Lidé mohou na webu dávat podněty k návrhu územního plánu Brna

(ČTK) – Spolek Otevřené Brno zprovoznil webové stránky www.uzemniplanbrno.cz, na kterých lidé mohou do interaktivní mapy vnášet své požadavky na návrh nového územního plánu. Návrh byl zveřejněn minulý týden, vejít v platnost má v roce 2022, uvedl spolek v tiskové zprávě. Z podnětů má vycházet připomínkování návrhu. Zatím platí, že lidé musejí připomínky předat magistrátu do 13. května. Ministerstvo vnitra však požádalo primátorku Markétu Vaňkovou (ODS), aby město tento termín s ohledem na současnou situaci přehodnotilo.

„Otevřené Brno vyzývá ke spolupráci všechny iniciativy a spolky zabývající se například životním prostředím, zahrádkařením, zelení ve městě, záchranou stromů, ale i urbanismem nebo problematikou parkování, aby se na připomínkování návrhu územního plánu podílely,“
uvedl za spolek Marek Lupač.

Již nyní je na webu zhruba 20 připomínek. Lidem se nelíbí v některých místech plánovaná zástavba, maximální výška budov, plánovaná silnice nebo jim naopak chybějí některé cyklostezky, které už jsou například součástí participativního rozpočtu a počítá se s jejich stavbou.

„Nabídneme také online debaty a možnost konzultací s odborníky na územní plánování, dopravu či právo. Snažíme se aktivním lidem pomoci, aby se v územním plánu rychle zorientovali, aby se o sobě navzájem dozvěděli, a pokud je to potřeba, aby se dokázali bránit,“
uvedl za spolek Jakub Kořínek, který je zároveň členem komise územního plánování a rozvoje Rady města Brna.

Veřejné projednání plánu je nyní naplánované na 6. května. Návrh je také kompletně k dispozici na webu a v úřadě v Kounicově ulici 67. Tam se však není v době karantény v podstatě možné legálně dostat, což kritizuje Petr Firbas zastupující část veřejnosti při projednávání různých územně plánovacích dokumentů na jižní Moravě. Právě na jeho popud ministerstvo vnitra požádalo primátorku, aby vedení města přehodnotilo termíny projednávání a podávání připomínek. Vaňková na sobotní dotaz ČTK, jak se k žádosti postaví, zatím neodpověděla.


Vnitro má výhrady ke zveřejnění návrhu územního plánu Brna  
(ČTK) – Ministerstvo vnitra jako dohledový orgán nad činností obcí má výhrady k tomu, že Brno zveřejnilo návrh územního plánu v době nouzového stavu a karantény, kdy se lidem zakazuje vycházet s výjimkou nezbytných potřeb. Požádalo proto primátorku Markétu Vaňkovou (ODS), aby avizované veřejné projednání návrhu a souvisejících úkonů přehodnotilo a sdělilo nový postup ministerstvu. Vyplývá to z odpovědi, kterou od ministerstva vnitra obdržel a ČTK poskytl Petr Firbas, který zastupuje část aktivní veřejnosti při projednávání různých územně plánovacích dokumentů na jižní Moravě. Reakci primátorky ČTK zjišťuje.

Brno zveřejnilo návrh v úterý a ohlásilo, že veřejné projednání se uskuteční 6. května a do 13. května je možné podat připomínky. Nouzový stav nyní platí do 11. dubna a premiér Andrej Babiš (ANO) i šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula již hovoří o jeho prodloužení. „Ministerstvo vnitra bude postup statutárního města v této věci monitorovat a v případě potřeby podá podnět k jejímu řešení příslušným orgánům veřejné správy,“ uvedlo v odpovědi Firbasovi ministerstvo.

Firbasovi se nelíbí především to, že město uvedlo, že vedle internetu je možné se s návrhem seznámit i na úřadě, kde jsou také pracovníci, kteří k němu mohou podávat vysvětlení. To je však v době zákazu zbytných cest mimo domov vyloučené a není tedy dost dobře možné se s návrhem seznámit na úřadě.

Brno má současný plán z roku 1994 a nový musí vydat nejpozději do konce roku 2022. Starý plán již neodpovídá současným potřebám rozvoje města. Kvůli současným vládním opatřením Brno mj. zrušilo dubnová představování návrhu v městských částech. Ředitel Kanceláře architekta města Brna Michal Sedláček však uvedl, že město chce najít náhradní termíny a návrh občanům představit. Není však zřejmé, že by se to stihlo do termínu, do kdy je možné k návrhu podávat připomínky.

