V sobotu 16. dubna se opět otevřou dveře bytů s interiéry Adolfa Loose. Tentokrát je město Plzeň zpřístupní při příležitosti Mezinárodního dne památek a historických sídel. Zájemci budou mít příležitost navštívit tři interiéry v majetku města – Klatovskou 12, Klatovskou 19 a Bendovu 10. Dostanou se také do soukromých prostor domu v Husově ulici 58, který je v majetku Michala Brummela.
Město si již vloni vyzkoušelo poměrně unikátní systém prohlídek jednotlivých bytů, který je založen na postupném přecházení návštěvníků od jednoho cíle ke druhému. „Všechny byty naštěstí leží v příjemné docházkové vzdálenosti. Nejvzdálenější z nich je dosažitelný do 10 minut pohodlné pěší chůze,“ upřesnila Kristina Štěpánová z odboru prezentace a marketingu plzeňského magistrátu. „Pokud se návštěvníkům podaří projít během dne všemi čtyřmi místy s Loosovými interiéry, tak pochopí nejen základní principy Loosovy tvorby, ale i důvod, proč byl Loos ve své době naprosto unikátním fenoménem,“ láká k prohlídkám Kristina Štěpánová. Cestou od jednoho bytu k druhému mohou návštěvníci porovnat své čerstvě nabyté znalosti s realitou stavitelství z počátků 20. století, kterou představuje směs historizující architektury Klatovské třídy a jejího okolí. K největším zdejším zajímavostem patří cyklus Alšových sgrafit na téma Obrazy z českých dějin na domech v Nerudově ulici.
Průvodci budou při prohlídkách Loosových interiérů vyprávět o osudech bytů a jejich obyvatel, kteří byli většinou židovského původu. Přidají také zajímavé detaily o samotném tvůrci. „Návštěvníci se například dozví, na co Loos potřeboval Schneekessel (měděnou mísu na sníh z bílků), proč se tak dobře vyznal ve vzácných mramorech, kterými obložil stěny některých plzeňských salónů, a i to, že jako architekt téměř nekomunikoval s úřady a je tedy těžké určit, kolik architektonických počinů v Plzni vlastně uskutečnil,“ sdělila Štěpánová.
Aby byl zájem návštěvníků uspokojen, budou se prohlídky konat od 8 do 16 hodin. „V případě většího zájmu je možné otevírací dobu prodloužit,“ uvedla Kristina Štěpánová. Prohlídka v každém objektu trvá zhruba 40 minut. Zájemci by si měli pořadí cílů předem naplánovat podle svých možností a zarezervovat si je v Informačním centru města Plzně.
Den otevřených dveří Loosových interiérů pořádá město Plzeň ve spolupráci s Informačním centrem města Plzně, Národním památkovým ústavem a za podpory pana Michala Brummela a firmy Pils Free.
Další příležitost k návštěvě Loosových interiérů v Plzni bude mít veřejnost zase až 17. září 2011 při Dnech evropského dědictví. V říjnu a v listopadu pak příznivce Loosovy tvorby čekají dvě výstavy, které připravuje Západočeská galerie v Masných krámech a v galerii „13“.
Kontakt na rezervace:
Informační centrum města Plzně
nám. Republiky 41, 301 16 Plzeň
tel.: + 420 378 035 330, fax: + 420 378 035 332
e-mail:
Tisková zpráva
Související články:
- Plzeň chce zpřístupnit interiéry, které vytvořil architekt Loos 2.2.2011
- Plzeň exkluzivně zpřístupní interiéry autora unikátní Müllerovy vily, architekta Adolfa Loose 7.9.2010
Autorům, realizaci a investorovi se podařila úžasná stavba. Ta obřadní síň je svojí koncepcí a jednoduchostí nesmírně přitažlivá, gratuluji. Materiálové…
Copak omyl? Ale strategie myšlení tvůrců a autorů záměru běhá někde v jných galaxiích a nevnímá, že jsme v Česku,…
Je to kulturní stánek nebo další cirkus? Už to vidím jak ty rampy v zimě, v létě, budou žít svým…
Těším se. Ale jak může někdo tvrdit, kdy začne stavět? Copak může vědět, jak dlouho bude trvat povolovací proces, výkupy…
Kéž by ty přístřešky byly všude, kde jsou dnes nekryté vstupy, bez ohledu na to, jestli vedou přímo do metra,…