Ministr se s Muzeem umění dohodl na soutěži na SEFO

(ČTK) – Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se dne 3. dubna 2019 dohodl se zástupci Muzea umění Olomouc na přípravě architektonické soutěže na podobu nové budovy Středoevropského fóra (SEFO) v centru Olomouce i na vypořádání závazků k projektu. SEFO, jež má zachytit poválečný vývoj výtvarného umění ve střední Evropě, bude stát 600 milionů korun. Podle Staňka by architektonická soutěž neměla předem vyloučit žádného z potenciálních účastníků.

Bez vypořádání současných smluvních vztahů není podle Staňka i zástupců muzea vypsání nové soutěže myslitelné. Právní závazky vyplývají muzeu z deset let starého projektu architekta Jana Šépky, s jehož realizací Muzeum umění dosud počítalo.

Podle Staňka, někdejšího primátora Olomouce, je při přípravě soutěže nutné komunikovat s Českou komorou architektů (ČKA), která ji ze zákona pořádá. „Aby byla připravena takovým způsobem, aby nevylučovala žádného potenciálního účastníka. Pokud napneme společně síly a budeme mít zájem, aby v Olomouci bylo SEFO, tak si myslím, že můžeme dospět ke zdárnému konci,“ uvedl Staněk. Podle hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), který dnešní (dne 3. 4. 2019 – doplněno stavbaweb) jednání zprostředkoval, soutěž nesmí nikoho diskriminovat či zvýhodňovat.

Staněk uvedl, že muzeum nejdříve musí vypořádat nynější smluvní vztahy, které souvisí s projektem SEFO. Muzeum už na tom nějakou dobu pracuje. „Je to komplikovaná věc a deklaroval jsem připravenost ministerstva kultury na mnohem intenzivnější součinnost při vypořádání smluvních vztahů,“ dodal.

Podle zástupce ředitele Muzea umění Ondřeje Zatloukala se podařilo pojmenovat hlavní problémy, které je třeba kolem SEFO vyřešit, a také dohodnout další postup. „Pro nás to byl skutečně velmi složitý až gordický uzel, který je třeba v součinnosti a časové sounáležitosti rozplést. Není to zajisté úkol lehký, ale doufáme, že se nám závazky podaří vypořádat,“ řekl Zatloukal, podle kterého bude muzeum pracovat na přípravě architektonické soutěže.

Podle dřívějšího vyjádření ČKA by se v případě vypsání soutěže muselo muzeum vypořádat s právy původního zpracovatele zakázky. Jinak by zakázku nemohl převzít autorizovaný architekt, uvedl předseda ČKA Ivan Plicka. Upozornil, že při vyhlášení nové soutěže by ČKA považovala Šépkovu účast za nereálnou, protože se projektu už deset let věnuje a byl by zvýhodněn.

Podle Šépky jde o nestandardní situaci. Na konci března ČTK řekl, že řešením je soutěž nevypisovat. Pokud bude vypsána soutěž a on by z ní byl vyloučen, obrátí se kvůli diskriminaci na soud. Architekt se podivil, proč ministerstvo trvá na soutěži ve chvíli, kdy deset let existuje studie a je podepsaná smlouva, která vzešla z obchodní soutěže.

Staněk argumentuje politickou odpovědností a transparentností projektu. Ministerstvo tvrdí, že muzeum v minulosti při hledání návrhu podoby SEFO opakovaně porušilo zákon o zadávání veřejných zakázek. Vedení muzea to odmítlo. Kvůli dění kolem projektu SEFO desítky zaměstnanců muzea v březnu vyzvaly Staňka k rezignaci.

