Laichterův dům bude zpřístupněn

(ČTK) – Nakladatelství Paseka zpřístupní zájemcům jeden z architektonických skvostů pražských Vinohrad, Laichterův dům v Chopinově ulici. Architekt Jan Kotěra ho navrhl v roce 1908 pro Jana Laichtera, jednoho z významných českých nakladatelů první poloviny 20. století. V novém tisíciletí se jeho část stala sídlem nakladatelství Paseka, které v něm plánuje pořádat autorská čtení. ČTK to řekl Lukáš Růžička z Paseky.

Paseka příští rok oslaví 30 let své existence, bývá označována za první soukromé nakladatelství vzniklé v Československu po listopadu 1989, Ladislav Horáček ji založil hned v prosinci.

Na dotaz ČTK Růžička uvedl, že Paseka zatím pozastavila plánované otevření Knihkupectví Fišer, které jako značku vlastní. Otevřením na jiném místě než v Kaprově ulici, kde obchod působil, chtělo nakladatelství navázat na dlouholetou tradici. Nedohodlo se ale s Prahou 1. Knihkupectví proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! se uzavřelo před dvěma lety. Prodejně skončila nájemní smlouva, bytové družstvo v domě dalo přednost jinému nájemci.

V Laichterově domě se uskuteční první čtení 23. srpna. Cyklus Paseka naživo zahájí debutující Anna Cima, která představí svůj román Probudím se na Šibuji. Autorka dlouhodobě žije v Japonsku a čeští literární kritici a teoretici o její knize mluví jako o objevu roku. Sedmadvacetiletá japanoložka v knize pracuje s několika časovými rovinami a svěžím hovorovým jazykem píše o hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu.

V dalších měsících se v netradičních kulisách bude číst například z dobrodružné knihy Prašina nebo z nového románu Zuzany Dostálové Hodinky od Ašera. Z technických důvodů bude kapacita každého čtení omezená pro účastníky, kteří si dopředu zarezervují místa prostřednictvím e-mailu. Podrobnosti bude nakladatelství uvádět na internetu a facebooku.

Laichterův dům je podle odborníků jedinečným zástupcem typu velkého rodinného domu postaveného v řadové zástavbě – je řešen kombinací domu pro rodinu majitele a domu činžovního.

Dům je dnes památkově chráněný. Ústřední prostorou byla schodišťová hala, spojující přízemí a patro, která byla podle NPÚ vyzdobena malbami Františka Kysely. Jako jeden z prvních u domu Kotěra použil obnaženou ocelovou konstrukci jako estetickou hodnotu. Naplnil tak své principy o potlačení dekoru a umocnění účelu stavby. Strohý vzhled budovy umocňuje fasáda z neomítaných cihel a zdrsněná nezdobená omítka.

Doplněno Stavbaweb:

NPÚ: Laichterův dům
Rodinný dům – Laichterův dům č.p. 1543 – MČ Praha 2

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*