „Výhodou je dlouhodobě státem garantovaná a dotovaná výkupní cena elektřiny a na to banky slyší,“ řekl spolumajitel Drůbežárny Š+L ve Vejprnicích u Plzně Václav Štefánek. Firma nedávno dostavěla bioplynový zdroj za 65 milionů korun.
Mezi 774 žádostmi o připojení k distribuční síti, které eviduje ČEZ za celý rok 2008, jasně převládají fotovoltaické zdroje. „Kromě zkušených investorů se setkáváme se začátečníky, jejichž projekty jsou často neúplné a nekvalitní, což prodlužuje schvalování,“ řekl mluvčí. Problémem jsou také spekulanti, kteří si rezervují připojení jen proto, aby bránili konkurenci. ČEZ proto nyní žádosti posuzuje přísněji.
Větší profesionalita předkladatelů panuje u kogenerace, malých vodních elektráren a tepláren; ČEZ už vydal stanovisko ke všem žádostem. Úskalím staveb zdrojů s nižší veřejnou podporou (kromě slunečních, větrných nebo vodních) může být vývoj na velkoobchodním trhu s elektřinou. „Hranice návratnosti prostředků může vést k odložení některých investic závislých na reálné ceně energie,“ uvedl Sobotka.
Nové větrníky s celkovým výkonem přes 20 MW má postavit u Stříbra ČEZ Obnovitelné zdroje. Další firmy usilují o výstavbu u Bezvěrova na Plzeňsku (32 MW), u Toužimi na Karlovarsku (9 MW), poblíž Lub u Chebu (4 MW) a u Kasejovic na jihu od Plzně (2 MW).
Největším zdrojem je projekt bioplynové elektrárny u Dlouhé Vsi na Klatovsku s plánovaným výkonem 5,6 MW. Následuje kogenerační výrobna elektřiny a tepla v Poběžovicích na Domažlicku s 4,3 MW a v Sušici s 1,7 MW. Ostatní zdroje nepřekročí hranici 1 MW. Největší novou malou vodní elektrárnou 718 kW má být záměr firmy Elistom a Povodí Ohře. Následuje Dýšina u Plzně s 300 kW a Němčovice na Rokycansku s 243 kW.
Počty žádostí o připojení plánovaných zdrojů k distribuční síti v Plzeňském a Karlovarském kraji za rok 2008 (k 6. lednu 2009):
Typ výrobny / Požadovaný výkon (v MW) / Počet žádostí (v kusech)
fotovoltaická / 434,43 / 705
větrná / 105 / 7
kogenerace / 13,94 / 9
dřevoplynová / 11,45 / 3
bioplynová / 8,34 / 11
teplárna / 5,5 / 3
malá vodní elektrárna / 3,66 / 36
Zdroj: Zpráva ČTK 6.2.2009, ČEZ
U Hostivaře jsem podobný problém nezaznamenala, spíš u Pankráce, ale opraveno, děkuji za upozornění.
Design by neměl být samoúčelný. Bytový architekt by měl vědět, co od dveří chce, Jestli něco skrýt, nebo jestli ukázat…
Krásný byt, ale nemůžu si pomoct, vnucuje se mi představa fronty před jediným WC, kdyby všech 6 lidí, kteří tam…
Tady nebyl problém jen se základy, tady museli určitě prskat i pokrývači.
Ať si říká Ústav pro jazyk český co chce, ale alibisticky připustit, že Florenc je TEN, je stejně hloupé, jako…