Na internetu je žebříček nejzajímavějších stropních výzdob

Michelangelova freska v Sixtinské kapli ve Vatikánu je vyhlášenou stropní malbou, ale není jedinou, kvůli níž stojí za to vyvracet si krk. Editoři webové stránky VritualTourist.com sestavili žebříček deseti nejzajímavějších stropních výzdob světa, přičemž Sixtinská kaple byla jako unikátní ponechána stranou.

Turistům radí, aby se nezapomněli pokochat barevnými, ručně vyfukovanými skleněnými květinami, které vytvářejí na stropě vstupní haly lasvegaského hotelu Bellagio dojem medúzy. V etiopském Debre Berhanu se uvnitř nenápadného kostela Svaté trojice nachází skutečný skvost. Shora na příchozí hledí 104 okřídlených cherubínků, přičemž ani jedna z tváří se nepodobá jiné.

Nad halou hlavního newyorského nádraží se kdysi zvedala šedivá betonová klenba, ale při celkové renovaci v 90. letech se na ní objevily motivy zvěrokruhu vyvedené v tyrkysové a zlaté. Aby byl patrný ten rozdíl, ponechali autoři na stropě malou plošku s původní šedí.

Při pařížských nákupech v obchodním domě Galeries Lafayette lze nad hlavou spatřit ohromou skleněnou kopuli zastřešující palác ze skla a oceli, postavený roku 1912.

Hrobku císaře Khai Dinha stavěli ve vietnamském městě Hue 11 let a výsledek stojí za to. Součástí její vnitřní výzdoby je freska zobrazující devět draků vnořených do mraků.

Možná největším soupeřem nedaleké Sixtinské kaple je freska stropu římského kostela svatého Ingáce z Loyoly. Malba je pravděpodobně nejzdařilejším pokusem oklamat lidské oko, protože působí natolik plasticky, že nelze uvěřit, že není vyvedena na klenbě, nýbrž na rovném stropě.

A pak je tu barcelonská Sagrada Família slavného Antonia Gaudího. Nikdo o ní nikdy nebude moci říkat, že se stavěla ve spěchu. Začali s ní v 19. století a ještě neskončili, avšak strop této katedrály, která má být oslavou Svaté rodiny, je originální stejně jako všechno, co Gaudí vytvořil. Při pohledu k nebi vzniká dojem, že nehledíte do betonu, nýbrž do korun stromů.

Kupoli losangeleské Griffithovy observatoře vyzdobil znameními zvěrokruhu a nebeskými objekty původně hollywoodský umělecký ředitel Hugo Ballin, který se podílel na výpravě filmu Čaroděj ze země Oz.

I nejzanícenější zákazníci chicagského obchodního domu Macy’s budou nuceni zanechat všeho při pohledu na strop vyvedený technikou tiffany v roce 1907. Nádhernou vitráž tvoří 1,6 milionu opálových sklíček a znalci ji považují za vůbec nejskvostnější práci této řemeslné techniky.

Do pařížského paláce Garnier se chodí na balet, ale mimořádnou podívanou je i jeho strop od slavného Marka Chagalla. Úchvatná malba ale podle některých ne tak docela odpovídá architektuře stavby a v roce 1964, když do ní byla umístěna, vzbudila značný rozruch.


Zdroj: Zpráva ČTK 22.5.2009

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*