Související články:
Ministerstvo kultury České republiky se stalo kritikem architektury  27.3.2019
Architektonická soutěž na stavbu SEFO se začátkem dubna nestihne  27.3.2019
Veřejná debata: SEFO & Legitimita architektonických soutěží
PROHLÁŠENÍ RADY GALERIÍ ČR
Olomoucké muzeum prý porušilo v projektu SEFO zákon
Zaměstnanci MUO chtějí rezignaci ministra Staňka kvůli SEFO
Stanovisko ČKA
 
Vláda v pondělí schválila dotaci na výstavbu SEFO  23.1.2019
SEFO  Petice na podporu realizace projektu Jana Šépky  7.1.2019

Komentáře

  1. Čtenář Stavbawebu says:

    Když zastupitelé města Pardubic i Východočeského kraje odmítli v r. 2013 zakoupit za 25 mil Kč Gočárovy Automatické mlýny, vzbudilo to zájem veřejnosti a vyvolalo občanské rojení. Politici v té době ještě netušili, co si s mlýny počít. Ukázal jim to až soukromý investor, který celý areál i s Mlýny koupil za 22,3 mil. a oživil zájem o další využití. Radní konečně pochopili, jaký mají Mlýny potenciál pro současné i budoucí finanční transfery. Kraj zaplatil jen za původní Gočárovu budovu mlýnů z celého areálu 22,5 mil a město koupilo kus dvora se zbořeništěm za 15,5 mil, ale i s architektonickou vizí od arch Šépky. Nevím, jestli je architekt součástí této chobotnice, ale elegantně se mu podařilo obejít veřejnou architektonickou soutěž – projekt je nedílnou součástí pozemku. Investor si ponechal jen věž na plánovanou expozici o Gočárovi za europeníze. Město i kraj obhajuje příští stamilionové výdaje výrazným podílem příspěvků evropských daňových poplatníků. Všichni jsou spokojeni: investor má nemovitost, část areálu mlýnů i zisk, město má pozemek s vizí a kraj bude mít místo pro krajskou galerii, pokud se ovšem podaří získat regionální i evropské peníze a ty budou pro rekonstrukci dostačující. Šikovnosti politických lídrů i investora musí tleskat občané i neschopná opozice. Všichni mají to, co si zasloužili. https://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/cast-automatickych-mlynu-uz-patri-mestu-vzniknou-polytechnicke-dilny-20190307.html

  2. Čtenář Stavbawebu says:

    Stanovisko ČKA je rozporuplné. Nejdříve protestovala proti tomu, že v olomouckém MU neproběhla standardní architektonická soutěž, která je daná ze zákona a nyní tvrdí, že projekt architekta Šépky by měl být realizován (legitimizován), jinak by se nemohl účastnit nové soutěže a byl by diskriminován. Znamená to, že když někdo vystuduje lepší školu nebo má delší praxi nebo zná lépe dané místo by měl být ze soutěže vyloučen? O jaké pravidlo se ČKA opírá? A vzpomeňme, jak arch Šépka protestoval proti Kaplického projektu, když se upravily podmínky soutěže na NK. A jeho role při exemplárním obejití architektonické soutěže na rekonstrukcí Mlýnů v Pardubicích je více než sporná. Vše budí dojem, že pravidla jsou ohýbána podle toho, jak se to zrovna hodí. V tom je role zastánců |nesoutěže| pro SEFA velmi problematická.

  3. Čtenář Stavbawebu says:

    Pár s prominutím pitomejch židlí, nebo uklízecí stroj musí |ve státu| projít složitým výběhovým řízením, na řadu soukromých staveb by komora chtěla vypisovat soutěže a tady by pan architekt Šépka chtěl u (zbytečné) stavby za stovky miliónů (v lepším případě), aby dostal zadání z ruky? Nestydatost a demagogie některých lidí je neskutečná a to za doprovodu |velikých| slov. A výzvy těch zaměstnanců v Holomóci, aby ministr odstoupil jsou taky super. Co kdyby šli doněkam oni? Ještě by mohli vyhrožovat stávkou, ale podobní lehkoživkové a vyžírky přece nepůjdou někam pracovat, to je pod jejich |úroveň|…

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*