(ČTK) – Památky lidové architektury na území Prahy představí výstava, která se koná v rámci Roku lidové architektury. Ten letos připomíná 200. výročí narození jedné z nejznámějších osobností lidové architektury v českých zemích, Jakuba Bursy (1813 až 1884), tvůrce selského baroka. Výstava začne dnes v Domě spokojeného stáří v Troji, kde potrvá do 29. září. Poté bude instalována v Kotěrově centru v Trmalově vile v Praze 10.
Některé z památek lidové architektury jsou na místech, kde je lidé nečekají – například roubený objekt v ulici Nový Svět na Hradčanech, pár set metrů od Pražského hradu. Za specifický druh lidové architektury lze pokládat i známé domečky Zlaté uličky.
V širším centru Prahy i dále k jejím hranicím se lze setkat s mnoha bývalými převážně viničními usedlostmi, například Malovanka, Černohouska, Žežulka, Popelka, Spiritka, Pernikářka, Koulka, Jablůňka, Beránka, Hřebenka, Kavalírka, Kuchyňka, Ladronka, Cibulka nebo Bertramka. V celé Praze jich je několik desítek.
Kromě jednotlivých objektů se v Praze nacházejí i místa, která soustřeďují více těchto památek – některá z nich jsou chráněnými územími. Dvěma vesnickými památkovými rezervacemi Prahy jsou Stodůlky a Ruzyně, k vesnickým památkovým zónám patří Stará Hostivař, Střešovičky, Rybáře a Bohnice.
Rok lidové architektury
Kde jsou tyče na sjíždění o patro níž?
Minimalistické, ale praktické. Taková ideální kombinace pro rodinný život. A ta krytá terasa vypadá podle popisu parádně :-)
Zní to jako velmi promyšlený návrh. Máme podobně svažitý pozemek, tak mě inspiruje, že i takové místo má velký potenciál!
Je to moc krásný projekt :-) A ten důraz na orientaci místností podle světových stran..To dělá v každodenním životě obrovský…
Musím potvrdit..žádná plíseň, žádné tepelné mosty. Funguje skvěle!