Na jeden den se v dubnu otevřou plzeňské Loosovy interiéry

V sobotu 16. dubna se opět otevřou dveře bytů s interiéry Adolfa Loose. Tentokrát je město Plzeň zpřístupní při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Zájemci budou mít příležitost navštívit tři interiéry v majetku města – Klatovskou 12, Klatovskou 19 a Bendovu 10. Dostanou se také do soukromých prostor domu v Husově ulici 58, který je v majetku Michala Brummela.


Město si již vloni vyzkoušelo poměrně unikátní systém prohlídek jednotlivých bytů, který je založen na postupném přecházení návštěvníků od jednoho cíle ke druhému. „Všechny byty naštěstí leží v příjemné docházkové vzdálenosti. Nejvzdálenější z nich je dosažitelný do 10 minut pohodlné pěší chůze,“ upřesnila Kristina Štěpánová z odboru prezentace a marketingu plzeňského magistrátu. „Pokud se návštěvníkům podaří projít během dne všemi čtyřmi místy s Loosovými interiéry, tak pochopí nejen základní principy Loosovy tvorby, ale i důvod, proč byl Loos ve své době naprosto unikátním fenoménem,“ láká k prohlídkám Kristina Štěpánová. Cestou od jednoho bytu k druhému mohou návštěvníci porovnat své čerstvě nabyté znalosti s realitou stavitelství z počátků 20. století, kterou představuje směs historizující architektury Klatovské třídy a jejího okolí. K největším zdejším zajímavostem patří cyklus Alšových sgrafit na téma Obrazy z českých dějin na domech v Nerudově ulici.

Průvodci budou při prohlídkách Loosových interiérů vyprávět o osudech bytů a jejich obyvatel, kteří byli většinou židovského původu. Přidají také zajímavé detaily o samotném tvůrci. „Návštěvníci se například dozví, na co Loos potřeboval Schneekessel (měděnou mísu na sníh z bílků), proč se tak dobře vyznal ve vzácných mramorech, kterými obložil stěny některých plzeňských salónů, a i to, že jako architekt téměř nekomunikoval s úřady a je tedy těžké určit, kolik architektonických počinů v Plzni vlastně uskutečnil,“ sdělila Štěpánová.

Aby byl zájem návštěvníků uspokojen, budou se prohlídky konat od 8 do 16 hodin. „V případě většího zájmu je možné otevírací dobu prodloužit,“ uvedla Kristina Štěpánová. Prohlídka v každém objektu trvá zhruba 40 minut. Zájemci by si měli pořadí cílů předem naplánovat podle svých možností a zarezervovat si je v Informačním centru města Plzně.

Den otevřených dveří Loosových interiérů pořádá město Plzeň ve spolupráci s Informačním centrem města Plzně, Národním památkovým ústavem a za podpory pana Michala Brummela a firmy Pils Free.

Další příležitost k návštěvě Loosových interiérů v Plzni bude mít veřejnost zase až 17. září 2011 při Dnech evropského dědictví. V říjnu a v listopadu pak příznivce Loosovy tvorby čekají dvě výstavy, které připravuje Západočeská galerie v Masných krámech a v galerii „13“.

Kontakt na rezervace:
Informační centrum města Plzně
nám. Republiky 41, 301 16 Plzeň
tel.: + 420 378 035 330, fax: + 420 378 035 332
e-mail:

info@icpilsen.cz


Tisková zpráva

Související články:

 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*