Lékařská ordinace

Paní doktorku Matulová už měla projekt rekonstrukce nebytového prostoru na lékařskou ordinaci vypracovaný a dokonce již podaný na úřadě, ale nebyla s řešením stoprocentně ztotožněna. Proto jsme jí nabídli konzultaci, kde jsme ho měli posoudit a případně doladit detaily. Když jsme o návrhu uvažovali a podrobně se paní doktorky ptali na způsob její práce, napadlo nás řešení, které ovšem znamenalo celý projekt zpracovat znovu.

Dům, kde ordinace nachází, je památkově chráněný, takže jakékoli úpravy znamenaly komplikace s památkáři. Dohodli jsme se však, že zachováme vše, co bude možné – původní dveře, krásné parketové podlahy, zdvojená kastlíková okna. Co jsme nepatrně změnili, byla dispozice nebytového prostoru. Propojili jsme dvě menší místnosti, chodbu a bývalou kuchyň, abychom z nich vytvořili čekárnu. Jednu velkou místnost (ordinaci jednoho z lékařů) jsme zmenšili na úkor zázemí pro zaměstnance. Probourání místností nám památkový ústav neschválil, ani po naší argumentaci, že původní dispozice je čitelná, neboť zachováváme průvlak a z každé strany kusy příčky. Dalším bodem zamítnutí ze strany památkového ústavu byl náš návrh překrytí teraca v chodbě a na části plochy bývalé kuchyně marmoleem. U obou bodů nám však vyšel vstříc útvar hlavního architekta, který vydal souhlasné stanovisko s projektem, protože nové využití prostoru řešit situaci jinak neumožňovalo a v celkovém kontextu byl prostor zrekonstruován citlivě.
Kde se nám ovšem hledala shoda nejhůře, byly vstupní dveře. Bohatě zdobené dveře z dřevěného masivu nesplňovaly podmínku požární ochrany, ale památkový ústav, klientka a my jsme trvali na jejich zachování a odborné repasi. Po několika měsících vyjednávání tiše zvítězil zdravý rozum nad předpisy, dveře jsou na svém původním místě, krásně opraveny a budou sloužit ještě několika generacím.

Zadáním bylo vytvořit dvě ordinace, ve kterých se budou střídat tři lékaři, pracoviště sestry a recepční, čekárnu a zázemí pro pacienty i pro zaměstnance – kuchyňku, šatnu, toaletu, sprchu, úklidovou místnost a sklad. Čekárnu jsme pro lepší přehlednost propojili prosklenými tabulemi v původních dveřích s místností sester. Přes pracoviště sester je přístup do jedné z ordinací a navazující chodbičkou do druhé. Lékařům bylo vytvořeno vedle pracoviště i místo na relax a přijímání návštěv mimo oblast pacientů. Rozlehlé místnosti nám umožnily přidat pohodlné sezení s konferenčním stolkem. Paní doktorka Matulová je sběratelkou starožitného nábytku, měli jsme tak příležitost některé kousky použít. Snažili jsme se, aby ostatní prvky v interiéru byly moderní, proto jsme s prvorepublikovými dveřmi, okny a starožitným nábytkem dali do kontrastu skleněnou mozaiku, nerez, hranaté a chromové doplňky v koupelnách. Ty jsme zase zmírnili dřevěnými obklady za toaletami. Dřevěný je také vložený kubus do jedné z ordinací, který pomáhá rozlehlé prostory zútulnit. Design svítidel pak opět tvoří technicistní protipól, neboť v ordinacích lékařů plní osvětlení především praktickou funkci a dobré osvícení prostor je základním předpokladem. Podle našeho návrhu byly vyrobeny tyto kusy nábytku: pracoviště druhého z lékařů, skříňky pod umyvadla, kuchyňky, pracovní stoly sester, šatní skříně pro zaměstnance, kartotéka a obklady v čekárně se spirometrickou křivkou, které zabrání poškození stěny. Atmosféru v čekárně a ordinaci MUDr. Matulové dotvořila ruční malba Marka Nenutila.

Autorská zpráva
Foto: Martin Kocich


Architekt a stavební část: Vysloužil architekti
Statika: Ing. Aleš Fiala
ZTI, eletro, slaboproud, VZT, topení: THERMES spol. s r.o., Ing. Martin Poloch, František Sklenička, Ing. Jiří Maňas, Valter Novák, Kateřina Binarová
PBŘ: Ing. Erika Pohorelli
Stavební práce, topení, voda, plyn: Emerich Gargoš
Stavební dozor: Ing. Aleš Demel
Atypický nábytek: Moravec Interiér – Roman Moravec
Malba na zeď: Marek Nenutil (Openmindz 360)
Grafika: Studio Frog

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*