Umějí to už nejen Japonci. Také ve Varšavě se mezitím pokusili o stavbu v mikroměřítku. Jakub SzczÄ?sny z architektonického studia Centrala se odvážil přijít s něčím zcela zvláštním: V těsné proluce mezi dvěma domy má vzniknout studio pro umělce.
Proluka nemůže nabídnout mnoho místa – přesto nebo právě proto je tím větší pobídkou k vynalézavosti. Rozpětí v nejužším místě je pouhých 72 cm. Plocha půdorysu? 14,5 m2 musí stačit. Nejužší dům ve Varšavě je koncipován jako pracovna izraelského spisovatele Etgara Kereta.
Sama konstrukce je uměleckým dílem. Ne náhodou bylo stavební povolení vydáno nikoli na dům, ale na instalaci. Stavba Keretova domu je relativně jednoduchá: sestává z ocelového rámu obloženého překližkou a opláštěného sendvičem. Vnější betonový obal a vnitřek budovy jsou bíle natřené. Důvtipně řešené jsou schody: pomocí dálkového ovládání se stupně podle potřeby promění v rovnou pochozí plochu. Vodovodní a odpadní systém domu jsou podobně jako na lodích nezávislé na městském rozvodném systému. Elekrycký systém je napojen najeden ze sousedních domů.
V září by měla stavba bílého trpaslíka začít, dokončení je plánováno na prosinec 2011.
Náměstí je katastrofa - dříve v parku se stromy seděli lidé, dneska je tam žhavá pláň kam kdo němu tak…
Děkuji za skvělý článek o perfektní technologii a materiálu. Jenom malá poznámka: Egypt není Dálný východ.
Vím, že článek je o něčem jiném, ale tato fasáda je ukázkou absolutního nedostatku vkusu. Dát do štítu větší okna…
Jak daleko od sebe na té VRT vlastně budou zastávky? Stihne se vlak vůbec rozject? Podle výpočtu cestujících to vypadá,…
Asi u profíků, aby si dobráci neublížili.