(ČTK) – Památky lidové architektury na území Prahy představí výstava, která se koná v rámci Roku lidové architektury. Ten letos připomíná 200. výročí narození jedné z nejznámějších osobností lidové architektury v českých zemích, Jakuba Bursy (1813 až 1884), tvůrce selského baroka. Výstava začne dnes v Domě spokojeného stáří v Troji, kde potrvá do 29. září. Poté bude instalována v Kotěrově centru v Trmalově vile v Praze 10.
Některé z památek lidové architektury jsou na místech, kde je lidé nečekají – například roubený objekt v ulici Nový Svět na Hradčanech, pár set metrů od Pražského hradu. Za specifický druh lidové architektury lze pokládat i známé domečky Zlaté uličky.
V širším centru Prahy i dále k jejím hranicím se lze setkat s mnoha bývalými převážně viničními usedlostmi, například Malovanka, Černohouska, Žežulka, Popelka, Spiritka, Pernikářka, Koulka, Jablůňka, Beránka, Hřebenka, Kavalírka, Kuchyňka, Ladronka, Cibulka nebo Bertramka. V celé Praze jich je několik desítek.
Kromě jednotlivých objektů se v Praze nacházejí i místa, která soustřeďují více těchto památek – některá z nich jsou chráněnými územími. Dvěma vesnickými památkovými rezervacemi Prahy jsou Stodůlky a Ruzyně, k vesnickým památkovým zónám patří Stará Hostivař, Střešovičky, Rybáře a Bohnice.
Rok lidové architektury
Existuje zde určitá špička české architektury, ale mně trápí ty desítky podprůměrných architektonických ateliérů , lokalizovaných hlavně v Praze. Pomocí…
Filozofů není nikdy dost. ;-) A ostatní školy (zejména ty technické) se o své studenty budou muset asi víc poprat...…
Není to moc pozitivní čtení, jakkoliv stavebně to jistě hodnotu má. Ale ptám se, jak moc potřebujeme další filozofy, když…
Nadační fond prostě odmítá připustit, že starý nýtovaný most nemůže přes veškerou snahu vyhovět potřebám současné (a tím spíš budoucí)…
Dali jste Pardubičákům něco, díky čemu moou být na své město hrdí.