(ČTK) – Nakladatelství Paseka zpřístupní zájemcům jeden z architektonických skvostů pražských Vinohrad, Laichterův dům v Chopinově ulici. Architekt Jan Kotěra ho navrhl v roce 1908 pro Jana Laichtera, jednoho z významných českých nakladatelů první poloviny 20. století. V novém tisíciletí se jeho část stala sídlem nakladatelství Paseka, které v něm plánuje pořádat autorská čtení. ČTK to řekl Lukáš Růžička z Paseky.
Paseka příští rok oslaví 30 let své existence, bývá označována za první soukromé nakladatelství vzniklé v Československu po listopadu 1989, Ladislav Horáček ji založil hned v prosinci.
Na dotaz ČTK Růžička uvedl, že Paseka zatím pozastavila plánované otevření Knihkupectví Fišer, které jako značku vlastní. Otevřením na jiném místě než v Kaprově ulici, kde obchod působil, chtělo nakladatelství navázat na dlouholetou tradici. Nedohodlo se ale s Prahou 1. Knihkupectví proslulé také díky filmu Vrchní, prchni! se uzavřelo před dvěma lety. Prodejně skončila nájemní smlouva, bytové družstvo v domě dalo přednost jinému nájemci.
V Laichterově domě se uskuteční první čtení 23. srpna. Cyklus Paseka naživo zahájí debutující Anna Cima, která představí svůj román Probudím se na Šibuji. Autorka dlouhodobě žije v Japonsku a čeští literární kritici a teoretici o její knize mluví jako o objevu roku. Sedmadvacetiletá japanoložka v knize pracuje s několika časovými rovinami a svěžím hovorovým jazykem píše o hledání cesty k odlišné kultuře, o nejednoznačnosti reálného světa a o ošemetnosti splněného snu.
V dalších měsících se v netradičních kulisách bude číst například z dobrodružné knihy Prašina nebo z nového románu Zuzany Dostálové Hodinky od Ašera. Z technických důvodů bude kapacita každého čtení omezená pro účastníky, kteří si dopředu zarezervují místa prostřednictvím e-mailu. Podrobnosti bude nakladatelství uvádět na internetu a facebooku.
Laichterův dům je podle odborníků jedinečným zástupcem typu velkého rodinného domu postaveného v řadové zástavbě – je řešen kombinací domu pro rodinu majitele a domu činžovního.
Dům je dnes památkově chráněný. Ústřední prostorou byla schodišťová hala, spojující přízemí a patro, která byla podle NPÚ vyzdobena malbami Františka Kysely. Jako jeden z prvních u domu Kotěra použil obnaženou ocelovou konstrukci jako estetickou hodnotu. Naplnil tak své principy o potlačení dekoru a umocnění účelu stavby. Strohý vzhled budovy umocňuje fasáda z neomítaných cihel a zdrsněná nezdobená omítka.
Doplněno Stavbaweb:
NPÚ: Laichterův dům
Rodinný dům – Laichterův dům č.p. 1543 – MČ Praha 2
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.