Nájemníci v Kladně prý mohou ušetřit až 20 procent energií

Fotogalerie ke článku (2)

Věžové domy v Kladně-Rozdělově od architekta Václava Hilského

Věžové domy v Kladně-Rozdělově od architekta Václava Hilského

Letecký snímek sídliště Kladno-Rozdělov. Zdroj:www.kladesnko.estranky.cz

Letecký snímek sídliště Kladno-Rozdělov. Zdroj:www.kladesnko.estranky.cz
Celá fotogalerie (2)

Snížení pokojové teploty a vhodný způsob větrání mohou nájemníkům panelových domů uspořit náklady na vytápění až o 20 procent. Vyplývá to z průzkumu v rámci programu Inteligentní energie pro Evropu, který by měl vyústit v nižší energetickou náročnost bytových domů. Do projektu byly v Česku zapojeny věžové domy v Kladně-Rozdělově, ale jeho výsledky mohou využít i nájemníci jiných panelových domů. ČTK to sdělil ředitel kladenské Správy bytového fondu Vojtěch Munzar.

Údaje vycházejí z podrobných měření prováděných v pěti modelových bytech v pěti zemích po dobu jedné topné sezony. Výzkum zjišťoval a porovnával chování nájemníků s ohledem na teplotu v bytě, větrání a další aspekty, které ovlivňují spotřebu energie, a také zdravé vnitřní prostředí v bytech.
Výsledkem programu nebude jen doporučení a manuál pro domácnosti, jak lépe hospodařit s teplem, ale i modelové návrhy rekonstrukcí a investic, které by měly snížit spotřebu tepla. Výsledky měření v Kladně prokázaly, že spotřeba energie při vytápění v pěti stejných bytech se liší až o 20 procent.
„Z toho vyplývá, že i přes špatný technický stav budovy je možné dosáhnout v některých bytech úspory nákladů na vytápění pouhou změnou chování nájemníků," uvedl Munzar.
Rezervy se například objevily v dodržování doporučené teploty. Ta je v obytných místnostech 22 stupňů Celsia, někteří nájemníci však podle Munzara vytápěli na více než 26 stupňů. Významné úspory může také přinést změna způsobu větrání. Výzkum za neefektivní označuje často používaný způsob, kdy je okno mírně pootevřeno často i několik hodin, čímž se ochladí stěny a podlahy. Optimální je otevřít okna dokořán a větrat pokud možno několikaminutovým průvanem každých šest až osm hodin.
„Výsledky projektu jsou velmi dobře přenositelné i pro nájemníky jiných bytových domů," upozornil Munzar s tím, že ještě v lednu bude do 35 000 kladenských domácností distribuována příručka obsahující řadu užitečných rad a nápadů pro nízkonákladová opatření, která mohou přinést významnou úsporu energie v každé domácnosti.
Projekt Inteligentní energie pro Evropu byl v Kladně zahájen na jaře 2006 a konal se do konce roku 2007. První z řady dotazníkových šetření se uskutečnilo v květnu ve 4. a 6. věžovém domě a bylo zaměřeno na zjištění problémů spojených se spotřebou energie v objektech pro bydlení. Jako největší problém většina z 67 nájemníků určila horší stav oken a nedostatečnou tepelnou izolaci fasády. Problém se špatným stavem oken a tepelnou izolací fasády je podle Munzara obtížně řešitelný vzhledem k tomu, že rozdělovské věžáky jsou předmětem památkové ochrany.
 
Zdroj: Zpráva ČTK,  11. ledna 2008
 

Zadejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*