V návrhu územního plánu Brna jsou i málo známé silniční stavby
(ČTK) – Návrh nového územního plánu Brna obsahuje řadu známých plánovaných silničních staveb, zahrnuje však i některé, které se ve veřejném prostoru zatím prakticky neobjevovaly. Jde například o obchvat Obřan a Maloměřic, který má využít Kulkovu ulici a přetnout Svitavu na samém kraji Obřan v místě, kde ji přechází i železniční trať. Vyplývá to z návrhu, který je zveřejněný na webu.

Původně město plánovalo veřejné projednání 6. května a možnost podávání připomínek do 13. května. Ovšem po zásahu ministerstva vnitra na popud Petra Firbase, jenž zastupuje část veřejnosti při projednávání, město tyto termíny přehodnotilo. Primátorka Markéta Vaňková (ODS) ČTK řekla, že s ohledem na nouzový stav a karanténu se tyto termíny přesunou na červen, přesná data zatím nejsou známá.

Zmíněný obchvat dvou městských částí využije Kulkovy ulice kolem maloměřického nádraží a měla by být protažená dále na sever přes řeku. Dále povede východně od Obřan tak, že se napojí na současnou silnici, která spojuje Obřany a Bílovice nad Svitavou. Obřany by měly být spojené také s Lesnou silnicí vedoucí zhruba podél železniční tratě a napojí se na Seifertovu. Ze západní strany má vést z Lesné spojka do ulice Zaječí hora na sídlišti Kociánka.

Územní plán nadále počítá s kompletním velkým městským okruhem, tedy i s celým východním a jižním segmentem, který zahrnuje tunel pod Červeným kopcem od Bauerovy až po Heršpickou a dále propojení až na plánovanou Bratislavskou radiálu. V části by se pro novou silnici využilo v budoucnu plánovaného zrušení železniční komárovské spojky.

V plánu je také územní rezerva pro silnici 43 s tím, že na celém území Bystrce a Kníniček by byla zakrytá. Tunelem by měla vést i kolem Bosonoh. Dále se plánuje dálniční spojka dálnic D2 a D52 jižně od dnešní silnice II/152, která bude pokračovat na východ kolem Chrlic již jako dvoupruhová silnice. Dále má pokračovat do Dvorsk a Šlapanic a napojit se na plánovaný jihozápadní obchvat Šlapanic. Tato silnice by měla odvést velkou část aut z jihovýchodu Brna.

Plán počítá i s dlouho uvažovanými obchvaty Bosonoh, Tuřan a Slatiny, plánuje se i souběžná silnice s D1 od Šlapanické po Řípskou.

V plánu jsou také drobnější propojení některých ulic, například Černovické a Průmyslové na Černovické terase, Bohunické a Ořechovské pro lepší obslužnost budoucí plánované masivní zástavy Dolních Heršpic či propojení ulice Petra Křivky a ulice Křivánky ze Starého Lískovce do Bosonoh. Z medlánecké ulice V Újezdech by také mělo být možné pokračovat dále na sever až k ivanovickému Bauhausu.

Rozplánované je také tzv. jižní centrum, které má vzniknout kolem nového odsunutého nádraží.

V návrhu jsou také lokality pro P+R parkoviště. Vedle dvou existujících jsou u tramvajové smyčky Starý Lískovec, u ulice Kaštanová, u ulic Drčkova a Holzova, u nového vlakového nádraží, na křižovatce Olomoucké a Ostravské a u královopolského nádraží.


Související články:
Brno zveřejnilo návrh nového územního plánu  25.3.2020
Návrh brněnského územního plánu má být zveřejněn 24. března  11.3.2020
Územní plán Brna by měl být do roku 2022  8.6.2018
Nový územní plán Brna  14.11.2016                                        
Brno nepodá kasační stížnost na zrušení změny územního plánu  13.2.2015
Soud zrušil aktualizaci brněnského územního plánu 26.1.2015
2x k aktualizaci územního plánu Brna 17.6.2014
Aktualizace územního plánu Brna 5.2.2014
Brněnští aktivisté vytvořili web pro připomínky k územnímu plánu 15.1.2014
Příprava nového územního plánu Brna nabrala další zpoždění 3.2.2012
Sdružení v Brně chtějí ovlivnit územní plán, sbírají podpisy 10.3.2011
Příprava nového územního plánu Brna se zpozdí 4.3.2011
Projednávání územního plánu Brna jde dál, náměstek odmítl námitky 7.1.2011
Brno by se dle konceptu územního plánu mělo rozvíjet víc na jih 28.2.2011
Radnice Brno-střed chce v územním plánu víc ploch pro bydlení 24.2.2011
Nový Územní plán města Brna – zahrádky, zeleň, volný čas 14.12.2010
Nový územní plán Brna 8.11.2010Nový územní plán Brna schválí až příští vedení města 11.3.2010
Územní plán Brna se změní, vyjde tak vstříc investorům 10.12.2008 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*