Rekordní počet dětí, které se po loňských zápisech nedostaly v Olomouci do mateřských školek, vedl olomouckou radnici k ambicióznímu cíli navýšit během jednoho roku kapacity až o 260 dětí. Nové třídy se otevíraly a budou otevírat nejen ve veřejných školkách, ale i v církevních či soukromých zařízeních.
Projekt vypracovala projekční kancelář Ing. Karel Doležal, generálním dodavatelem a realizátorem stavby byla společnost Carman z Uničova. Cca 1500 m² sádrovláknitých desek FERMACELL 12,5 mm dodával Spikas Olomouc.
V Rooseveltově ulici radnice zaplatila výstavbu nové budovy soukromé Česko Britské Mezinárodní školy a Mateřské školy, s. r. o. Stavba školky pro 20 dětí se dokončovala na přelomu srpna a září 2011 a v konstrukcích stěn a stropů byly použity nosníky Steico, které jsou opláštěny sádrovláknitými deskami FERMACELL.
Nový samostatný jednopodlažní objekt postavilo v areálu mateřské a základní školy na Rooseveltově ulici v Olomouci Statutární město Olomouc za přispění finančních prostředků EU (Regionálního operačního programu Střední Morava). Nová třída se stala součástí integrovaného plánu města „Atraktivní a konkurenceschopná Olomouc“.
Použitý konstrukční systém se sádrovláknitými deskami FERMACELL kombinuje základní výhody těchto desek a dřevěných I-nosníků – energeticky úsporné a k životnímu prostředí maximálně ohleduplné stavebnictví s dokonalými izolačními vlastnostmi, vysokou stabilitu, nosnost, pevnost, odolnost proti nárazům a požární odolnost stěn a konstrukcí s těmito materiály. Konstrukce se sádrovláknitými deskami FERMACELL a nosníky či dřevovláknitými tepelnými izolacemi jsou certifikované a úspěšně prošly požárními zkouškami.
S konstrukčním systémem STEICO-FERMACELL se navíc stavělo velmi rychle, pracovníci navazujících profesí mohly zahájit svou práci bez dlouhého čekání na vyschnutí stěny. „Elektrické, instalační a další rozvody mohly být do konstrukcí ukládány hospodárným způsobem. Díky tomu se zkrátily časy vnitřních stavebních prací a stavba byla připravena již pro školní rok 2011/2012,“ uvedl Pavel Ončo, oblastní vedoucí pro region Morava ze společnosti Fermacell, který za celý projekt u největšího evropského výrobce sádrovláknitých desek odpovídal. „U škol a školek je ceněná také jejich praktičnost a vysoká odolnost i pevnost materiálů FERMACELL – opláštění deskami odolává nárazům osob a předmětů, navíc snadno unese také poličky na knihy a hračky či televizní obrazovku nebo věšáky na oděvy,“ dodal Pavel Ončo.
Nový objekt školky je vytápěn tepelným čerpadlem a plní požadavky na pasivní standard. Měření Blower-Door testem úspěšně potvrdilo vzduchotěsnost obvodového pláště. Investor měl při výběru konstrukčního systému a stavebních materiálů na paměti kromě energetické úspornosti a rychlosti výstavby zejména maximální bezpečnost dětí, jejich zdraví a akustickou pohodu v interiéru třídy. Proto byl při výstavbě nového objektu kladen velký důraz na certifikované a nezávadné stavební materiály a systémy, požadavkem byly i výborné požární a akustické vlastnosti. Všechny nároky použitý konstrukční systém se sádrovláknitými deskami FERMACELL splnil.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.